Tuhle knížku jsem poprvé objevila na blogu její autorky (http://www.zahradamebavi.cz/) a protože se mi líbil blog, usoudila jsem, že by mohlo jít o zajímavé doplnění mé knihovničky. Ze zběžného popisu knihy jsem si ale myslela, že půjde "jen" o nafocené kompozice rostlin na balkony a terasy a ani mne nenapadlo, že v takové malé knize toho může být vlastně mnohem víc.
A proč si vlastně kupuji knihu, která popisuje pěstování rostlin na balkonech, když mám k dispozici celou zahradu? Protože jsem si už teď, v malém bytě v paneláku, zvykla plně využívat slunný balkon na pěstování bylinek na vaření, rajčat do salátů a jahod na mlsání. A hodlám v tom pokračovat, až jednou budeme mít náš domek a u něj velkou terasu. Třeba takové bazalce péče v samozavlažovacím květináči vysloveně svědčí, přenosný rozmarýn a vavřín na zahradu nemůžou a rajčata v nádobě pod střechou taky prospívají lépe než v záhonu.
Autorka rozdělila knihu do tří částí: Tipy a rady, Zahrádky a Profily rostlin. Rady se netýkají jen obligátního "jakou nádobu použít" a "kde koupit hlínu a sazenice", jak jsem to viděla v mnohých zahraničních knihách. Spíše v nich zjistíte praktičtější a zajímavější informace, například rozdíl mezi mrazuvzdorností a zimuvzdorností rostlin, nevýhody kupovaných bylin ze supermarketů či zásady zahradničení s dětmi. Nechybí ani pár ekologických tipů, či informace, které rostliny mají repelentní účinky a co se dá pěstovat na severně orientovaném balkoně.
![]() |
Jednotlivé zahrádky jsou pěkně nafocené, vpravo dobře popsané, v čem je jejich kouzlo a nechybí zajímavý tip v rámečku. |
Největší část knihy zabírají "zahrádky", tedy kompozice několika rostlin, které se k sobě hodí a nejlépe je spojuje i něco více než jen design. Například ze zahrádky Francouzská inspirace vykouzlíte bouquet garni do polévek, ze zahrádky Citrusová zase pro změnu zajímavou osvěžující koupel a ze zahrádky Do vázy několik pěkných kytic na sváteční stůl. Zaujala mne i dětská zahrádka Na hraní, zahrádky Pro alergiky, zahrádka Do stínu či zahrádka Horská stráň. Nikdy by mě nenapadlo si třeba na balkoně vysadit celou Letní louku a v perných červencových dnech si ji užívat na židličce s ledovým čajem v ruce. Nebo si přilákat na balkon motýly či vytvořit malou vodní zahrádku.
![]() |
Zahrádka Horská stráň se mi hodně líbila. Navíc autorka myslela i na to, aby čtenář mohl jednotlivé rostliny sehnat a sestavila ji z těch, které jsou bez problémů k dostání v zahradnictví. |
Třetí část knihy obsahuje profily jednotlivých rostlin seřazené podle abecedy. U každé z nich je přehledně popsané, zda na balkoně přežije, nebo se počítá s jejím zazimováním či je nutné ji každý rok set či sázet znovu. A ocenila jsem, že autorka našla ke každé rostlince nějakou zajímavost – věděli jste například to, že pokud hodíte svazek brutnáku lékařského do plamene, obsah dusičnanu draselného způsobí roje drobných jisker jako při malém ohňostroji?
![]() |
Třetí část knihy obsahuje přehledné profily rostlin, které byly v zahrádkách použity. |
Kniha mne rozhodně překvapila a nadchla. Ráda se k ní budu vracet a vždycky tam najdu něco zajímavého, tak jako například v knize pana Svobody, takže si zaslouží své místo v mojí knihovničce. Pro zahradníky, kteří se musí spokojit jen s balkonem, je to ideální inspirace a studnice nápadů. Potěšila mne i naprostou drobností, jakou jsou dvě provázkové záložky.
Dobrý den Jitko,
OdpovědětVymazatděkuji za Vaší recenzi - jsem opravdu ráda, že se Vám knížka líbí. Strávila jsem při její přípravě dvě bezva sezony.
Váš blog čtu se zájmem pravidelně už delší dobu (tak jsem taky recenzi objevila) a musím říct, že je v něm plno inspirace (doteď mám třeba schovaný váš příspěvek o levandulích) a texty jsou precizně zpracované.
Mějte se moc fajn a ať Vám zahrada dělá radost,
Anita (Blahušová)
Díky za tip na pěknou knihu, před chvílí jsem si ji objednala. Mám sice velkou zahradu, ale u domu pěstuji dost kytek v nádobách, tak budu ráda, že načerpám nové nápady.
OdpovědětVymazatZdravím, Věra
Taky děkuji za tip a za celý váš blog. Čtu vše a s nadšením :)
OdpovědětVymazat