čtvrtek 30. srpna 2012

Září – co dělat v zahradě

Co můžete dělat na zahradě v září?
  • Užívat si babí léto a příjemné večery na zahradě, posezení s přáteli.
  • Péct brambory v ohni, ať již svoje domácí nebo kupované. Ideálně je zabalit do alobalu a až budou, tak je podávat se solí a trochou másla.
  • Baštit na terase první jablečné a hruškové koláče spolu s horkou čokoládou.
  • Dozrávají vlašské ořechy. Zkuste je ještě s měkkou slupkou, která lze snadno loupat. Delikatesa. A ze skořápek můžete udělat lodičky se svíčkami a pouštět na jezírku či v lavoru.
  • Také se červenají šípky u růže svraskalé nebo šípkové. Dají se z nich a z jeřabin vyrábět s dětmi "korále" a "zvířátka".
  • Sklidit bazalku a vyrobit si báječné pesto.
  • Můžete si vyrobit draka a jít jej pouštět a když to s ním nepůjde (obvyklé :) ), tak si nějakého pěkného třeba i koupit.
  •  Měli byste ještě jednou přehodit kompost, aby lépe zrál.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

sobota 25. srpna 2012

Trampolína v zahradě

Trampolíny v zahradách jsou populární, stačí se projít kolem zahrad ve vesnicích a v mnohých uvidíte modré trampolínové obludky. Nutno podotknout, že často stejně prázdné, většinou na nich nevidím nikoho skákat. Ale jako dítě jsem přesně takovou velmi chtěla a šla bych si do ní zaskákat ještě i teď.

Osobně mne nadchly obrázky zabudovaných trampolín, jako je například tato:

Zabudovaná trampolína vypadá skvěle. Zdroj obrázku: http://blogs.babble.com/.
Připadnou mi mnohem bezpečnější (jen osobní pocit, nevím, jak je to s bezpečností), hezčí, umožňující mnohem více zábavy. Do zahrady zapadnou mnohem lépe. Jen nemám ani ponětí o tom, že by je někdo v ČR vyráběl.

Do dokonalosti dovedli trampolínu podle mne na tomto obrázku:
Znáte lepší variantu, jak skákat do zahradního koupacího jezírka? (Zdroj obrázku: http://pinterest.com/)

Pokud se správně trefíte, čeká vás měkký doskok do vody. Takhle si představuji zábavu na zahradě.



úterý 21. srpna 2012

Jak jsme kosili pozemek srpem

Začalo to pozdní objednávkou kosy. Pořád jsem měla moc času, nákup odkládala a najednou koukám, že plevel vzrostl až nad kolena. A to se má brzy dělat plot a sázet stromky. Objednala jsem svoji vysněnou kosu a ejhle, skladové zásoby došly a ta moje se teprve vyrábí někde v Itálii.

Mohla jsem říct tátovi, aby opět přivezl křovinořez. Poprvé nám sekl pozemek právě kvalitním křovinořezem, vzalo mu to tak 2 hodinky času a hodně energie. A tedy bohužel i ten křovinořez, protože na našem kamenitém, plevelovitém pozemku praskla křovinořezu tzv. "hlava". Je mi líto zničit na kosení trávy takový drahý přístroj a navíc dvouhodinový vrčící koncert by možná nebyl to pravé ořechové pro sousedy.

Takže jsem zajela za dědou a vyptala na něm úplně obyčejný, lehce zrezlý srp. Děda mi jej naklepal, naostřil a samozřejmě si všichni neodpustili poznámky o tom, jak je kosení hrozně moc těžké, jak mě budou bolet záda a zvládnu jen pár metrů. No, vystrašili mě dost.

Náš srp vypadal podobně jako ten z Wikipedie.
Na pozemek jsme přijeli až k večeru a já si zkusila cvičně "kosit". Plevel a bodláky padaly jak mávnutím kouzelného proutku. Prostě paráda. Kosila jsem se shrbenými zády (ano, chápu, proč lidé vynalezli kosu) a kosila a kosila. Nejprve jsem myslela, že nemám šanci dát více než 10 m2. Ale ono šlo snadno i 20 m2, i 50, no vlastně i takových 300 m2. Pak si srp půjčil i manžel a dosekl druhou půlku pozemku.

Ke konci to, pravda, šlo už trochu hůř, protože byl srp trochu tupější. Ale záda nás nebolela ani jednoho. A celý pozemek jsme dali za necelé dvě hodiny. Utvrdilo mě to v tom, že kosa bude pro mne opravdu to pravé, jen až konečně přijde. Celé to ještě korunoval děda, když se mě ptal: "A jaký jsi měla brousek?". No žádný! Kde by mne napadlo, že mám použít brousek. Takže s brouskem to asi bude ještě lepší.

Musím ale podotknout, že dědeček umí náramně naklepávat kosy, mnozí lidé si u něj přímo nechávali naklepávat svoje vlastní srpy a kosy, navíc on sám se učil od vyučeného zkušeného kováře. Snad se naučím naklepávat srpy a kosy stejně jako on.

středa 15. srpna 2012

Inspirace z balneoparku v Jeseníkách

Ve městě Jeseník mají opravdu pěknou atrakci – balneopark. Je tam od roku 2011 a v podstatě jde o veřejnosti (zdarma) přístupný parčík, kterým je veden potůček s ledovou vodou z hor. Do něj jsou nenásilně zasazeny Priessnitzovy procedury spolu s návody "k použití".

Koláž z oficiálních fotek ze stránek http://www.priessnitz.cz/. Fotky jsou z jara z roku 2011, od té doby dřevo krásně zešedlo, tráva vzrostla a přibylo spousta nadšených lidí u každé atrakce.

Ačkoliv jsou vodní nádržky, potůček a procedury vážně úžasné, v zahradě jich nejpíše nedocílím, protože nemám odkud brát takovou pořádně ledovou vodu. Možná si ale na zahradu někdy napustím vědro se studenou vodou a dám do něj nohy. Ten následný hřejivý pocit po vytažení je totiž k nezaplacení. Co mě ale v balenoparku zaujalo především, tak nahřívací "lavice", neboli taky prostředek pro "sluneční lázně". Dávno už nejsou tak světlé, jako na fotce výše, dřevo hezky zešedlo. Od sluníčka je hezky nahřáté, takže ležet na těchto deskách je hodně příjemné.

Část slunečních desek je v parku umístěna v teráskách mezi záhony mateřídoušky (předpokládám, že jsem tu kytičku určila správně). To je potom teprve lahoda, ležíte si na krásně nahřátém dřevě, sluníte se, všude okolo voní mateřídouška a koukáte na pilné včelky a čmeláky, co sbírají nektar.

Šedé sluneční desky na teráskách s mateřídouškovými záhony.

Hned jsem si něco podobného namyslela i do mé zahrady. Okraje osázím levandulí, tymiánem a mateřídouškou.Jen nevím, z jakého dřeva vlastně ty sluneční desky jsou, nejspíše ale nejsou ničím ošetřené a bude je potřeba někdy potom vyměnit.

Nahoře je moje plánovaná sluneční lázeň, fialové tečky jsou levandule, mateřídouška a tymián. Vpravo budou maliny a to šedé vlevo je nějaký hezký kámen.

Pod balneoparkem je potom takové malé milé "lanové centrum" či spíše několik kůlů, několik lan a provazů a tabule s "návodem k použití". Jsou tam atrakce jako pro jednotlivce, tak i dvě pro týmy. Myslím, že děti i dospělí se tam mohou skvěle vyřádit. A myslím, že nějaký ten provaz na šplhání, houpání nebo natažené lano mezi dvěma kůli nebude chybět ani v mé zahradě. Je to ideální zařízení, na kterém se člověk naučí dobře držet rovnováhu.
První obrázek je oficiální fotka ze stránek http://www.priessnitz.cz/, druhý již vlastní.

Poslední věc, které jsem si všimla, byl trávník, který tam měli. Bosky se po něm chodilo opravdu hodně příjemně. To už jsem dlouho nezažila. Jemný, měkký, super! A pak mi došlo, čím to je. Trávník tam nebyl takový ten pěstěný, složený jenom z travin. Pěkně v něm byly i měkké lístky jetele a podobných měkkých nízkých rostlinek, které ani neumím identifikovat. Samotné traviny totiž někdy řežou a jsou zbytečně tvrdé, trocha trojlístků dodala trávníku měkkost. Jedinou nevýhodou bylo, že na rozkvetlých květech jelete hodovaly včelky a na ty není moc dobré stoupnout.



Další informace o balneoparku:
http://www.priessnitz.cz/cz/index.php?id=277-unikatni-balneopark
http://cestovani.idnes.cz/v-jeseniku-se-otevira-lazensky-balneopark-evropska-rarita-paz-/tipy-na-vylet.aspx?c=A100825_1438842_olomouc-zpravy_sot

neděle 12. srpna 2012

Pítka a koupátka

První pítko pro ptáky již v zahradě máme (viz příspěvek), vybrala jsem tedy několik obrázků pro inspiraci na ta další pítka a koupátka:

Senzační levandulové pítko i čistě praktické ekologické pítko i s bydýlkem. (Zdroj obrázků: http://www.pinterest.com/ http://www.prirodnizahrady.com/)

Možnosti misek pod květináče

Pítko s "neviditelným" stojanem z drátů, zavěšené pítko a misky obyčejně položené na kamenech. (Zdroj obrázků: http://www.bhg.com/, http://familyfun.go.com/, http://ashdown4628.clients.cmdwebsites.com/)

Trocha umění v zahradě:

Nepraktické, klouzavé skleněné pítko. Potom krásné betonové "vytvoř si sám" pítko a klasické samostojící s květinami okolo. (Zdroj obrázků: http://www.gardeners.com/, http://www.birdsandblooms.com/, http://www.sunset.com/)
Pítka pro hmyz by měla obsahovat kamínky a plošky, na kterých může hmyz přistát a případný topící se brouček i vylézt a osušit se.
Pítka s kamínky ocení především hmyz a motýli. (Zdroj obrázků: http://picasaweb.google.com/, http://www.ehow.co.uk/)

úterý 7. srpna 2012

Srpen – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v srpnu?
  • Je možné v zahradě na dece pozorovat "padající hvězdy", meteorický roj Perseidy je možné sledovat až do 24. srpna, nejvíce meteorů by mělo být vidět kolem 13. srpna.
  • Pokud disponujete projektorem (nebo si jej můžete půjčit), natáhnetě na zahradě prostěradlo mezi stromy a pozvěte kamarády na letní kino, v srpnu je dříve tma, takže nemusíte čekat až do 11 hodin.
  • Už dozrávají ostružiny, skvělé jsou jen tak nebo do jogurtu.
  • Můžete si plně vychutnávat zeleninu ze zahrádky. A do prázných míst ještě vysázet či vyset polníček, špenát, ředkvičky a kapustu. Případně lze na prázdná místa zeleninové zahrádky set svazenku, kterou zbožňují včely a lze ji použít jako zelené hnojení.
  • Lze sklízet ovoce, první letní jablka i hrušky, i některé ranné hrozny, dále švestky, mirabelky.

  •  Ze spadaných plodů můžete sušit křížaly nebo vyrábět džemy. Ale plesnivé plody vyhazujte.
  • Usušte si bylinky, koření i případné hříbky "ulovené" v lese.
  • Pokud máte ohniště, můžete si opékat špekáčky. Není to sice nezdravější, ale s kytarou, špekáčkem a čerstvým chlebem u ohně je večer krásně.
  • Je dobré nezapomenout doplňovat ptačí napajedla a koupátka, aby ptáci i hmyz ve vedrech nežíznili a nepouštěli se zbytečně do ovoce.
  • Některým jehličnanům nemusí svědčit přílišná horka, proto je párkrát šetrně a ve vhodnou dobu zalejte ke kořenům.
  • Pokud máte zahradní jezírko nebo bazén, užijte si horké letní dny ve vodě.

Na co určitě zapomeňte:
  • na zalévání studenou neodstátou vodou a navíc přes poledne, rostlinky byste takto spálili,
  • na sečení trávníku příliš nízko, v případě velkých veder by vám potom zbyla jen suchá tráva.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?