úterý 31. prosince 2013

Leden – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v lednu?
  • Pozorovat ptáky na krmítku, pokud je v těžkých mrazech přikrmujete (více o krmení ptáků). Do pítka jim v holomrazech dávat pravidelně vodu (více o pití ptáků v zimě).
  • Stále můžete sklízet zimní cibuli, pórek, růžičkovou kapustu, pastinák nebo kadeřávek.
  • Nepravý jasmín, vilíny či kaliny nebo malé čemeřice mohou začít někdy kvést dokonce už v lednu, pokud je máte, podívejte se, zda se třeba neprobudily k životu.
  • Koukat se na zahradu za oknem z domu, listovat knížkami a přemýšlet, kterou kytku vysadíte v tomto roce, nebo plánovat, jaké změny na zahradě uděláte.
(zdroj obrázku: http://www.sxc.hu/photo/1402397)
  • Fotit barevné bobule skalníku, hlohyně či dřišťálu, pokud je ještě nesezobali ptáci. Hezké listy mají i cesmíny.
  • Pokud jste na Vánoce měli jedličku, můžete ji využít na zakrytí jahod, skalniček či trvalek, aby měly ochranu proti mrazům. Opadané jehlice ze smrčků mohou přijít na kompost, zkrácené větve na hromadu do rohu zahrady pro úkryty pro užitečné živočichy. 
  • Pokud není sníh a zmrzlá půda, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.
(zdroj obrázku: http://www.sxc.hu/)
Když je sníh:
  • Hledat na čestvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří. 
  • Užít si pořádnou koulovačku na zahradě, postavit sněhuláka či sněhulačku či rovnou iglů. 
  • Pokud je sníh těžký a mokrý, raději jej z mladých stromků trochu setřeste, aby nepolámal mladé větve. 
Zapomeňte na:
  • Solení cestiček v zahradě, vhodnější je písek a štěrk.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

pátek 20. prosince 2013

Obdarujte o Vánocích i přírodu

Kromě typických vánočních tradic dodržuji ještě jednu speciální: peněžně podporuji zajímavé projekty, které si to zaslouží. A každý rok se těším, které organizaci a na jakou dobrou věc svůj našetřený obnos pošlu. Pokud ještě sami nevíte, komu pomoci, inspirujte se mými třemi tipy:


  • Máte rádi stromy? Podpořte jejich výsadbu i péči o ty významné. Pošlete Nadaci partnerství dárcovskou SMS, kupte svým blízkým stromový darovací certifikát, kupte si brožuru o sázení stromů nebo prostě jen pošlete vybranou částku na jejich účet. Všechny informace o možnostech podpory naleznete na stránce http://www.nadacepartnerstvi.cz/Krajina-stromy-a-voda/Stromy
    Sázení stromů se věnuje i hnutí Brontosaurus (více informací o jejich projektu), činnost hnutí můžete podpořit finančním darem na stránce http://www.brontosaurus.cz/podporte-nas
  • Chcete chodit na procházky a potkávat ještě i opravdovou přírodu? Aby všude nebyl jen beton, bezduchá mrtvá pole a smrkové monokultury, zachraňují lidé ve sbírce Místo pro přírodu cenné pozemky v naší české krajině. Informace, jak jejich činnost můžete podpořit, naleznete na stránce http://www.mistoproprirodu.cz/podporte-nas/
    Přírodu se snaží do monokultur navrátit i společnost Čmelák, podpořit je můžete na stránce http://www.cmelak.cz/cz/podporte-nas
  • Fandíte starým krajovým odrůdám plodin a jedlých rostlin? Podpořte společnost Gengel finančním darem, zachráníte tak poklady našich předků – cenné, odolné a rozmanité odrůdy zeleniny, obilovin, zahradních plodin, bylinek i ovocných stromů a keřů. Informace, kam můžete finanční dar poslat, jsou na stránce: http://www.gengel.webzdarma.cz/#8.Dary na naši činnost|outline

neděle 15. prosince 2013

Naše zahrada z ptačí perspektivy

Dnešní technologie už toho umí opravdu hodně. Získala jsem teď například možnost podívat se na naši zahradu z ptačí perspektivy, neboť už se objevila aktualizovaná podzimní satelitní mapa v Google mapách. Je to docela kouzelná podívaná, například stromy tam vidět vůbec nejsou, ale naše bylinkové spirály, pět samostatných gabionů, kompostéry, hadník i jezírko s pařezy tam vidět je. A také pár hromad písku, kamení, hlíny. 

Snímek z Google map, kde je vidět dům a zahrada sousedů vlevo a naše zahrada vpravo. Máme zahradu "se smajlíkem", neboť tak bylinkové spirály s mlsacím koutkem vypadají. Snímek jsem si trochu otočila, zahradu nemáme přesně v lince sever-jih, ale lehce pootočenou.

A tady přikládám můj plánek vlevo a realitu vpravo. Docela se nám podařilo se se spirálami i kompostem strefit. Jen oblast jezírka je trochu oproti plánku posunutá.


úterý 10. prosince 2013

Vánoční výzdoba zahrady

Před Vánoci u nás máme v rodině jeden milý zvyk – chodíme na procházky vesnicemi  a kocháme se s vánočně vyzdobenými předzahrádkami. Přes den sledujeme krásné věnce na brankách, baňky na stromcích i dekorace v květináčích. Na večer zase nemůžeme spustit oči ze všech blyštivých světýlek. 
Cením si každého majitele rodinného domku, který třeba jen díky pár ozdobám a jednomu světelnému řetězu umí udělat radost ostatním lidem. A jsem ráda za to, že my Češi ještě v sobě máme (většinou) dostatek vkusu na to, abychom to se světelnou i jinou vánoční výzdobou nepřehnali jako Američané.

A samozřejmě si často říkám, jak asi mají majitelé nazdobenou zahradu, když půvabná je už i předzahrádka domu. Na Pinterestu si na nástěnce Vánoční výzdoba zahrady schovávám obrázky, podle kterých jednou budu zdobit i naši zahradu. Inspirujte se, třeba se vám něco taky zalíbí:

Přírodní zahradě budou slušet decentní a nenápadné ozdoby ze šišek, chvojek a baněk. (Zdroj obrázků: http://www.pinterest.com/http://www.potterybarn.com/http://www.bhg.com/)

Barevné ozdoby v zahradě potěší především děti. Skvělé, byť poněkud drahé, jsou baňky, nejlépe takové, které to
ve venkovních podmínkách vydrží. (Zdroj obrázků: http://justgrandeko.blogspot.ca/http://newwonderfulphotos.blogspot.cz/http://restyledhome.blogspot.cz/
http://www.pinterest.com/)

V anglicky mluvících zemích často vědí, jakou parádu umí udělat velké výrazné mašle. Umějí si je tam z pevných stuh a pevných silných látek i vytvořit, škoda že u nás takové zdobení stuhami není příliš obvyklé. Podívejte, jak slavnostně a vánočně to se stuhami může vypadat. (Zdroj obrázků: http://www.housetalkn.com/ a https://www.facebook.com/)

čtvrtek 5. prosince 2013

Dárky pro milovníky přírodní zahrady

Vánoce se blíží a tak jsem sem sepsala několik zajímavých tipů na možné vánoční dárky pro přátele, kteří mají rádi přírodní zahrady, biozahradničení či permakulturu a svoji zahradu vůbec. Třeba se některým inspirujete.

Předplatné časopisu
Za zvážení stojí předplatné časopisu bio Zahrada v obrazech. Jedná se o pěkný dvouměsíčník s tématikou bio zahrad, přírodních zahrad či i permakultury. Při listování zjistíte, že je především plný hezkých obrázků, textu v něm není až tak moc. Pro ty, kteří si spíše rádi pořádně "počtou" bude možná zajímavější čtvrtletní časopis Klíčová dírka, který se obecně věnuje tématům permakultury (nejen v zahradách, témata mají široký záběr i přes stavebnictví apod.).


Pěkná kniha
Vybrat někomu knihu, která se mu bude opravdu líbit, je hodně těžké. Buď je ideální koupit mu knihou, kterou jste sami četli a můžete ji doporučit, a nebo to risknout a koupit nějakou třeba jen podle zajímavého tématu a obalu. Mne na první pohled tento rok zaujaly knížky:

  • Naše první slepice – stručná malá knížka s hezkými obrázky. Ideální pro lidi, kteří koketují s myšlenkou pořídit si pár slepic na dvorek či zahradu a přitom nemají v rodině žádnou vesnickou tetu či babičku, která by jim řekla, jak na to.
  • Království bylinek v permakulturní zahradě – knížka se věnuje bylinkovým spirálám, záhonům, suchým zídkám i kráterovým zahradám. Ideální pro ty, kteří bylinky v kuchyni milují, ale s jejich zahradním pěstování teprve začínají.
  • Balkon k nakousnutí – na této knížce se mi líbí její zaměření, byť jsem ji zatím neměla možnost číst. Je ideální pro ty, kteří ještě svoji vysněnou zahradu nemají a musí se na pár let spokojit jen s balkonem v bytě. I na něm se dá leccos vypěstovat a zkušenosti z balkonového pěstování se pak ještě budou hodit i na zahradě či na pěstování rostlin na terase vysněného domu.


Semínka zajímavých odrůd zeleniny

neděle 1. prosince 2013

Prosinec – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v prosinci?
  • Ustřihnout pár větiček zdatným a zdravým stromům či keřům a rychlit tzv. barborky. (O barborkách.)
  • Pokud je na zahradě námraza, vzít fotoaparát a fotit tu pomíjivou krásu.
  • Ozdobit si jedličku či smrček na zahradě, a to buď světélky a ozdobami pro potěchu oka, nebo jedlými ozdobami pro zvířátka (raději si ale zjistěte, jaké, ať zvířátka neotrávíte).
  • Teprve po přejití mrazem jsou jedlé šípky, plody dřišťálu či trnky a také mišpule, pokud tedy mrzne, můžete s nimi začít experimentovat v kuchyni. (O přemrzlých plodech.
  • Pokud není sníh, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.

Když je sníh:
  • Užít si pořádnou koulovačku na zahradě.
  • Hledat na čerstvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří.
  • Postavit si iglů nebo alespoň hradbu ze sněhu. Dělat tzv. andlíky ve sněhu.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?