čtvrtek 29. března 2012

Slepičí mánie

Našlo přehlédnout tu mánii v novinách kolem vájíček a kolem slepic? Také jste četli, jak se lidé rvali o slepice? A mnozí začali minimálně uvažovat o tom, že si ty populární snášeče vajíček také pořídí na svou zahrádku. Jenže, jak vám poví každý chovatel slepic, chov těchto ptáků není legrace, ale chce to místo, zodpovědnost, čas a trpělivost. Já si slepičky na zahradu pořizovat nebudu, rozhodně ne teď, maximálně až na stará kolena. Pro ty, které ale nic neodradilo, tu mám tipy, jak slepičky ubytovat.

Na blogu Studio 'g' Blog se objevilo stylové ubytování pro slepice s názvem Nogg:

Škoda, že u nás asi Nogg nebude jen tak k sehnání (zdroj obrázku: http://www.nogg.co/)

A pokud toužíte po slepičkách, ale nechcete, aby totálně zdevastovaly celou zahradu, lze úspěšně využít tzv. slepičí tunel:
(zdroj obrázku: http://www.ecofilms.com.au/)

A přikládám ještě další moderní (a nejspíš ne zrovna levné) bydlení pro slepice z článku Moderní kurník a Creative modern chicken coop designs:
(zdroj obrázku: http://gadgets.vtm.zive.cz/ a http://www.designswan.com/)
Akorát se s takovým drahým slepičím bydlením moc nedá počítat s tím, že by pak člověk měl levnější vajíčka, než jsou ta drahá v obchodech.

úterý 27. března 2012

Souboj s plevelem

Na našem pozemku je aktuálně jen a jen plevel. Nemůžeme mu zazlívat, jsme rádi, že tam je a udržel v půdě vláhu a zpevnil ji kořínky tak, aby i tu mizivou vrstvu schopné půdy, která tam je, neodnesl vítr.
Vivat plevel. Zachránil nám půdu.
Jenže pokud budeme chtít něco sázet, tak je potřeba plevel dostat pryč. Hledala jsem na internetu a je až s podivem, kolik lidí se pustí do boje s plevelem takovými chemikáliemi, jako by šli na frontu druhé světové války. A poněkud jim nedochází, že si pak chemicky kontaminují veškerou půdu, zničí v ní život a podivné nebezpečné látky jim budou ještě několik let proudit v každé roslince, kterou se jim tak podaří zasadit. To pak budou jahody a jablka téměř s příchutí alá yperit a děti abyste se báli do zahrady vůbec vpustit.

Zaujal mne článek Stadium brutalních plevelů. Protože právě ty brutální plevele jsem se svými chabými botanickými znalosti na pozemku rozpoznala. A protože bylo sucho a suchá dřevnatý plevelový pás šel dobře vytahovat, tak jsme strávili půl hodinku vytaháním velkého dřevnatého plevele ze země a natrháním na menší kusy, které jsme tam trochu zadupali, aby vznikl mulč.

Je mi jasné, že jsme akorát uvolnili prostor pro nové rostlinky bodláků a pelyňků, ale to nevadí. Nové rostlinky ještě nebudou dřevnaté, takže je poseče schopný křovinořez nebo kosa. A jaké jsou tedy další kroky pro boj s plevelem na našem pozemku? Zkusíme:

1) Trochu pohrabat část půdy a na tu aktuálně lehce odkrytou půdu zaset tvz. rekultivační směs (buď KORIDOR – bylinná rekultivační směs od Agrotisu a nebo Rekultivační porost od Planta naturalis), abychom dostali dusík do půdy a trochu ji zůrodnili. Musíme počkat, než bude pršet, na pozemku totiž není voda :-) (Editováno po letech: rekultivační směsi jsme použili, ale těžko říct, jestli to mělo efekt a nebylo to zbytečné, spíš stačí jen mulčování a kosení.)

2) Několikrát pokosit plevel, jakmile vzroste, aby měla šanci tráva a další rostlinky. Pokosený plevel tam necháme být nebo půjde na kompost.

3) Jakmile budeme mít plot a vodu, tak můžeme začít mulčovat podle návodů na stránce http://www.ekozahrady.com/mulcovani.htm. Do té doby by to moc nešlo, protože levný mulč (kartony, sláma) by nám nejspíš odletěl do okolí a naštval sousedy. A ten drahý způsob (zakolíkovat speciální rohož do http://www.ekocover.cz/) je na celý pozemek opravdu moc drahý. Ale pod stromy a sazeničky, u kterých potřebujeme, aby se hezky rozrosly, to s tou speciální rohoží určitě zkusíme. (Editováno po letech: speciální rohož jsme nezkoušeli, nebylo potřeba, stačily kartony a zatížit je kameny.)

4) Když by bylo nejhůř, tak asi vezmem na pomoc chytrou knížku Jak na plevel bez chemie. (Editováno po letech: knížka se mi až tak nelíbila, nepomohla mi, dala jsem ji pryč.)


Držte nám palce, ať nad plevelem zvítězíme se ctí a bez ztrát na životech.



neděle 25. března 2012

Kolem světa po zahradách I

Při mém pátrání po zahradní inspiraci jsem objevila nádherný zahraniční blog Studio ‘g’ Blog. Už několik dní jej celý procházím a doslova hltám inspiraci.

Doteď jsem znala jen zahrady v japonském stylu, ve venkovském (českém) stylu a ve stylu Provance. Ale teď, teď jsem koukala na zahrady inspirované snad cestou kolem světa.

Začneme keltskou zahradou v Irsku (Brigit’s Celtic Garden):
Podívejte se na "interactive tour" na původních stránkách http://www.brigitsgarden.ie/ 
(zdroj obrázků: http://www.brigitsgarden.ie/)
Pokračování v polských zahradách v Zalipie:
Zajímavý nápad - vše pomalovat stejnými vzory, zdroj obrázků: http://www.studiogblog.com/
A pak skokem do Maroka:
Krásné látky, svíčky a lucerny - pohádky Tisíce a jedno noci (zdroj obrázků: http://www.studiogblog.com/)
A nakonec do zahrad v indickém stylu:

Ozdobné slunečníky a barvy - to je styl z Indie (zdroj obrázků: http://www.studiogblog.com/ a http://www.indiangardencompany.com/)

pátek 23. března 2012

Čtení na víkend – ekozahrady

(zdroj obrázku: http://www.sxc.hu/)
Na víkend mám pro vás několik článků, které spojuje téma ekozahrad a přírodního zahradničení. Já se právě díky těmto článkům rozhodla, že do toho půjdu a jednu takovou ekozahradu si navrhnu a zrealizuju. Nepopírám, že některé články jsou více méně cíleně přesvědčovací :-) a musí se uznat, že alespoň u mne to těm autorům vyšlo.



Klasika nebo Ekozahrada? Čtení pro váhající.
Jaroslav Svoboda
http://ekozahrady.com/klasika_nebo_ekozahrada.htm
Pan Svoboda je hlavním propagátorem ekozahrad u nás, napsal o tom i knihu, pořádá kurzy a především má hodně zkušností.

Současné trendy při tvorbě zahrad
Radmila Fingerová
http://www.zahradysdusi.cz/soucasne-trendy-zahrad
Text je přepisem rozhovou z přednášky Současné trendy při tvorbě zahrad. Kritika současných trendů v zahradách je tam trefně popsaná.

Vznik klasických zahrad. Kde se vzaly – tu se vzaly a zbytečnou práci nám tu přidělaly...
Jaroslav Svoboda
http://www.ekozahrady.com/vznik_klasickych_zahrad.htm
Pohled na dějiny zahrad s trochou černého humoru.

Vlna z Brna:  Rozhovor o Česko-rakouském projektu Přírodní zahrady bez hranic.
http://b-tv.cz/vlna-z-brna.html?ep=1971 (třetí příspěvek shora)
Toto není článek, ale video rozhovor s paní Helenou Vlašínovou a Veronikou Fišerovou. Jsou lehce rozpačité, méně přesvědčující než v ostatních článcích, ale mile povídají o přírodních zahradách a jejich projektu a plaketkách.

čtvrtek 22. března 2012

Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

Čtete internetové zahradní magazíny? To jste si jistě museli všimnout mnoha článků na téma "březen v zahradě", "co dělat na zahradě v dubnu" a další. Vždycky jsou plné odrážek a popisků, co je určitě nutné v ten měsíc na zahradě stihnout a na co nezapomenout, jakoby snad daný měsíc měl 3x více víkendů, než má.
(zdroj původních obrázků: http://www.sxc.hu)

A jsou plné slov jako "musíte udělat", "čeká vás hodně práce", "náročný měsíc", "kdyby měl den více hodin". Člověka až jímá hrůza, kde v té šílené dřině najde čas na procházku, kochání se přírodou či čtení knížky na zahradě. Právě na odpočinek, pro relaxaci a pro zábavu si přece zahradu pořizuji a ne, abych šla na galeje a nic si neužila. Navíc se v článku neopomenou zmínit, co všechno určitě musíte koupit (jako by nám na té zahradě peníze rostly na stromech) a co již bude omšelé a staré a co je třeba pořídit nové (nábytek, nářadí).

Mým snem ale je založit si chytře zahradu, na které nebudu dřít jako kůň a na které se budu především bavit. Líbí se mi, jak jeden takový článek parafrázovala blogerka eMČa: http://permaweb.cz/profiles/blogs/rok-na-zahrade. A já půjdu tak trochu v jejích stopách a na každý měsíc sepíšu po svém, co se dá daný měsíc na zahradě opravdu dělat.






pondělí 19. března 2012

Fialky, kam se podíváš

Opravdu zbožňuji tuto drobnou kytičku, která k nám přišla ze Středomoří. Správně se jmenuje violka a u nás je jich kolem 23 druhů, od violky chlumní, přes močálovou a lesní až po trojbarevnou. Nádhernou vůní se však můžou chlubit jen některé druhy, mezi nimi především violka vonná.

Právě vůni fialky mám ráda. Už roky se neúspěšně snažím sehnat parfém, který voní jako čerstvě utržená kytička fialek, proto mi nezbývá, než si ji zasadit do mé vysněné zahrady a užít si tu omamnou vůni v březnu a dubnu, kdy fialky kvetou.

Fialky by se měly pěstovat snadno, stačí jim vybrat vhodné místo. Nejlépe by měly růst v polostínu nebo mírném stínu, aby je nespálilo silné jarní sluníčko. Ideální jsou jako podrost listnaných stromů, tedy asi je potom zkusím dát pod břízu nebo buk. Rostlinky tvoří rozsáhlé kolonie pomocí svých oddenků, takže porostou samy. Uškodit jim mohou akorát slimáci, mšice a občas nějaká choroba (rez, padlí) – ale to si myslím, že bude problém především šlechtěných druhů. Klasická violka vonná by měla růst bez problémů. Jejich semena nabízí obchod http://osiva-semena.cz/.

Při přirozeném pěstování bez hnojení ale nečekejte fialovou záplavu květů. Fialky jsou spíš takové skryté poklady v trávě:


Víte, že violka vonná se dá jíst? Ideálně si ji (umytou) přidejte do salátu (recepty na http://kuchyne.dumazahrada.cz/). Působivě bude vypadat na čokoládovém dortu. Květy se často i kandují, recept naleznete na stránce http://www.labuznik.com/.
(zdroj obrázků: vlastní a http://kuchyne.dumazahrada.cz/)

A vylisované dokážou nádherně zdobit holčičí deníky, deníčky a poznámkovníky. Jeden takový vlastním (ten na fotce vlevo), vyrábí je immaginacija (stránky http://www.immaginacija.com/, na Fler: http://www.fler.cz/immaginacija).
Fialkové deníčky, autorem je immaginacija (zdroj obrázků: http://www.immaginacija.com/)

neděle 18. března 2012

České blogy o zahradě? Nedostatkové zboží.

Moc jich není. Řeč je o blozích a zajímavých, často aktualizovaných stránkách o zahradách, na kterých můžete najít inspiraci pro svoji zahradu.





Nejraději mám http://myazahrada.cz/ od zahradní návrhářky Danuše Vaňkové. Každý příspěvek je zajímavou inspirací a autorka přispívá i do nového českého internetového časopisu http://bohemialiving.cz/. Na jejím blogu nechybí ani zajímavé odkazy na zahradnictví.


Dále mne zaujal blog http://zahradniknacestach.blog.cz/ od Pavla Chlouby. Obrázky v článcích v něm začínají někdy od konce roku 2009 a přinášejí zajímavé postřehy ze zahraničí i drobné tipy pro naše zahrady.



Občas se hezké obrázky květin a zajímavé tipy objeví i v blogu http://kouzlodomova.blogspot.com/.

A hezké obrázky jsou čas od času i v blogu http://lavickovasona.blogspot.com/ (jen se mi v něm špatně orientuje). Převážně v něm najdete obrázky květin a hezké kompozice drobností a květin.

Slibně se snad rozjíždí články na stránce Milana a Ivy http://priroda-zahrada.cz/clanky

A to je všechno. Není to škoda? V zahraničí je spousta blogů právě o zahradách a zahrádkách, jsou sezařezy na stránce: http://www.invesp.com/. Jenže se z nich těžko přebírá inspirace, když si každý nápad člověk musí zařazovat do "českého prostředí" (poroste to tady? seženu to v obchodech?).

No, sleduji ještě alespoň klasické články v rubrikách internetových časopisů:
http://www.dumazahrada.cz/zahrada/
http://hobby.idnes.cz/hobby-zahrada.aspx
http://www.magazinzahrada.cz/
http://abecedazahrady.dama.cz/

sobota 17. března 2012

Maliny a ostružiny v plné kráse

Chci pěstovat maliny a ostružiny, nejlépe vedle sebe a takovým způsobem, aby to "trochu vypadalo". Ráda bych, aby vypadaly upraveně, úhledně a hezky, aniž by mě to stálo moc energie. Maliny se nepnou samy od sebe a ostružiny se také nechovají jako typická popínavka, je třeba jim trochu pomoct, aby netvořily na zahradě velkou plazivou hroudu (to si na malé zahradě nemůžu dovolit). Podívala jsem se, jak je kdo pěstuje:
  • Volné pěstování u plotu - asi to chce hodně nervů, zastřihování a hlídání, aby se rostlinky nerozrostly moc.
(zdroj obrázků: http://xxxicana.com/ a http://www.howtoshopforfree.net/)
  • Pěstování v konstrukci z dřeva a drátů – nejčastější varianta. Pokud je navíc ve vyvýšeném záhonu, tak vypadá hezky a úhledně a navíc se maliny a ostružiny budou prakticky sbírat.
(zdroj obrázků: http://www.growfruitandveg.co.uk/ a http://chateau-listeur.blogspot.com/)
  • V kamenném záhonku nebo vyvázané u cihlové zdi taky vypadají hezky. A myslím, že jim ta zeď a kámen akumulují teplo. Alespoň to mám takto odpozorované z domu, kde se daří ostružinám dokonce na polostinném místě právě díky vyhřáté zdi.
(zdroj obrázků: http://www.gardeningblog.net/ a http://thebellhouse.weebly.com/)
  • Někteří zahradníci je proplétají dřevěnými žebříky.
(zdroj obrázků: http://www.gingerlymade.com/ a http://www.hgtv.com/)

Líbí se mi, že k tomu někteří přistupují hezky kreativně, například pan Tomáš Svoboda má na svých stránkách obrázek s ostružiníky, které tvoří něco jako globus:
(zdroj obrázku: http://www.prirodnizahrady.com/)

Já je zkusím možná pěstovat směrem na jih, do oblouku, kde jim zeď bude tvořit gabion s bílými kamínky (kvůli akumulaci tepla) a před zdí je pomocí drátů/provázků a kolíků usměrním do pěkného tvaru.



Moudra mého dědy

Tož, to musíš nejdřív vysázet lán brambor, a ještě mrkev a cibulu do záhonků,“ pravil můj dědeček, když jsem začala vyjmenovávat, jak si do zahrady dám maliny, ostružiny, ovocné stromy a květinové keře, posezení a gril. Děda byl zvyklý obdělávat pole, lesy, mít statek. Je zemědelcem srdcem a duší a živili s babičkou prací na polích svoji rodinu.
Jenže kdybych na těch na těch cca 500 m2, co bude na zahradu, když odečtu místo pro dům a cesty, zasela brambory, to bych tomu dala. Vždyť cena pozemku se šplhala k 2 000Kč za m2, to by mi potom na zahradě rostly draze vykoupené brambory. Hodlám mít ze zahrady odpočinkové a krásné místo a z užitkových rostlin tam pěstovat především drahé plodiny, jako jsou právě maliny a ostružiny. Miska těchto čerstvých lahůdek  většinou v obchodech stoupá do závratných výšin, takže se bude hodit mít jich pár doma.
A také si do zahrady dám angrešt a málo známý zimolez kamčatský, který se v obchodech sehnat nedá. Brambory a cibuli si totiž můžu celkem jednoduše koupit v bio kvalitě a za dobrou cenu v mnoha obchodech.

pátek 16. března 2012

Lucerničky

V článku http://frenchbydesign.blogspot.com/2010/09/roland-persson.html jsem objevila opravdu krásnou fotografii Rolanda Perssona, na které jsou na zahradě romantické lucerny a lucerničky se svíčkami. Dokážete si představit hezčí večeři ve dvou?

Fotografie Rolanda Perssona, zdroj obrázku: http://frenchbydesign.blogspot.com/
Podobné, pěkné lucerničky lze koupit v IKEA:
Lucerna Rottera z IKEA (zdroj obrázků: http://www.ikea.com/)


Návrh zahrady – krok 02

Je dobré mít představu, jaký styl zahrady se vám líbí. Já například nemám ráda klasickou přírodní zahradu, které přezdívám "změť zeleně". Chybí mi v ní kontrast a "líbivost", chybí mi tam barvy.

Klasická přírodní zahrada (zdroj obrázků: http://www.ekozahrady.com/)
Ukázky přírodních zahrad: http://www.naturimgarten.at/cz.

Formální zahrady mi přijdou moc "studené", staré, jako by se v nich zastavil čas v hluboké minulosti. Jsou strnulé, tmavě zelené a obsahují často moc kamenných prvků.

Formální zahrada (zdroj obrázků: http://www.gapphotos.com)
Ukázky formálních zahrad: www.gapphotos.com > Features > Formal Gardens

Líbivější a zajímavější jsou japonské zahrady, často sestavené podle principu Feng Shui. Jsou barevné v každém ročním období a přitom jsou tak uklidňující. Škoda jen, že jejich úprava a udržování stojí často hodně času a energie.
Japonská zahrada (zdroj obrázků: http://www.zahradadvoracek.cz/galerie.php)

Raději mám ale moderní zahrady, kde to žije barvami, zajímavými tvary, vodními prvky, kontrastem. Střídají se hladké a matné plochy, jemné a drsné povrchy a především nechybí pohodlné pohovky a posezení.
Moderní zahrady (zdroj obrázků: http://www.zahradadvoracek.cz/galerie.php)
Ukázky moderních zahrad: Galerie Zahrady na klíč Dvořáček nebo www.gapphotos.com > Features > Urban Gardens

Nesmím ještě opomenout zmínit venkovské zahrady. Základem jsou v nich stromy s jedlými plody (hrušně, jabloně), posezení z levného nábytku, keře pivoněk a záhonky se zeleninou. Také mají své kouzlo a nezapomenutelnou atmosféru.
Venkovská zahrada (zdroj obrázků: http://www.79ideas.org/ a http://www.79ideas.org/)
Do dokonalosti dovedli venkovské zahrady podle mě Francouzi v oblasti Provance. Obrázky zahrad "ve stylu Provance" vždy obsahují záhony levandule, kouzelné lavičky a posezení z kovových stolečků a židliček. Nechybí kamenné nádoby a šňůra s bílým prádlem.




Možná by vás také zajímalo:
Návrh zahrady - krok 01  Návrh zahrady - krok 03


středa 14. března 2012

Buk lesní

Buk mám prostě ráda. Na jaře má svěže zelené, chlupaté lístky. Jsou velmi jemné a někdy trochu pomačkané. V létě krásně kontrastuje šedá hladká kůra s tmavě zelenými listy a na podzim se zbarví do zlato-měděné. Vzrostlé bučiny (bukové lesy) vypadají krásně tajemně a moc jich u nás už není. Po menších stromech jsem lezla jako malá a tak se není čemu divit, že tenhle strom v zahradě prostě musím mít.
(zdroj obrázku: http://www.freeimages.com/ a http://en.wikipedia.org/)

Z buku lesního (Fagus sylvatica) se  dá vysázet i živý plot, ale to by mi nestačilo. Spíš pokukuji po statném velkém stromu, jen mne trochu děsí, že buky dorostou až do výšky 45 metrů. Ale s ročním přírůstkem kolem 40 cm to nějakou dobu potrvá. Do zahrady se rozhoduji mezi klasickým bukem "Fagus sylvatica", štíhlým "fagus sylvatica dawyck" a "fagus sylvatica dawyck gold" či pomalu rostoucím zlatým "Fagus sylvatica zlatia".

zleva: fagus sylvatica, fagus sylvatica dawyck gold, Fagus sylvatica zlatia
(zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/https://www.greergardens.com/ a http://www.cool-surf.com/)
Buk existuje i v purpurových odstínech (varianty Purpurea, Purple Fontain) i v převislé formě (varianta Pendula). Má mít prý hodně listí, díky kterému toho pod ním moc neporoste, pokud se rostlinkám od listí nepomůže. A jeho listí bude tvořit opravdu pěkný stín.
Trochu jsem se lekla, když psali, že bukvice jsou zasyrova jedovaté (co kdyby to potom jedly případné děti?), ale žádný strach, plodit prý strom začne až v 50 letech.

(zdroj obrázků: http://www.freeimages.com/ a https://commons.wikimedia.org/)
Do živého plotu si jej možná dám také – bude buď buk, nebo habr. Obojí si drží v zimě trochu listů, takže nejsou úplně "holé" a "průhledné".

Obrázky:
* American Beech (Fagus grandifolia), Gadsden Co., Florida USA, Tim Ross, wia Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/File:07-03AmericanBeechFL.jpg
* Fagus sylvatica: By Willow (Own work) [GFDL, CC BY-SA 3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fagus_sylvatica_018.jpg
* Fagus sylvatica 'Dawyck Gold', Harold Greer,  Greer Gardens, https://www.greergardens.com/t&s_e-f_gallery.htm
* Fagus sylvatica zlatia, Bernard Farrell, Cool-Surf, http://www.cool-surf.com/gallery/v/Bernard/RHS-Idents/Full+Idents/Fagus+sylvatica+_Zlatia_.JPG.html?&g2_GALLERYSID=aeb91cf42e7d4a57fdb6dc4467e1a358
* Beech hedge, Andrew Hill [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beech_hedge_by_B1078_just_south_of_Coddenham_village_-_geograph.org.uk_-_672732.jpg

Návrh zahrady – krok 01

Protože 750m2 je celkem malý prostor a část z něj zabere samotný dům, je prvním krokem sepsání toho, co bych v zahradě chtěla a co by tam mělo být. Protože jak se člověk pustí do plánování a ponoří se do návrhu a bojuje s každým metrem čtverečním, na leccos zapomene. Potom takový seznam přání a potřebných věcí přijde vhod.

Co bych v zahradě chtěla:
  • voňavé keře – například šeříky
  • trávník plný sedmikrásek, řebříčku, pampelišek
  • "kousek lesa"
  • moje oblíbené stromy - buk a habr a modřín
  • terasu nebo altán – takové vzdušné moderní posezení
  • "mlsací koutek", kde budou maliny, ostružiny, jahody
  • tzv. kuchyňskou zahrádku – tedy kousek s bylinkami do kuchyně (bazalka, oregano) a možná nějakou troškou zeleniny
  • houpací síť
  • květiny – kosatce, hyacinty, okrasné česneky
  • květiny, které si budu moct nařezat do vázy do domu
  • rostlinky, které kvetou i v zimě
  • ovocné stromy, určitě višeň
  • motýlí keř
  • hodně levandule
  • jedličku, kterou si v zimě ozdobíme
  • lavičky, posezení
  • sluneční hodiny
  • krásný velký kámen
  • místo na sušení prádla na sluníčku
  • místo pro cvičení taiči, zumby či něčeho podobného
  • moderní ptačí krmítka a pítka
  • keř, ze kterého si budu moct nařezat pruty na barborky
  • romantická světýlka, lucerničky, ideálně na solární "pohon"
  • borůvky – tak ty musím oželet, protože mi tam neporostou
  • koupací jezírko – na to nemám dostatek místa a bála bych se, že do něj spadne moje případné budoucí dítě a utopí se
  • trampolína – nejlépe nějaká zabudovaná v zemi, ale vzala by moc místa, tak tu raději ne


Co by nemělo chybět v ekozahradě:
  • kompost – jeho důležitost pochopí lidé z města, co se zrovna přestěhovali na vesnici, právě ve chvíli, kdy za 2 dny zaplni popelnici, která se vyváží jen 1x za 14 dní :-) Navíc je to laicky řečeno úžasné zařízení na "výrobu hlíny pro pokojové rostliny". A rozhodně nijak nesmrdí. (upraveno: smrdět může, když se to s ním neumí). 
  • hadník – to je vlastně takový stálejší kompost, ve kterém budou bydlet ještěrky a pokud bude dostatečně velký, tak možná i užovka, která chytá hlodavce
  • husté keře či živý plot – budou v něm bydlet ptáci, kteří oživí zahradu a sezobou škůdce a otravný hmyz
  • jezírko – ptáci, žáby, ještěrky a další živočichové potřebují ke svému životu vodu. Stačí i malé jezírko.
  • domečky pro hmyz – aby měly kde bydlet slunéčka sedmitečná, která pojídají mšice
  • medonosné rostliny – aby měly včely a čmeláci potravu a přiletěli opylovat ostatní rostliny

Možná by vás také zajímalo:
Návrh zahrady - krok 02


pondělí 12. března 2012

Světýlka z IKEA

IKEA už vydala brožuru se zahradním nábytkem na toto léto:
http://onlinecatalogue.ikea.com/CZ/cs/2012/Summer_Brochure/

Mají velmi pěkný zahradní altán, který nezruinuje moji peněženku. A pěkný dřevěný stolek. Nejvíce se mi ale líbí především zahradní světýlka na solární "pohon". Není u nich potřeba řešit zapojení do elektřiny ani kabeláž a dodají zahradní párty i romantickému večeru tu správnou atmosféru.
(zdroj obrázku: http://inhabitat.com/ikea-unveils-new-line-of-solar-powered-lighting/)
(zdroj obrázku: http://ikea.cz)
(zdroj obrázku: http://www.79ideas.org/)


sobota 10. března 2012

Pohádka o ekologické zahradě

Jako malá jsem v ekozahradě vlastně vyrůstala, jen jí tak tenkrát nikdo neříkal. Byla to prostě zahrada. Až teď, po tom, co lidé zjistili, že túje a trávník jsou vlastně nudné, se ekozahrady nebo přírodní zahrady dostávají ("opět") do módy.
Poněkud fádní a nudná představa mnoha Čechů o zahradě


A jejich koncept zní opravdu lákavě: spousta různých rostlin, motýli, ptáci, žabky, mnoho jedlých plodů a krásných květů, vůně, barvy a všechno to roste bez postřiků a bez každodenní péče. Hotová pohádka.

Přesně k takovému ráji chci dospět. Moje vysněná zahrada bude mít posezení, kde si budu moct číst knížky, bude v ní neustále něco kvést, rašit, růst a měnit se, takže každý den bude jiná. A taky bude vonět - po šeřících, po hyacintech či růžích. A v létě si půjdu bosky trávou natrhat misku malin na ranní palačinky. V zimě budu koukat, jak se sýkorky budou prát o ta nejlepší slunečnicová semínka.
Ekologická zahrada je všehochuť barev, vůní, zvuků... (zdroj obrázků: http://www.sxc.hu/ a http://www.79ideas.org/)




Založit takovou ekologickou přírodní zahradu, kde bude vše fungovat tak jak má, samo, a která bude především potěšením, není jen tak. Potřebujete buď zkušenosti, nebo peníze na dobrého designéra přírodních zahrad, nebo čas. Přírodní zahrada se totiž musí správně navrhnout.
Já jsem si z navrhování zahrady udělala doslova koníček, čtení článků a knih mě vrátilo do dětství. Vzpomněla jsem si na to, jak mě rodiče učili poznávat každý strom v lese a každou kytičku a děda mi vysvětloval, co vlastně jedí včely. A v tomto blogu se chci podělit o strastech a slastech takového plánování a realizování zahrady.

Základní informace o ekologických zahradách:
Stránky: http://ekozahrady.com/
Kniha: http://ekozahrady.com/kniha_dotazy.htm
Stránky: http://www.prirodnizahrada.cz/


Začínám od podlahy

Na začátku bylo... no především spousta papírování, utracených peněz, poplatků, starostí, smluv atd. A výsledkem je vlastní pozemek o velikosti 750 m2.  Na něm bude jednou stát krásný dům a především vysněná zahrada.
Pozemek je orientovaný na jihozápad, jde o krásný slunečný lehký svah a hodně tam fouká. A nadmořská výška překračuje 400 m.n.m.