neděle 29. července 2012

Polštářové šlapáky

Tak tento obrázek mne dostal. Objevila jsem ho na Pinterest a vypadá vážně rozkošně, ani se mi nechtělo věřit, že ty šlapáky jsou opravdu betonové.

Polštářové nášlapy z betonu, to opravdu moc lidí v zahradě nemá. (Zdroj obrázku: http://www.cs.uofs.edu/)
Nejlíp vypadají ne v trávě, ale v nějaké zelené polštářové trvalce. Myslím, že na obrázku je úrazník (Sagina) a nebo nějaká podobná rostlinka.

U nás samozřejmě takové betonové nášlapy v žádném obchodě nenajde, prodávají/prodávali je jen v Californii (více na stránce http://www.cs.uofs.edu/~wilusze2/Chpt3.html). Stránky místy nefungují a cena tam samozřejmě taky není. Ale třeba to někdy u nás zaujme nějakého šikulu z Fler.cz a taky se u nás objeví. Nápad je to pěkný.

čtvrtek 26. července 2012

Čtení na víkend – sázení stromů

(zdroj obrázku: http://www.sxc.hu/)
Na víkend vám navrhuji ke čtení jednu krásnou, klasickou knížku. Jmenuje se Muž, který sázel stromy, autorem je Jean Giono a jedná se vlastně o kratičkou, ale poutavou a krásnou francouzskou novelu. Ideální knížka pro čtení v zahradě, člověk má po přečtení takový ten příjemný pohodový pocit.


Elzeard Bouffier z knihy byl fiktivní postavou. V našem světě ale existují opravdoví Elzeardové. Přečtěte si o nich v článku: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muz-ktery-sazel-stromy-po-indicku-po-30-letech-prace-500-hektaru-lesa



úterý 24. července 2012

Jak to sluší pařezům v zahradách

Pařezy a mrtvé dřevo do zahrady opravdu patří, žije v něm spousta užitečných živočichů. Pro to, kteří řeší esetickou stránku věci (jako já) jsem dala do jednoho příspěvku inspirační obrázky, jak to může pařezům v zahradě slušet.

Jak už jsem zmínila v předchozím článku, tak kapradí a poházené šišky okolo jsou pro pařezy taková přirozená klasika, však se podívejte:

Pařezům to sluší ve skupinkách, obklopeni kapradím. Hodně rozkotlaný pařes lze rovnou i kapradím osázet. (Zdroj obrázků: http://store.mossacres.com/, http://www.sunset.com/ a http://www.flickr.com/)
Trochu vykotlaný pařez lze také úspěšně využít jako květináč. Stále je ale dobré na pařezu ponechat kůru, aby se mohl stát domovem různých živočichů (podle článku Pařezy jsou užitečné, aneb jak chovat tesaříky):

Pařezy lze využít jako milé přírodní květináče, poskytují rostlinkám spustu živin. (Zdroj obrázků: http://www.gardendesign.com/http://cuiledhwenofthegreenforest.tumblr.com/ a http://www.toadspottedplants.com/ http://pinterest.com/)
Hezky to pařezům sluší u jezírek, z některých jde i mini jezírko pro jednu vodní rostlinku vybudovat:

Pařezy a voda – pěkná kombinace. (Zdroj obrázků: http://pinterest.com/, http://pinterest.com/)
Pokud máte děti, tak si určitě dokážete s pařezem pěkně vyhrát, může být totiž krásným podstavcem pro kouzelné hrady a domečky:
První věž je v podstatě uměním v lese, druhá je pěkným využitím pařezu jako podstavce pro zahradní dekoraci. (Zdroj obrázků: http://ridingwiththetopdown.blogspot.cz/ a http://pinterest.com/)

Na Pinterest se také objevují půvabné drobné dekorace, které z pařezů dělají tzv. vílí domky. Já většinou tyto drobné a titěrné dekorace až tak moc ráda nemám, ale musím uznat, že pro dětskou představivost je to nádherný nápad. A když bych byla na návštěvě v cizí zahradě a u pařezu objevila maličká dvířka a zahrádku, vlastně by mě to taky potěšilo:

Přidáte pidi dveře a okna, cestičku či předzahrádku a hned mají víly kde bydlet. (Zdroj obrázků: http://pinterest.com/ a http://ridingwiththetopdown.blogspot.cz/)


sobota 21. července 2012

Když kvetou máky

Vlčí máky jsem potkávala na okrajích polí ještě jako malá, mák setý potom přímo na polích. A teď už (minimálně první zmíněný) téměř není k vidění. Není to škoda? Daly se z něj dělat tzv. makové panenky a nebo je jen tak "vybalovat" z poupat.
Máky kvetou krátce, takže na zahradě zazáří jen na chvilku. Pak ale trávník či okraj u plotu zdobí malé makovičky, které lze sušit do hezkých vazeb. Mákům se líbí na slunci a v teple. Především ale při pěstování dejte pozor na děti, kromě semen je celá rostlinka jedovatá. Prošla jsem si na internetu, jaké krásné máky jsou a nejsou u nás k sehnání.

Vlčí mák (Papaver rhoeas)
Jedná se o letničku, takže by se měl každý rok znovu v březnu vysévat. Ale to nebude potřeba, když mu necháte makovičky, vysévá se sám. Mají jej v http://www.permaland.cz/.

Obrázky, které zachytily prchavé kouzlo obyčejného vlčího máku. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu/)
I klasický vlčí mák už ale existuje v několika jinak zbarvených kultivarech, které ale není jednoduché sehnat:
  • Falling in Love, Shirley, Fairy Wings - krásně bílý s růžovými okraji
  • Bridal Silk - bílý mák
  • Fairy Wings - bílý mák s fialovým středem
  • Parelmoer, Mother of Pearl - světle růžový až filkový
Bílá varianta Bridal Silk a krásná Falling in Love. (Zdroj obrázků: http://www.crocus.co.uk/ a http://www.anniesannuals.com/)

Mák islandský nebo také mák lysý či nahoprutý či holý (Papaver nudicaule, Papaver croceum)
Tváří se jako trvalka, ale podle článku v  http://www.magazinzahrada.cz/ vydrží na zahradě jen asi tři roky a pak se musí set znovu. Nejčastěji se prodává jako směsice různých barev, pod označením Meadow Pastels. Koupit jej lze například na http://www.permaland.cz/.

Nejčastější je půvabná směs barev, tady konkrétně mák islandský. (Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/)

Mák setý (Papaver somniferum) 
Jedná se o klasický pěstovaný mák z polí, ze kterého bylo do zahrad vyšlechtěno velké množství různých odrůd a variací. Zaujaly mne především vínové až fialové odrůdy. Semena klasického setého máku lze sehnat běžně v obchodech, okrasné varianty jsem u nás bohužel neviděla.

Vybrané okrasné varianty:
  • Lauren’s Grape - tmavě vínově červený až lehce fialový
  • Single Black - černý mák
  • Queen’s Poppy - zajímavě bílo-červený
  • Lavender Breadseed, Dark Plum - hezky fialový
  • Cupcake - růžový mák
  • Cherry Glow - vínově červený mák
Klasický mák setý, dále varianta Dark Plum a "černý" mák Single Black. (Zdroj obrázků: http://botanika.wendys.cz/, http://www.sarahraven.com/, http://www.flickr.com/)

Mák východní (Papaver orientalis)
Je trvalka, která je častá v zahradách. Však také existuje v mnoha variantách a odstínech. Květy jsou na vysokých stoncích, často i střapaté. Přes internet lze sehnat jen několik odrůd například na http://www.havlis.cz/, http://www.semo.cz/ či http://www.florianus.cz/. Ve světě je ale kultivarů a odrůd opravdu hodně.

Stručný seznam zajímavých odrůd:
  • Patty´s Plum - světle vínově-purpurová, nevím, jak tu barvičku popsat, ale je velmi hezká
  • Türkenlouis, Flamenco, Oase, Curlilocks - červený, střapatý
  • Picotée, Pinnacle - bílý s oranžovými kraji
  • Flamingo, Allegro - oranžový
  • Brillant, Goliath - normálně červený
  • Forncett Summer, Pink Ruffles - střapatý růžovo-oranžovýnebo růžový
  • Place Pigalle - bílý s hezky červenými okraji
  • Salmon Glow, Coral Reef, Glowing Rose, Manhattan, Mrs Perry, Karine, Watermelon, Helen Elizabeth, Princess Victoria Louise, Little Dancing Girl - růžový mák
  • Danish flag - bílo-vínový mák
  • White Ruffles - bílý, střapatý
  • Graue Witwe, Charming, Fatima - jemně růžovo-bílý mák s černým středem
  • Perry's White, Snow White, Black and White - bílý mák
  • Royal Wedding, Louvre, Blackberry Queen - bílý mák s krásným fialovým nebo černým středem
Náhled několika odrůd: Ruffled Party, Rapsberry Queen, Cedric Morris a Papillon. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/, https://commons.wikimedia.org/, https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)

Mák alpský, mák Burserův (Papaver alpinum)
Je to skalková trvalka, která patří na jižní svahy, okrasné zídky a plně osluněná místa s kameny. Často se prodává směs různých barev (např. http://www.uzahradnicka.cz/ nebo http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/).

Hezká fotka pana Ekrta – mák přímo na skále. Klasický mix barev této skalničky. (Zdroj obrázků: http://botanika.prf.jcu.cz/, http://www.swallowtailgardenseeds.com/)

Mák zahradní (Papaver pseudo-orientale) - trvalka, červenooranžová, s výrazným středem.
Mák pochybný (Papaver dubium) - červený, má zvláštně oddělené okvětní lístky.
Mák polní (Papaver argemone) - další červený se zvláštně výrazně oddělenými okvětními lístky.
Mák turecký (Papaver glaucum) - květy mají být pořád vzpřímené, tak jako květy tulipánu. Je to vlastně takový červený letní "skorotulipán".

Nejvíce se mi asi líbí růžové máky v zahradě, tak jako na následujícím obrázku:
Zdroj obrázku: http://www.gardenworldimages.com/.

čtvrtek 19. července 2012

První pítko na zahradě

Tak máme na zahradě první provizorní pítko pro ptáky a hmyz. Koupili jsme obyčejnou misku pod květináč z pálené hlíny (celkem velkou, za 64 Kč) a přidali kamínky a kus dřeva, co byl na pozemku. Celé jsme to postavili na hromadu z kamení (jediné vyvýšené místo), nalili vodu a čekali. Ale nic se nedělo. 


Ptáci se možná teprve postupně osmělí, jakmile vyhodnotí, že na ně v hromadě kamení nečíhá kočka, zatím jsme tam ani jednoho neviděli. Ale hmyz jsem tam už čtvrtým dnem viděla, takže pítko funguje. Vodu dolíváme, jak tam jedeme, fotka je zrovna ze dne, kdy už voda docházela.

A proč je vlastně pítko v zahradě důležité? Ptáci i hmyz potřebují ke svému životu vodu jako my. Z lesů a cest jim mizí kaluže a drobné mokřady, ubývá přirozených míst, kde se mohou napít a v zahradách tomu není jinak. A tak žízniví ptáci na jaře uštipují pupeny rostlin, žíznivé vosy v létě okusují ovoce jako o život. Pítko je tedy rozhodně potřeba, zachráníte květy a plody a zároveň se pobavíte pohledem na žíznivé návštěvníky vaší zahrady.

A jak by mělo vypadat? Rozhodně nemůže být moc hluboké, ideálně by mělo mít pozvolný vstup, případně alespoň nějaké dřívko či větvičku jako výlez pro živočichy, kteří spadnou do vody. Stěny by neměly být kluzké a hladké. Když do pítka nasypete několik kamínků, které budou čouhat nad hladinu, bude se tam lépe pít hmyzu, například včelkám. Pítko by mělo být na přehledném, vyvýšeném místě.

úterý 17. července 2012

Trable s pařezem

Ne, nechci jej ani vypálit, ani zničit, ani odvézt, vlastně jej vůbec nemám na zahradě. A to je ten problém. Už jste se někdy pokoušeli sehnat pařez? Takový normální, pěkný, nejlépe s trochu viditelnými kořeny. Já jsem zatím zkoušela jen hledání na internetu, ale bezvýsledně. Každý se pařezů snaží zbavit, ale nikdo je neprodává.

A proč vlastně pařez chci? Je to úžasná praktická dekorace k jezírku, chci jej dát k hladině a kolem něj kapradiny. Jako bonus v něm (tedy v mrtvém, trouchnivějícím dřevu) budou spokojeně žít larvy tesaříků a nebo střevlíků, kteří si smlsnou na slimácích ještě než vylezou z půdy.

Pařezová zátiší jsou doslova pohádková. (Zdroj obrázků: http://www.lushome.com/http://www.maryahernartist.com/, http://carolynsshadegardens.com/ a http://www.bollea.com/)

Podívejte se na další obrázky, jak vypadají pařezová zátiší krásně:
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=191865
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=235939
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=160622
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=73055

Ideálně se pařezu bude dařit někde ve stínu a dobře mu dělat vlhko. Tedy skvělé využítí místa na zahradě, kde toho jinak moc neporoste. Krásně u něj vypadá mech (kde mech není přirozeně sám od sebe, lze vysazit krásné úrazníky, které se mu podobají), poházené jedlové šišky a kapradí.

Podívejte se na ty krásné budoucí obyvatele – tesaříky:

Krásné fotografie tesaříků fotografa Radomíra Jirsáka. (Zdroj obrázků: http://www.jirsaphoto.cz/, http://www.jirsaphoto.cz/)
Já se naštěstí svého pařezu nakonec dočkám. Můj táta se nabídl, že mi jeden doveze z mé rodné vesnice.

Obrázky pařezů:
* 85 Stumperies Recycling Wood and Creating Beautiful Garden Decorations, http://www.lushome.com/85-stumperies-recycling-wood-creating-beautiful-garden-decorations/140021
* Mary Ahern,Dicentra spectabilis, http://www.maryahernartist.com/art-blog/2008/05/01/dicentra-spectabilis/
* Carolyn @ Carolyns Shade Gardens, Miniature (& Small) Hostas, http://carolynsshadegardens.com/2011/05/09/miniature-small-hostas/
* Joni Shimabukuro, Woodland arrangement, http://www.bollea.com/woodland-arrangement-2

Obrázky tesaříků:
* Radomír Jirsák, Tesařík černošpičký (Stenurella melanura), http://www.jirsaphoto.cz/fotogalerie/hmyz-pavoukovci-a-plzi/brouci//644-tesarik-cernospicky-stenurella-melanura.html 
* Radomír Jirsák,Tesařík fialový (Callidium violaceum), http://www.jirsaphoto.cz/fotogalerie/hmyz-pavoukovci-a-plzi/brouci/635-tesarik-fialovy-callidium-violaceum.html

neděle 15. července 2012

Komule Davidova

Pod tajemným názvem se skrývá tzv. motýlí keř, ještě jej můžete znát i pod názvem "letní šeřík". Reakce na internetu se shodují, že na něm velmi rádi sedávají motýli a právě proto zaujal moji pozornost a zvažuji jej dát do zahrady, i když nese nálepku vysoce invazivní rostliny.
Květy opravdu šeřík připomínají. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)
Teď, v červenci, už jsou vidět hezky rozkvetlé komule v některých zahradách. Z bližšího pohledu mi ale keř rozhodně nepřipomíná. Komule spíše vypadá jako trs velké traviny, kterému někdo přidal lístky a na konce stvolů umístil šeříky. Určitě bych jej nedala jako výrazný soliterní keř do zahrady, spíše mu to bude slušet někde v pozadí jiných květin, tak, aby byly vidět především ty hezké květy.

Při výběru barevným variant květů musí také člověk dopředu počítat i s barvou rezavou. Proč? Protože komule kvete celkem dlouho a uschlá květenství na keři zůstávají také. Nejlépe je to vidět na obrázku níže:

Ke květině rozhodně patří i uschlá květenství. Vpravo je kultivar se světlými listy. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)

Pokud je u někoho na zahradě nevidíte, tak je to tím, že je pravidelně odtrhává. Jinak by měl být keř celkem nenáročný na pěstování, stačí mu obyčejná půda, žádné hnojení. Komule se celkem rozroste (2x2 metry) a nejlépe vykvétá na plném slunci. Přes zimu prý někdy vymrzá, takže se na jaře seřezává a znovu vyraší.

A jak je to s invazivitou? Podle článku Když kvete motýlí keř to příroda nemá s motýlím keřem zrovna jednoduché. U nás jej zatím nic "nežere", takže si může rychle a vesele vytlačovat původní druhy rostlin. V okolí zahrady máme hezké louky, možná to s invazivní komulí riskovat nakonec nebudu. A nebo bych jí musela cíleně odtrhávat uschlá květenství a to se mi určitě nebude chtít (kvete od července do října).


Další čtení o komuli:
http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/motyli-ker-miluje-slunce.html
http://www.zahradni-centrum-pisar.cz/index.php/odborne-prednasky/20-motyli-ker-buddleia
http://cs.wikipedia.org/wiki/Komule_Davidova
http://www.osel.cz/index.php?clanek=3611

Obrázky:
* Photo of the panicle of Buddleja davidii cultivar 'Autumn Beauty', taken Portchester, UK. By Ptelea (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buddleja_davidii_%27Autumn_Beauty%27_panicle_1.jpg
* Photo taken at the Longstock Park Nursery, UK, NCCPG national buddleja collection holder, August 2012. By Ptelea (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buddleja_davidii_%27Fascination%27_panicle.jpg
*  Photo taken at Longstock Park, UK, August 2012. By Ptelea (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buddleja_davidii_%27Dart%27s_Papillon_Blue%27.jpg
*  Photo of Buddleja 'Buddma' = MOONSHINE taken at Longstock Park nursery, UK, By Ptelea (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buddleja_Buddma_%27Moonshine%27.jpg

pátek 13. července 2012

Hurá, budu mít fialky!

Moje shánění semen této nádherné rostlinky nabralo po půl roce na obrátkách. Po neúspěšném dopisování jak s Planta Naturalis, KPR či obchodu rostliny-semena.cz  a hledání v končinách internetu se na mne usmálo štěstí. Semena fialek, tedy opravdové klasické voňavé Viola odorata, mají v obchodě osiva-semena.cz.
Mají dokonce i nějaký kultivar Královna Šarlot, ale já se spokojím s těmi klasickými fialkami.

Převzaté obrázky fialek přímo z obchodu (zdroj obrázků: http://osiva-semena.cz/)
Radí tam, že se semena mají vysévat od srpna do března, neboť klíčí v chladu. Na jaře tedy budu netrpělivě čekat s fotoaparátem na každou z téch krásných fialkových hlaviček. A doufám, že budou krásně vonět.

Doplněno po letech: Tak semínek jsem na zahradu vysela asi stovky, část sice vyklíčila, ale hned si na nich smlsli slimáci. Neměla jsem pro fialky vhodné prostředí pod stromy a s nějakou tou vláhou. Nakonec jsem koupila viola odorata "Královna Charlotte", která taky voní, a ty zasadila do stínu. Postupně se mi rozrostly. Taky jsem přesadila pár klasických fialek ze zahrady od rodičů, taktéž se postupně rozrostly a byly pak životaschopné na další rozdělování a přesazování. Tohle byla nakonec cesta, jak u nás mít fialky. Ze semínek to moc dobře nešlo.

pondělí 9. července 2012

Myslete na včely

Při zakládání zahrady je dobré myslet také na drobné obyvatele, kteří ji budou obývat a nebo jen navštěvovat. Například včely, čmeláci či včelky samotářky ocení, když v zahradě každý měsíc najdou nějakou výživnou (správně řečeno "medonosnou") rostlinu. Nakonec to není tak těžké zařídit, stačí jen nesázet samé nudné jehličnany a místo nich sem tam dát i nějakou tu milou květinku. Ale v normální podobě, ne vyšlechtěné plnokvěté odrůdy, ze kterých by včelky "nic neměly" a do některých by se ani "nedostaly".

Zkusila jsem z různých článků vybrat ty nejlepší medonosné rostliny pro zahradu, některé kvetou dlouho a nebo vykvétají různě v průběhu několika měsíců, proto se mi v seznamu opakují. Myslím, že by bylo báječné mít na zahradě pro každý měsíc alespoň jednu rostlinku ze seznamu níže. Možná seznam jednou za čas doplním, pokud najdu další vhodné rostlinky.

Udělat včelkám radost není tak složité. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu)


Únor

květiny: jarní šafrány (Crocus)
keře: dřín obecný (Cornus mas), líska (Corylus),

Krokus, dřín. (Zdroj obrázku: http://www.sxc.hu a http://www.e-herbar.net/)

Březen

stromy: Vrba jíva (Salix caprea)
keře: líska (Corylus), dřín obecný (Cornus mas),
květiny: jarní šafrány (Crocus), plicník lékařský (Pulmonaria alternifolia)

Vrba, líska. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu)

Duben

stromy: broskvoň (Prunus persica), bříza (Betula pendula), modřín (Larix), slivoň (Prunus domestica), třešeň (Prunus avium), hrušeň (Pyrus communis), Mandloň obecná (Amygdalus communis)
keře:  rybíz (Ribes), angrešt (Ribes uva-crispa),
květiny: pampelišky (Taraxacum officinale), hluchavky (Lamium),  prvosenka jarní (Primula veris), tařička (Aubretia), huseník (Arabis caucasica)

Třešeň, pampeliška. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu)

Květen

stromy: hrušeň (Pyrus communis), jabloň (Malus domestica), javor (Acer),  višeň (Prunus cerasus), meruňka (Prunus armeniaca), modřín (Larix), slivoň (Prunus domestica), třešeň (Prunus avium), kdouloň (Cydonia oblonga), Mandloň obecná (Amygdalus communis)
keře:  ostružiník maliník (Rubus idaeus), zimolez (Lonicera), rybíz (Ribes), svída (Cornus alba), angrešt (Ribes uva-crispa), hloh obecný (Crataegus oxyacantha), dřišťál (Berberis)
květiny: jetel (Trifolium pratense), mák vlčí (Papaver rhoeas), devaterník (Helianthemum), svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia), chudina drsnoplodá (Draba lasiocarpa)
zelenina, bylinky: kmín (Carum carvi), šalvěj (Salvia officinalis)

Jabloň, rybíz. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu a http://kareldrabek.blog.idnes.cz/)

Červen

stromy: lípa (Tilia cordata), modřín (Larix),
keře: hlošina (Elaeagnus), ostružiník maliník (Rubus idaeus), zimolez (Lonicera), svída (Cornus alba), ostružiník křovitý (Rubus fruticosus), hloh obecný (Crataegus oxyacantha), dřišťál (Berberis),
květiny: hluchavky (Lamium), jetel (Trifolium pratense), mák vlčí (Papaver rhoeas), chrpa polní (Centaurea cyanus), komonice bílá (Melilotus alba), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), devaterník (Helianthemum), sléz maurský (Flos malvae), divizna (Verbascum densiflorum), svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)
zelenina, bylinky: kmín (Carum carvi), šalvěj (Salvia officinalis), tykev (Cucurbita pepo), fazol (Phaseolus), meduňka lékařská (Melissa officinalis), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), saturejka horská (Satureja montana), Aktinidie význačná (Actinidia arguta)

Lípa, chrpa. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu)


Červenec

stromy:  lípa (Tilia cordata),
keře:  ostružiník maliník (Rubus idaeus), zimolez (Lonicera), ostružiník křovitý (Rubus fruticosus), ořechoplodec clandonský (Caryopteris clandonensis)
květiny: Levandule (Lavandula angustifolia), slunečnice (Helianthus annuus), hluchavky (Lamium), jetel (Trifolium pratense), chrpa polní (Centaurea cyanus), komonice bílá (Melilotus alba), neplnokvěté jiřiny dle odrůdy (Dahlia), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), topolovka (Althaea officinalis), devaterník (Helianthemum), sléz maurský (Flos malvae), divizna (Verbascum densiflorum), třapatka nachová (Echinacea purpurea), čekanka obecná (Cichorium intybus), mateřídouška (Thymus serpyllum), bukvice lékařská (Betonica officinalis), mák vlčí (Papaver rhoeas),
zelenina, bylinky: dobromysl (Origanum vulgare),  okurka (Cucumis sativus), šalvěj (Salvia officinalis), tykev (Cucurbita pepo), fazol (Phaseolus), máta peprná (Mentha piperita), meduňka lékařská (Melissa officinalis), Yzop lékařský (Hyssopus officinalis), rozmarýn (Rosmarinus officinalis), tymián obecný (Thymus vulgaris), saturejka horská (Satureja montana),      

Mateřídoušky, ořechoplodec, sléz maurský. (Zdroj obrázků: http://www.priroda.cz/, http://www.bbc.co.uk/ a http://www.svetekozahrad.cz/)


Srpen

keře: ostružiník křovitý (Rubus fruticosus), ořechoplodec clandonský (Caryopteris clandonensis)
květiny: Levandule (Lavandula angustifolia), hluchavky (Lamium), jetel (Trifolium pratense), mák vlčí (Papaver rhoeas), chrpa polní (Centaurea cyanus), komonice bílá (Melilotus alba), neplnokvěté jiřiny dle odrůdy (Dahlia), astry (Callistephus chinensis), podzimní rozchodníky (Sedum), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), topolovka (Althaea officinalis), sléz maurský (Flos malvae), divizna (Verbascum densiflorum), třapatka nachová (Echinacea purpurea), čekanka obecná (Cichorium intybus), mateřídouška (Thymus serpyllum), bukvice lékařská (Betonica officinalis)
zelenina, bylinky: dobromysl (Origanum vulgare), okurka (Cucumis sativus), tykev (Cucurbita pepo), fazol (Phaseolus), máta peprná (Mentha piperita), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), tymián obecný (Thymus vulgaris)   

Třapatka, hluchavka. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu)

Září

keře: ořechoplodec clandonský (Caryopteris clandonensis)
květiny: hluchavky (Lamium),  jetel (Trifolium pratense), neplnokvěté jiřiny dle odrůdy (Dahlia), podzimní astry (Callistephus chinensis), podzimní rozchodníky (Sedum), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), topolovka (Althaea officinalis), sléz maurský (Flos malvae), divizna (Verbascum densiflorum), třapatka nachová (Echinacea purpurea), čekanka obecná (Cichorium intybus), mateřídouška (Thymus serpyllum), bukvice lékařská (Betonica officinalis)
zelenina, bylinky: dobromysl (Origanum vulgare), tykev (Cucurbita pepo), máta peprná (Mentha piperita), yzop lékařský (Hyssopus officinalis

Jitrocel, astry. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.hu)


Říjen

keře: ořechoplodec clandonský (Caryopteris clandonensis)
květiny: jetel (Trifolium pratense), neplnokvěté jiřiny dle odrůdy (Dahlia), podzimní astry (Callistephus chinensis), podzimní rozchodníky (Sedum), bukvice lékařská (Betonica officinalis)

Neplnokvětá jiřina, bukvice lékařská. (Zdroj obrázků: http://www.sxc.huhttp://urticagreen.wordpress.com/)


Nezařazovala jsem známé stromy – borovice, smrk, jedle, dub, buk, neboť některé kvetou až od určitého věku a navíc nepravidelně po několika letech.

Dále si dovolím citovat větu k plnokvětým odrůdám:

"Co se týče květin, plnokvěté formy často v procesu šlechtění ztratily schopnost tvorby nektaru a pylu a hmyzu jako potrava neposlouží, upozorňuje Radomil Hradil v časopise Naše příroda." (zdroj textu: http://ekolist.cz/). Takže na plnokvěté odrůdy pozor, pokud vám na včelkách záleží.

Pro výběr rostlin jsem čerpala především z odkazů:
http://www.n-vcelari.sk/sal/VCELY23.html
http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=30
http://www.florianus.cz/produkty-trvalky-vytrvale-byliny/medonosne-trvalky/
http://abecedazahrady.dama.cz/Proc-na-zahrade-pestovat-medonosne-rostliny/sr-1-a-2537/default.aspx

čtvrtek 5. července 2012

Rozkvetlá schodiště

Milovníky květin by mohlo potěšit, že rozkvést může i taková věc, jako kamenné schodiště. Jen jsou potřeba nějaké škvíry pro trochu hlíny a ta správná rostlinka. Přikládám inspiraci z Pinterest, kde by měla (snad) hrát hlavní roli Aubrieta deltoides, tedy česky Tařička kosníková. Tato milá sklanička kvete od dubna do května a vyžaduje plné slunce. Na lehce stíněném místě by to potom asi ještě mohla zvládat  například mateřídouška.

Krásný, byť bariéroý vstup do domu. (Zdroj obrázku: http://pinterest.com/)
Další variace na fialkové schody. (Zdroj obrázků: http://pinterest.com/ a http://pinterest.com/)




Parádu dokáže udělat i "obyčejná" zelená v podobě netřesků (Sepervivum) či rostlinky s názvem Rmenec sličný (Chamaemelum nobile, kvete potom drobnými bílými květy).
Půvabná zelená zahradní schodiště. (Zdroj obrázků: http://www.flickr.com/ a http://creativegardener.wordpress.com/)
Podle internetových rad by mělo stačit dát do štěrbiny vlhkou půdu a rostlinku do ní jen zaset nebo zasadit a počkat si, až se rozroste. Chystám se, že to vyzkouším u obrubníku na okraji pozemku a uvidím, jestli je to opravdu tak jednoduché.

pondělí 2. července 2012

Kterou levanduli vybrat pro zahradu?

Už začínají kvést a vonět krásné levandule. Koukala jsem ale, že jeden soused měl mini keřík s tmavými květy, druhý soused skoro metrový keř s úzkými lehce fialkovými květy. Takže to chce malou rešerši, jaké odrůdy si vlastně můžu do zahrady pořídit.

V prvním kroku jsem vytřídila všechny druhy, které nepřežijí zimu venku, tedy: Lavandula lanata, Lavandula pinnata (levandule zpeřená),  Levandula multifida (levandule rozeklaná), Lavandula stoechas (levandule hlávkovitá), Lavandula dentata (levandule zubatá), Levandula tenuisecta a Levandula allardii. Ty lze pěstovat jen v nádobách a přenášet domů:
Tyto levandule si na zahradě nevypěstujeme. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/https://commons.wikimedia.org/ a https://commons.wikimedia.org/)

Dále snáší zimu hůře  Lavandula latifolia (levandule širokolistá) a Lavandula x chaytorae.

Zbývají už tedy jen dvě hlavní odrůdy levandule, jedna z nich je levandule lékařská s velkým množstvím kultivarů a druhou je lavandin – komerční, tzv. polní vysoká odrůda určená pro pěstování levandule ke sklizni.

Lavandula x intermedia (lavandin, levandule prostřední) tvoří velké keře známé z francouzských levandulových polí. Obvyklá výška keře je 1 metr, květy by asi měly být sterilní a tedy pro přírodu nepřirozené. Pro naše podmínky je důležité, že je méně odolná mrazu a zimní vlhkosti.

Lavandin, tedy polní odrůda levandule. (Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/)
To nejlepší tedy nechávám nakonec, a tedy klasickou levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia nebo officinalis nebo pyrenaica nebo spica nebo vera) - je často k vidění ve skalkách a na zahrádkách v mnoha rozličných podobách.

Osobně nechci bílo-růžové ani bílé odrůdy (Alba, Aromatico Silver, Coconut Ice, Ellagance Ice, Hidcote Pink, Hidcote White, Little Lottie, Clarmo, Loddon Pink, Jean Davis, Melissa, Nana Alba, Miss Katherine,  Baby White, Dwarf White, Compacta Alba, Rosea  ). Nechci ani odrůdu s panašovanými listy (Gold Burg, Silver Edge), ani levanduli, co jen slabě voní (Scholmis, Miss Muffet).

Růžovo-fialkové a bílé levandule se často sázejí k fialovým, jinak moc nevyniknou. (Zdroj obrázků: http://www.ogrodniczyraj.pl/ a http://www.helix-pflanzen.com/)
Ty další jsem si pro přehlednost rozdělila podle výšky:

30–40cm: Blue River, Blue Scen,  Cedar Blue, Dwarf Blue, Baby Blue, Blue Dwarf, New Dwarf Blue, Hardy Dwarf, Nana, Dwarf, Goliath Blue, Hidcote, Hidcote Dunkel, Hidcote Blue, Lavance Purple, Peter Pan, Siesta, Silver Mis, Blue Lance, Blue Cushion, Schola, Beate, Aromatico Blue

50–60cm: Batlad, Little Lady, Blue Mountain, Folgate, Folgate Blue, Folgate Variety, Folgate Dwarf, Granny´s Bouquet, Imperial Gem, Loddon Blu, Luberon, Martha Roderick, Middachten, Munstead Dwarf, Munstead Blue, Munstead Variety, New Early Dwarf, Munstead Early, English Munstead Dwarf, Princess Blue, Silver Blue, Twickel Purple, Bleu Velours Charle, Ashdown Forest

70 cm: Pacific Blue, Reve de Jean Claude, Royal Purple


Levandule, která sbírá všechna nej a naleznete ji v zahrádkách nejčastěji, se jmenuje Hidcote. Její modro-fialová barva patří k nejsytějším, roste hustě a měla by sladce vonět (asi ne úplně intenzivně). Určitě se po ní budu shánět i já.

Za zmínku ještě stojí Aromatico Blue – pravidlně tvarovaný keřík levandule s vysokým obsahem vonných silic by měl opravdu pěkně vonět. Silnou vůní se potom chlubí ještě Bleu Velours Charles a Imperial Gem. Ty také určitě stojí za zkoušku.

Tmavými květy se ještě pyšní malá Lavance Purple a Beate. Silně stříbrné listy potom nesou Princess Blue, Silver Blue a Silver Mist.

Shora zleva: Imperial gem, Imperial gem (detail),  Hidcote (detail), Hidcote. Zdroj obrázků: https://www.flickr.com, https://ramblingsfromjewels.wordpress.com/, http://seattletrekker.com/ a https://www.flickr.com/).

Nejvíce sazeniček a odrůd jsem našla na stránkách Zahradnictví Krulichovi: http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/.


Obrázky:
Lavandula multifida:  By Laitche – Link to My Website. [Public domain], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lavandula_multifida.jpg
Lavandula pinnnata: I, Jeffdelonge [GFDL , CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lavandula_pinnnata_pinnata01.jpg 
Lavandula stoechas: © Hans Hillewaert, via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lavandula_stoechas_(flower).jpg
Lavandula x intermedia: By JPS68 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salles-sous-Bois_Lavande_et_lavandin.JPG
Bílá a fialová levandule: Helix Pflanzen GmbH, Lavandula (Lavendel), http://www.helix-pflanzen.com/de/content/articles/lavandula-lavendel-68/
>Lavandula angustifolia Rosea: P.W. Cleome, Lawenda Róžowa Rosea, http://www.ogrodniczyraj.pl/cat,15_Sadzonki_BYLINY,product,248_LAWENDA_R%C3%93%C5%BBOWA_ROSEA__LAVANDULA_ANGUSTIFOLIA
Lavandula angustifolia Imperial gem: Couleur Lavande, Lavandula Angustifolia Imperial Gem, https://www.flickr.com/photos/couleurlavande/9056922405/in/gallery-81858166@N07-72157632795171193/
Lavandula angustifolia Imperial gem (detail): Julie, For the Love of Lavender, https://ramblingsfromjewels.wordpress.com/2012/01/20/for-the-love-of-lavender/
Lavandula angustifoliea Hidcote (detail): Irene Grassi, Lavandula Angustifolia ‘Hidecote’, English Lavender: “Must Have” In your Herb Garden, http://seattletrekker.com/gardening/lavandula-angustifolia-hidecote
Lavandula angustifoliea Hidcote: Clemson Extension Home & Garden Information Center, Lavandula angustifolia 'Hidcote' habit klr, https://www.flickr.com/photos/hgic/4926612384/in/gallery-28670112@N08-72157624999181774/