sobota 27. prosince 2014

Udělejte o svátcích něco dobrého pro přírodu

Tak jako každý rok, i tento posílám drobný finanční obnos projektům, které mne zaujaly, a posílám vám je taky pro inspiraci. Vlastně jsou to ty stejné, co loni, neboť jsem neměla tolik času se podívat, jestli se někde nerozběhla nějaká nová sbírka pro dobrou věc. Tak kdybyste o něčem zajímavém ještě věděli, napište mi do komentáře.


  • Máte rádi stromy? Podpořte jejich výsadbu i péči o ty významné. Pošlete Nadaci partnerství dárcovskou SMS, kupte svým blízkým stromový darovací certifikát, kupte si brožuru o sázení stromů nebo prostě jen pošlete vybranou částku na jejich účet. Všechny informace o možnostech podpory naleznete na stránce http://www.nadacepartnerstvi.cz/Krajina-stromy-a-voda/Stromy
    Sázení stromů se věnuje i hnutí Brontosaurus (více informací o jejich projektu), činnost hnutí můžete podpořit finančním darem na stránce http://www.brontosaurus.cz/podporte-nas
  • Chcete chodit na procházky a potkávat ještě i opravdovou přírodu? Aby všude nebyl jen beton, bezduchá mrtvá pole a smrkové monokultury, zachraňují lidé ve sbírce Místo pro přírodu cenné pozemky v naší české krajině. Informace, jak jejich činnost můžete podpořit, naleznete na stránce http://www.mistoproprirodu.cz/podporte-nas/. Zprovoznili i nový e-shop s drobnostmi, obrázky a zajímavými zážitkovými poukazy.
    Přírodu se snaží do monokultur navrátit i společnost Čmelák, podpořit je můžete na stránce http://www.cmelak.cz/. Také mají milé "květinové certifikáty"
  • Fandíte starým krajovým odrůdám plodin a jedlých rostlin? Podpořte společnost Gengel finančním darem, zachráníte tak poklady našich předků – cenné, odolné a rozmanité odrůdy zeleniny, obilovin, zahradních plodin, bylinek i ovocných stromů a keřů. Informace, kam můžete finanční dar poslat, jsou na stránce: http://www.gengel.webzdarma.cz/#8.Dary na naši činnost|outline

neděle 21. prosince 2014

Vánoční výzdoba zahrady (2014)

Chci se s vámi podělit, co mi letos padlo do oka při hledání nápadů pro vánoční výzdobu zahrady. Nebo spíš pomyslně cvrnklo do nosu, jako v pohádce Tři oříšky pro popelku.

V první řadě tenhle provrtaný vánoční světélkový sud a pár dalších tipů pro prozáření vánoční zahrady. Jak si totiž postěžovali naši sousedé, do práce jedou za tmy a domů se vracejí opět se setměním. Veškerou denní parádu si na zahradě vůbec neužijí, takže světélka jsou to hlavní, co by přes týden na zahradě mohli ocenit.

Vánoční zahradní světélka pro inspiraci. (Zdroj obrázků: http://www.zwineguy.com/,http://thissillygirlslife.com/, http://dishfunctionaldesigns.blogspot.cz/, http://www.bhg.com/http://www.inspiredbycharm.com/.)
A ti, kteří si musí do konce roku vybrat veškerou dovolenou (a nebo jsou na mateřské dovolené), ocení i nějakou pěknou denní zahradní výzdobu. Například sněhuláky, zvlášť když ty opravdové sněhové si tyto Vánoce nejspíše neužijeme:

Na zahradě mohou být sněhuláci, i když jsou Vánoce na blátě. (Zdroj obrázků: https://www.etsy.com/http://grandparentsplus.com/ a http://www.conbotasdeagua.com/)
S kočárkem teď možná i o to více chodíme městem i vesnicemi a s malým synkem koukáme na všechny ty krásně nazdobené vánoční předzahrádky. Alespoň takhle virtuálně děkuji všem těm, kteří si dají tu práci a zdobí zvenku své domovy tak, aby potěšili i procházející kolemjdoucí. Je to milé a krásné a člověka to naladí na nadcházející sváteční dny. A, díky bohu, stále platí, že většina Čechů má v sobě ještě dostatek vkusu, aby to s výzdobou nepřeháněli, jako někteří Američané. Těch pár přehnaných výzdob pak může sloužit k milé rodinné činnosti – hře na porotu soutěže o nejbizardnější vánoční výzdobu, tak jak to popisuje jeden bloger v příspěvku Už je to tady....

Další inspiraci pro vánoční výzdobu zahrady najdete v nástěnce na pinterestu.

pátek 12. prosince 2014

Zimní dobroty ze zahrady

V zimě jsme do zahrady zavítali jen občas. Já hledala ty nejlepší rampouchy, zatímco děda doplňoval lůj sýkorkám na krmítko. Rozhodně tam ale nebylo nic k snědku, užitková část zahrady byla celá zoraná a ovoce ze stromů sklizené. Za zimní dobroty ze zahrady jsem vždycky považovala ty, co se daly najít u babičky či mamky ve spíži. Všechny ty marmelády, sušené křížaly, sušená semínka, bylinky, hrách, fazole, ale i kompoty či povidla, která jsem vůbec nejedla. A pak samozřejmě mrkve v bednách písku ve sklepě a další uskladněná kořenová zelenina či jablka v kůlně.
Dnes už to nemá své kouzlo, každý má doma mrazničku, ze které bez problémů v zimě vytáhne červnové jahody, srpnové maliny i rybíz, a v supermarketu si koupí cukety a rajčata z italských skleníků. Zavařování zásob na zimu se už moc nenosí. Tak jsem trochu zapátrala a hledala, co by jednou mohl za opravdové zimní dobroty ze zahrady považovat můj syn.

Za zimní dobroty ze zahrady považuji tradiční domácí kysané zelí (podle blogu Ze života naší kuchyně), stejně jako netradiční experiment vaření s jehličím podle pana Cuketky. (Zdroj obrázků: http://zezivotanasikuchyne.cz/domaci-spajz/kysane-zeli a http://www.cuketka.cz/?p=7877)
Jednou ze zimních dobrot je podle mého názoru kysané zelí. Vyšlechtěné odrůdy zimního zelí lze sklízet až někdy do prosince a vydrží dlouho uskladněné (pokud máte vhodné chladné místo). U nás ale zelné hlávky končily především v obrovské kameninové nádobě. Na krouhání zelí na obrovském struhadle se sjelo půl rodiny, já vždycky ujídala čerstvé kousky zelí, které odpadávaly do velké kovové vaničky a s obdivem pozorovala, jak se děda s babičkou potom snaží nacpat tu horu nastrouhaných tenkých plátků do jedné nádoby vysoké jako já. A pak ta podivná nádoba stála v koutě chladné chodby alespoň měsíc, než se z ní vytáhlo opravdové domácí kysané zelí. Tak jako spoustu jiných dobrot, i tuhle jsem jako dítě rozhodně nejedla a přišla jí na chuť až s věkem.
Když jsme se o mnoho let později s manželem učili vařit podle videí Jamieho Olivera (Jamie at home), vždycky mne fascinovalo, jak šel ten angličan do své půvabné zahrady a pod popraškem sněhu vytahoval černé kapusty (cavolo nero) či pórek. Mávla jsem nad tím rukou a myslela si, že zimní zelenina je záležitostí anglického podnebí. Až nedávno jsem v několika článcích objevila, že pro pórek a růžičkovou kapustu bych teoreticky mohla posílat synka do naší zahrady právě klidně i v prosinci či lednu. A uvařit z nich teplou variantu polévky vichyssoise či kapustu na zádíčka podle pana Cuketky.

Topinamburový krém podle Romana Pauluse, zimní polévka podle pana Cuketky a dušená růžičková kapusta podle Maryny, to jsou další recepty, na které se na zimu těším já. (Zdroj obrázků: ilustrační obrázek z http://www.flickr.com/, obrázek z receptu z http://www.cuketka.cz/ a z http://www.laskominyodmaryny.cz/)
Jít si do mrazivé zahrady utrhnout nějaké ovoce ze stromu také není žádné scifi. Plody mišpule jsou jedlé nejlépe právě až po přejití mrazem (tak jako pár dalších plodů, viz  o přemrzlých plodech). Jen nevím, jestli bych je opravdu syrové jedla, při slovech "hniličkovatá konzistence" mi totiž naskakuje husí kůže. Spíše bych to viděla na nějaký z tradičních receptů na mišpulové želé.
A jednou se možná pustím i do experimentování s vařením s jehličí, jako to dělal například pan Cuketka ve svém článku Vaříme s jehličím. Inspirován severskou kuchyní krásně využil smrkové větvičky. Jen ten květák není typickou zimní zeleninou. Každopádně jehličí je a bylo tradiční i v české kuchyni, už jsem viděla recepty na zajíce v jedlovém chvojí a podobně upravovanou zvěřinu.
Mým novým objevem jsou topinambury, beru je v zeleninové bedýnce. Prý je lze vyzvedávat z půdy, pokud nemrzne a zem není ztuhlá (tudíž se do ní dostanete), hlízy jsou mrazuvzdorné. Zkoušela jsem je poprvé před pár lety syrové, ale příliš mne neuchvátily. Chytly mne znovu až teď, když jsem objevila recept pana Pauluse na topinamburovou krémovou polévku. Oškrábat je dá zabrat, ale chuť za to stojí.

Další recepty na dobroty, které osobně považuji nějakým způsobem za zimní, si budu postupně přidávat do nástěnky na Pitnerest: http://www.pinterest.com/zahrada/dobroty-ze-zahrady-zima/. A co vy? Máte nějakou vaši "zimní dobrůtku ze zahrady"?

pátek 5. prosince 2014

Dárky pro milovníky přírodní zahrady (2014)

Chcete na Vánoce potěšit někoho, kdo rád (nejen přírodně) zahradničí? Třeba se zhlédnete v některém z mých tipů, co pěkného jsem objevila brouzdáním na internetu...

Časopisy
Po ročním odebírání časopisu bio Zahrada v obrazech mohu časopis doporučit především těm, kdo mají rádi velkoformátové obrázky na listování spíše než spoustu výživného textu. Ne všechny texty a tipy se mi líbí, ale některé články mne inspirovaly pro moji zahradu. Téma permakultury obecně (nejen zahradní) a spousta textů je k přečtení v časopise Klíčová dírka.  A zahradníky možná potěší i milý časopis Venkov a styl, který sice není primárně zaměřený na zahrady, ale protože k venkovu zahrady patří, najdete v něm mimo jiné představenou jednu z pěkných rostlin či keřů, reportáž ze zahrady, recepty ze šípků či jarních bylinek, tvoření z přírodních materiálů i mnohé tematické zahradní články. Vychází pětkrát do roka.


Knihy
Člověka, který o vlastní zahradě zatím jen sní a bydlí v bytě s balkonem, byste mohli potěšit knížkou Zahrádka v květináči (psala jsem o ní). Ten, kdo přírodní zahradu plánuje založit by mohl ocenit knihu Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku (taky jsem o ní psala). A šikovným rukám se možná bude líbit kniha Dárky z přírody (tak tu jsem ještě nečetla).


Dárky z Fler
Když mohu, nejraději podporuji výrobky od šikovných českých rukou. A tak je mi blízké při nakupování často koukat na Fler.cz, jestli tam danou věc někdo od nás nevyrábí. Zahradní výrobky tam člověk spíš hledá jako jehlu v kupce sena, ale přece jen jsem pár zajímavých věcí našla:

Přírodní hamaka od výrobce jasukuma, hmyzí Grandhotel Honeydew od Dílny Hammer, dřevěný okrasný hříbek od Šumaváků, vidle na opékání špekáčků od tenkovaru a keramické zápichy do hlíny od HapAtelieru.

Semínka zajímavých rostlin
Skvělý nápad pro zapálené pěstitele, zkusit můžete třeba semena borůvky černé, skořicové bazalky, jablečné máty, dračí fialové mrkve nebo fialové brokolice.

pondělí 1. prosince 2014

Prosinec – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v prosinci?
  • Ustřihnout pár větiček zdatným a zdravým stromům či keřům a rychlit tzv. barborky. (O barborkách.)
  • Pokud je na zahradě námraza, vzít fotoaparát a fotit tu pomíjivou krásu.
  • Ozdobit si jedličku či smrček na zahradě, a to buď světélky a ozdobami pro potěchu oka, nebo jedlými ozdobami pro zvířátka (raději si ale zjistěte, jaké, ať zvířátka neotrávíte). Inspirujte se na vánoční výzdobu v nástěnce Vánoční výzdoba zahrady.
(Zdroj obrázku: http://www.freeimages.com/)
  • Teprve po přejití mrazem jsou jedlé šípky, plody dřišťálu či trnky a také mišpule, pokud tedy mrzne, můžete s nimi začít experimentovat v kuchyni. (O přemrzlých plodech.) Taky si můžete po přejití mrazem zkusit vyrýpnout trs pažitky a doma zasadit do květináče. Pokud opravdu přešla několikadenním mrazem, nastartuje se růst.
  • Pokud není sníh, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.
Když je sníh:
  • Užít si pořádnou koulovačku na zahradě.
  • Hledat na čerstvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří.
  • Postavit si iglů nebo alespoň hradbu ze sněhu. Dělat tzv. andlíky ve sněhu.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?