pátek 25. dubna 2014

Jarní dobroty ze zahrady

Zahrada umí člověku poskytnout mnoho skvělých věcí a jednou z nich jsou ingredience pro ta nejlepší jídla a dobroty. A tak si vedu nástěnku na Pinterestu s odkazy na recepty, které pro mne k jaru prostě patří. Například na jarní výpravy do deštěm smáčené zahrady pro svazek sytě zelených mladých výhonků kopřiv si ráda vzpomínám. Moje máma z nich vařila výborný čaj, který zvláštně voněl. Doteď si pamatuji, jak jsem si občas zapomněla vzít rukavice a snažila se kopřivy utrhnout přes lem kalhot či halenky, jen abych se vyhnula žahavým chloupkům. Takovou ingredienci do jídel či nápojů jen tak v supermarketu neseženete. A to jsem ani donedávna netušila, že se kopřivy dají využít do vaječné omelety, polévky či pro výrobu ochucené soli. A nebo postaru do tradiční velikonoční nádivky, jak to prý dělali naše prababičky. Používají se vždy ale jen ty mladé čerstvé výhonky, i proto je využití kopřiv tak krásně "sezónní" a člověk se ně opravdu může těšit jen tak jednou do roka.

Parádní kopřivový čaj
(Zdroj obrázku:
http://www.herbsandoilsworld.com/).

Výborná omeleta s kopřivami
od La Cuoca (Zdroj obrázku:
http://cuocadolce.blogspot.cz/).
Ten kdo má lužní lesy za humny už určitě zná medvědí česnek a pochutnává si na pestu, polévce, či si jej vychutnává v pomazánkách. Ostatní asi potěším tím, že se medvědí česnek dá pěstovat i v zahrádkách, a na první jarní chléb s máslem či sádlem sypaný kousky medvědího česneku se opravdu těším. Stejně tak jako mám ráda ředkvičky. Ty jsou sice k dostání po celý rok, ale těm jarním se nic nevyrovná. Navíc z doma vypěstovaných ředkviček můžete zužitkovat i listy – třeba do dobré polévky nebo pesta.

V ředkvičkové polévce z Apetitu i v pestu od Nikoly (Zdroj obrázků: http://www.apetitonline.cz/ a http://www.zelenetrhy.cz/).
Samotnou kapitolou jsou květy, nevěřili byste, kolik je jich vlastně jedlých a kolik si jich tedy, pokud nepoužíváte chemické postřiky, můžete naservírovat k jídlu. Od fialek, přes sedmikrásky, macešky až například po krásně fialkové koule pažitkových květů. Už se těším, až se někdy před přáteli a rodinou blýsknu květinovými sušenkami či dezerty zdobenými kandovanými fialkami. Samostatnou kapitolou jsou bezové květy, ze kterých máma vždy vyráběla výborný sirup. Pamatuji si, jak jsem je chodila sbírat do proutěného košíku a pak tajně ujídala sirup ještě z kastrolu rovnou z vařečky, páni ten voněl. Takové vzpomínky z plastového sirupu z obchodu dítěti nikdy nevykouzlíte.

Květiny na talíři jsou prostě luxusní a navíc i chutné. Tohle vám nabídne jen vaše vlastní zahrada a nebo drahé restaurace. (Zdroj obrázků a recepty: bezový sirup z http://www.laundryetc.co.uk/, květinové sušenky z http://www.stonegableblog.com/, kandované fialky od Maryny, květinové sendviče od Mlsné kočky, salát s pažitkovými květy z http://nicolefranzen.blogspot.cz/ a sedmikrásková polévka z Apetitu).
A rebarbora? Pod jejími rozložitými listy jsem občas bývala při hrách na schovávanou. Věděla jsem, že z ní babička peče buchty, ale nepátrala jsem, z jaké části vlastně a nejedla jsem ji. To až můj muž mne naučil ji jíst.
A jaké dobroty máte s jarem a zahradou spojené vy?

Nástěnka s jarními dobrotami ze zahrady na Pinterestu: http://www.pinterest.com/zahrada/dobroty-ze-zahrady-jaro/



pondělí 14. dubna 2014

Velikonoční výzdoba zahrady

Po loňských Velikonocích na sněhu lze naštěstí letos přemýšlet o velikonoční výzdobě zahrady či předzahrádky. Tak jako jsem psala předloni, i letos se mi především líbí stromky a keře zdobené kraslicemi nebo pentlemi. Zdobení keřů vajíčky je německá tradice (zvaná Ostereierbaum), ale vůbec bych se nezlobila, kdyby tady úplně zdomácněla, na vyzdobené předzahrádky domů je totiž radost pohledět.
Co se týká pentlí, nejlépe vypadají keře a stromky zdobené opravdovými látkovými pentlemi. Ten, kdo místo pentlí použije jen nastříhané proužky barevných krepových papírů, přijde s prvním deštěm o krásné barvy a zůstanou mu tam jen bílé pruhy.

Na Pinterestu jsem založila nástěnku s dalšími inspiračními obrázky velikonoční venkovní výzdoby: http://www.pinterest.com/zahrada/velikonoční-výzdoba-zahrady/


(Zdroj obrázků: http://www.topagrar.com/, http://www.fashiondivadesign.com/, http://www.pinterest.com/http://www.potagerblog.com/ a http://www.pinterest.com/)

úterý 8. dubna 2014

Česnek medvědí – první jarní koření ze zahrady

Za poslední roky je kolem medvědího česneku docela humbuk, dostanete ho v restauracích i v bedýnkách a na trhu a píšou o něm foodblogeři. A já si myslím, že je to dobře. Nebýt všech těchto článků, vůbec bych o této chutné jarní rostlince nevěděla. Ale zkusila jsem jej, vážně mi zachutnal a tak nezbylo, než si jej vysadit i do naší zahrady.


V první řadě musím říct, že pro jeho pěstování na zahradě zatím vůbec nemáme podmínky. Medvědí česnek (Allium ursinum) je totiž rostlina typická pro lužní lesy. Líbí se jí ve stínu listnatých stromů, kde je hezky vlhko. Takže na naší slunné, lehce vyprahlé zahradě s malými stromky, to zatím ještě nějak není ono. Nemůžu se tedy divit, že například ze semen (od Osiva-semena.cz) mi zatím nevzešel vůbec. Podle tohoto článku Problematika pěstování česneku medvědího ze semínek musejí nejprve semena projít mrazem. Bývá taky vhodné je při setí překrýt lehkou vrstvou listí, která by na ně v přírodě také napadala. A obrnit se trpělivostí a čekat, pro kuchyňské použití budou rostliny silné až tak druhým rokem po vyrašení.

Česnek medvědí přirozeně najdete především v lužních lesích ve stínu stromů. (Zdroj obrázků: http://sk.wikipedia.org/http://sk.wikipedia.org/ a http://sk.wikipedia.org/)
Mým druhým pokusem bylo zakoupení celé rostlinky od Krulichů. Zasadila jsem ji do bylinkové spirály na jaře na místo, kde jsem si nejvíce myslela, že bude mít alespoň trochu stínu a vlhkosti od minijezírka. Ale jak se slunce v průběhu roku stáčelo, rostlinka nakonec byla více na slunci než ve stínu a brzy po ní nebylo ani památky. 
Na výsledky třetího pokusu se sázením medvědího česneku jsem si musela počkat právě toto jaro. Objednala jsem si v září, což je ideální doba pro sázení, celou sadbu medvědího česneku od http://cesnekmedvedi.blog.cz/. Tedy 200 cibulek. Podle doporučení autora toho blogu jsem je sázela po trsech, v mém případě to byly dva obrovské trsy – jeden opět do bylinkové spirály a druhý pod keře lísek. Cibulky se totiž prý v trsech mnohem lépe ujímají. Osobně jsem měla docela problém poznat, jak vlastně správně cibulka patří do půdy (kde má vrchní a kde spodní část). Nevím to do teď, cibulky byly propletené, takže jsem se nakonec rozhodla je do půdy prostě jen tak vložit, ať si poradí.

Vlevo je pokus se zasazením celé vykvetlé rostliny do bylinkové spirály (foto ještě před vysazením), ten ale moc nevyšel. Vpravo už jsou vidět cibulky, které jsem si objednala z http://cesnekmedvedi.blog.cz/. Přišly v krabici pěkně zabalené v novinovém papíře.
A nakonec nám krásně vyrostl:


Při plánování umístění medvědího česneku si uvědomte jednu věc – vážně voní česnekem. Takže u romantické lavičky v blízkosti okrasných voňavých květin to nemusí být ideální. Podle některých článků by se medvědímu česneku ale mělo dařit například i na severní straně domu a na jiných místech, kde obvykle nic moc jedlého nevypěstujete. Vysazený pod stromy a keři je bude chránit před houbovými chorobami (rzi, padlí, jabloně před strupovitostí). Jen jej nepěstujte spolu s okrasnými konvalinkami, mohla by hrozit záměna s jejich listy, které jsou česneku podobné, ale jedovaté.

A pokud už vám na zahradě roste? Užijte si jej v kuchyni, obvykle se do receptů používají listy z rostlin, které ještě nevykvetly. Jen to prosím nepřežeňte, já napoprvé zkusila hned 4 nasekané listy na chlebu se sádlem a bylo mi těžko. K medvědímu česneku je vhodnější přistupovat jako k dobrému koření než jako například k zelenině. Stačí jej méně a nejlepší je právě na jaře a čerstvý. Kromě toho, že se jedná o jednu z prvních jarních jedlých dobrot ze zahrady, má velké spektrum léčivých účinků na lidský organismus:
Skvělé máslo s medvědím česnekem.
Recept i obrázek pochází z blogu
http://www.crokmou.com/
  • je to přírodní antibiotikum, působí antibakteriálně a protiplísňově. Takže vám pomůže, pokud jste na jaře nemocní, abyste brzy mohli opět do zahrady. Měl by pomoci i od obyčejné rýmy a zahlenění, už i kvůli vysokému obsahu vit. C.
  • Prakticky dává do pořádku lidem trávení, ozdravuje střevní mikroflóru, ničí parazity, působí proti nadýmání, průjmu i zácpě.
  • Čistí ledviny, prý působí i preventivně proti rakovině.
Ne každému ale sedne, některým může podráždit žlučník. A lidé, kteří těžko snáší klasický kuchyňský česnek, nebudou nejspíš snášet ani ten medvědí.


Jak si medvědí česnek nejlépe vychutnat, aneb inspirace na recepty:
Nasekané listy na čerstvém chlebu se sádlem, sypané kmínem (na to nedám dopustit)
Šťouchané brambory s máslem a medvědím česnekem
Hovězí burgry s medvědím česnekem (od Mlsné kočky)
Pesto z medvědího česneku (od Mlsné kočky)
Tvarohová pomazánka s medvědím česnekem (od Mlsné kočky) 
Vaječná omeleta s medvědím česnekem nebo míchaná vajíčka s medvědím česnekem
Velikonoční nádivka s medvědím česnekem a kopřivami (od Věrušky)
Sůl a olej s medvědím česnekem (od Alenky)
Máslo s medvědím česnekem

Další informace a články:
Medvědí česnek, rostlina nabitá energií. Kde roste a co s ním?
Medvědí česnek
Medvědí česnek v Apetitu
Medvědí česnek pro jarní detoxikaci

úterý 1. dubna 2014

Duben – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v dubnu?
  • Užijte si květiny: rozkvétají fialky a hyacinty, tak nezmeškejte jejich krásnou vůni. Tulipány, narcisy či krokusy vám potom mohou ve vázičkách zdobit dům. Z pampelišek a sedmikrásek si děvčata mohou plést věnce, prstýnky či náramky. Jen pozor, stonek pampelišky hodně barví.
  • V trávníku už můžete začít hledat čtyřlístky.
  • Jak se zahrada začne zelenat, tak vám může zpestřit jídelníček. Zkuste sedmikrásky v polévce, česnek medvědí na "pesto",  mladé výhonky kopřiv do velikonoční nádivky, pampeliškové víno či "med" či kandované lístky fialek.
  • A až vykoukne sluníčko, můžete vzít teplou deku, uvařit si čaj z čerstvých kopřiv, sednout si na zahradní židli a slunit se, hrát stolní hry nebo třeba malovat vajíčka na velikonoce. Vitamín D ze sluníčka a čerstvý vzduch vám po zimě jen prospěje.
  • Ptákům zase prospěje čistá voda v pítkách a koupátkách, nebudou vám potom tolik uštipovat pupeny stromů.
  • V dubnu již zahrada ožívá, zahlédnout byste již brzy mohli motýly žluťásky, babočky, modrásky, ale také první pilné včelky a čmeláky. Přilétají také další ptáci: rorýsi, žluvy, ťuhýci, tedy ti, jejichž potravu tvoří především hmyz.
  • Můžete vyset bylinky (bazalku, petrželku) a některou zeleninu (ředkvičky, hrách, salát, mangold, karotka, a případné další), také lze sázet cibuli či česnek

  • S rostoucími teplotami a intenzivnějším slunečním svitem se již dá venku věšet prádlo a vyvětrat peřiny a deky.
  • Před Velikonoci si můžete zahradu vyzdobit pentlemi a kraslicemi.
  • Pokud vás nebo děti alespoň trochu baví malování, vytáhněte stojan, barvy, štětce či třeba jen pastelky a zachyťte si krásné jaro na obrázcích. A nebo moderně fotoaparátem. Krásné zářivé a svěží barvy zahrady se zopakují opět až za rok. Z barevných lístků taky můžete tvořit obtisky na přání či balicí papír.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?