sobota 27. prosince 2014

Udělejte o svátcích něco dobrého pro přírodu

Tak jako každý rok, i tento posílám drobný finanční obnos projektům, které mne zaujaly, a posílám vám je taky pro inspiraci. Vlastně jsou to ty stejné, co loni, neboť jsem neměla tolik času se podívat, jestli se někde nerozběhla nějaká nová sbírka pro dobrou věc. Tak kdybyste o něčem zajímavém ještě věděli, napište mi do komentáře.


  • Máte rádi stromy? Podpořte jejich výsadbu i péči o ty významné. Pošlete Nadaci partnerství dárcovskou SMS, kupte svým blízkým stromový darovací certifikát, kupte si brožuru o sázení stromů nebo prostě jen pošlete vybranou částku na jejich účet. Všechny informace o možnostech podpory naleznete na stránce http://www.nadacepartnerstvi.cz/Krajina-stromy-a-voda/Stromy
    Sázení stromů se věnuje i hnutí Brontosaurus (více informací o jejich projektu), činnost hnutí můžete podpořit finančním darem na stránce http://www.brontosaurus.cz/podporte-nas
  • Chcete chodit na procházky a potkávat ještě i opravdovou přírodu? Aby všude nebyl jen beton, bezduchá mrtvá pole a smrkové monokultury, zachraňují lidé ve sbírce Místo pro přírodu cenné pozemky v naší české krajině. Informace, jak jejich činnost můžete podpořit, naleznete na stránce http://www.mistoproprirodu.cz/podporte-nas/. Zprovoznili i nový e-shop s drobnostmi, obrázky a zajímavými zážitkovými poukazy.
    Přírodu se snaží do monokultur navrátit i společnost Čmelák, podpořit je můžete na stránce http://www.cmelak.cz/. Také mají milé "květinové certifikáty"
  • Fandíte starým krajovým odrůdám plodin a jedlých rostlin? Podpořte společnost Gengel finančním darem, zachráníte tak poklady našich předků – cenné, odolné a rozmanité odrůdy zeleniny, obilovin, zahradních plodin, bylinek i ovocných stromů a keřů. Informace, kam můžete finanční dar poslat, jsou na stránce: http://www.gengel.webzdarma.cz/#8.Dary na naši činnost|outline

neděle 21. prosince 2014

Vánoční výzdoba zahrady (2014)

Chci se s vámi podělit, co mi letos padlo do oka při hledání nápadů pro vánoční výzdobu zahrady. Nebo spíš pomyslně cvrnklo do nosu, jako v pohádce Tři oříšky pro popelku.

V první řadě tenhle provrtaný vánoční světélkový sud a pár dalších tipů pro prozáření vánoční zahrady. Jak si totiž postěžovali naši sousedé, do práce jedou za tmy a domů se vracejí opět se setměním. Veškerou denní parádu si na zahradě vůbec neužijí, takže světélka jsou to hlavní, co by přes týden na zahradě mohli ocenit.

Vánoční zahradní světélka pro inspiraci. (Zdroj obrázků: http://www.zwineguy.com/,http://thissillygirlslife.com/, http://dishfunctionaldesigns.blogspot.cz/, http://www.bhg.com/http://www.inspiredbycharm.com/.)
A ti, kteří si musí do konce roku vybrat veškerou dovolenou (a nebo jsou na mateřské dovolené), ocení i nějakou pěknou denní zahradní výzdobu. Například sněhuláky, zvlášť když ty opravdové sněhové si tyto Vánoce nejspíše neužijeme:

Na zahradě mohou být sněhuláci, i když jsou Vánoce na blátě. (Zdroj obrázků: https://www.etsy.com/http://grandparentsplus.com/ a http://www.conbotasdeagua.com/)
S kočárkem teď možná i o to více chodíme městem i vesnicemi a s malým synkem koukáme na všechny ty krásně nazdobené vánoční předzahrádky. Alespoň takhle virtuálně děkuji všem těm, kteří si dají tu práci a zdobí zvenku své domovy tak, aby potěšili i procházející kolemjdoucí. Je to milé a krásné a člověka to naladí na nadcházející sváteční dny. A, díky bohu, stále platí, že většina Čechů má v sobě ještě dostatek vkusu, aby to s výzdobou nepřeháněli, jako někteří Američané. Těch pár přehnaných výzdob pak může sloužit k milé rodinné činnosti – hře na porotu soutěže o nejbizardnější vánoční výzdobu, tak jak to popisuje jeden bloger v příspěvku Už je to tady....

Další inspiraci pro vánoční výzdobu zahrady najdete v nástěnce na pinterestu.

pátek 12. prosince 2014

Zimní dobroty ze zahrady

V zimě jsme do zahrady zavítali jen občas. Já hledala ty nejlepší rampouchy, zatímco děda doplňoval lůj sýkorkám na krmítko. Rozhodně tam ale nebylo nic k snědku, užitková část zahrady byla celá zoraná a ovoce ze stromů sklizené. Za zimní dobroty ze zahrady jsem vždycky považovala ty, co se daly najít u babičky či mamky ve spíži. Všechny ty marmelády, sušené křížaly, sušená semínka, bylinky, hrách, fazole, ale i kompoty či povidla, která jsem vůbec nejedla. A pak samozřejmě mrkve v bednách písku ve sklepě a další uskladněná kořenová zelenina či jablka v kůlně.
Dnes už to nemá své kouzlo, každý má doma mrazničku, ze které bez problémů v zimě vytáhne červnové jahody, srpnové maliny i rybíz, a v supermarketu si koupí cukety a rajčata z italských skleníků. Zavařování zásob na zimu se už moc nenosí. Tak jsem trochu zapátrala a hledala, co by jednou mohl za opravdové zimní dobroty ze zahrady považovat můj syn.

Za zimní dobroty ze zahrady považuji tradiční domácí kysané zelí (podle blogu Ze života naší kuchyně), stejně jako netradiční experiment vaření s jehličím podle pana Cuketky. (Zdroj obrázků: http://zezivotanasikuchyne.cz/domaci-spajz/kysane-zeli a http://www.cuketka.cz/?p=7877)
Jednou ze zimních dobrot je podle mého názoru kysané zelí. Vyšlechtěné odrůdy zimního zelí lze sklízet až někdy do prosince a vydrží dlouho uskladněné (pokud máte vhodné chladné místo). U nás ale zelné hlávky končily především v obrovské kameninové nádobě. Na krouhání zelí na obrovském struhadle se sjelo půl rodiny, já vždycky ujídala čerstvé kousky zelí, které odpadávaly do velké kovové vaničky a s obdivem pozorovala, jak se děda s babičkou potom snaží nacpat tu horu nastrouhaných tenkých plátků do jedné nádoby vysoké jako já. A pak ta podivná nádoba stála v koutě chladné chodby alespoň měsíc, než se z ní vytáhlo opravdové domácí kysané zelí. Tak jako spoustu jiných dobrot, i tuhle jsem jako dítě rozhodně nejedla a přišla jí na chuť až s věkem.
Když jsme se o mnoho let později s manželem učili vařit podle videí Jamieho Olivera (Jamie at home), vždycky mne fascinovalo, jak šel ten angličan do své půvabné zahrady a pod popraškem sněhu vytahoval černé kapusty (cavolo nero) či pórek. Mávla jsem nad tím rukou a myslela si, že zimní zelenina je záležitostí anglického podnebí. Až nedávno jsem v několika článcích objevila, že pro pórek a růžičkovou kapustu bych teoreticky mohla posílat synka do naší zahrady právě klidně i v prosinci či lednu. A uvařit z nich teplou variantu polévky vichyssoise či kapustu na zádíčka podle pana Cuketky.

Topinamburový krém podle Romana Pauluse, zimní polévka podle pana Cuketky a dušená růžičková kapusta podle Maryny, to jsou další recepty, na které se na zimu těším já. (Zdroj obrázků: ilustrační obrázek z http://www.flickr.com/, obrázek z receptu z http://www.cuketka.cz/ a z http://www.laskominyodmaryny.cz/)
Jít si do mrazivé zahrady utrhnout nějaké ovoce ze stromu také není žádné scifi. Plody mišpule jsou jedlé nejlépe právě až po přejití mrazem (tak jako pár dalších plodů, viz  o přemrzlých plodech). Jen nevím, jestli bych je opravdu syrové jedla, při slovech "hniličkovatá konzistence" mi totiž naskakuje husí kůže. Spíše bych to viděla na nějaký z tradičních receptů na mišpulové želé.
A jednou se možná pustím i do experimentování s vařením s jehličí, jako to dělal například pan Cuketka ve svém článku Vaříme s jehličím. Inspirován severskou kuchyní krásně využil smrkové větvičky. Jen ten květák není typickou zimní zeleninou. Každopádně jehličí je a bylo tradiční i v české kuchyni, už jsem viděla recepty na zajíce v jedlovém chvojí a podobně upravovanou zvěřinu.
Mým novým objevem jsou topinambury, beru je v zeleninové bedýnce. Prý je lze vyzvedávat z půdy, pokud nemrzne a zem není ztuhlá (tudíž se do ní dostanete), hlízy jsou mrazuvzdorné. Zkoušela jsem je poprvé před pár lety syrové, ale příliš mne neuchvátily. Chytly mne znovu až teď, když jsem objevila recept pana Pauluse na topinamburovou krémovou polévku. Oškrábat je dá zabrat, ale chuť za to stojí.

Další recepty na dobroty, které osobně považuji nějakým způsobem za zimní, si budu postupně přidávat do nástěnky na Pitnerest: http://www.pinterest.com/zahrada/dobroty-ze-zahrady-zima/. A co vy? Máte nějakou vaši "zimní dobrůtku ze zahrady"?

pátek 5. prosince 2014

Dárky pro milovníky přírodní zahrady (2014)

Chcete na Vánoce potěšit někoho, kdo rád (nejen přírodně) zahradničí? Třeba se zhlédnete v některém z mých tipů, co pěkného jsem objevila brouzdáním na internetu...

Časopisy
Po ročním odebírání časopisu bio Zahrada v obrazech mohu časopis doporučit především těm, kdo mají rádi velkoformátové obrázky na listování spíše než spoustu výživného textu. Ne všechny texty a tipy se mi líbí, ale některé články mne inspirovaly pro moji zahradu. Téma permakultury obecně (nejen zahradní) a spousta textů je k přečtení v časopise Klíčová dírka.  A zahradníky možná potěší i milý časopis Venkov a styl, který sice není primárně zaměřený na zahrady, ale protože k venkovu zahrady patří, najdete v něm mimo jiné představenou jednu z pěkných rostlin či keřů, reportáž ze zahrady, recepty ze šípků či jarních bylinek, tvoření z přírodních materiálů i mnohé tematické zahradní články. Vychází pětkrát do roka.


Knihy
Člověka, který o vlastní zahradě zatím jen sní a bydlí v bytě s balkonem, byste mohli potěšit knížkou Zahrádka v květináči (psala jsem o ní). Ten, kdo přírodní zahradu plánuje založit by mohl ocenit knihu Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku (taky jsem o ní psala). A šikovným rukám se možná bude líbit kniha Dárky z přírody (tak tu jsem ještě nečetla).


Dárky z Fler
Když mohu, nejraději podporuji výrobky od šikovných českých rukou. A tak je mi blízké při nakupování často koukat na Fler.cz, jestli tam danou věc někdo od nás nevyrábí. Zahradní výrobky tam člověk spíš hledá jako jehlu v kupce sena, ale přece jen jsem pár zajímavých věcí našla:

Přírodní hamaka od výrobce jasukuma, hmyzí Grandhotel Honeydew od Dílny Hammer, dřevěný okrasný hříbek od Šumaváků, vidle na opékání špekáčků od tenkovaru a keramické zápichy do hlíny od HapAtelieru.

Semínka zajímavých rostlin
Skvělý nápad pro zapálené pěstitele, zkusit můžete třeba semena borůvky černé, skořicové bazalky, jablečné máty, dračí fialové mrkve nebo fialové brokolice.

pondělí 1. prosince 2014

Prosinec – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v prosinci?
  • Ustřihnout pár větiček zdatným a zdravým stromům či keřům a rychlit tzv. barborky. (O barborkách.)
  • Pokud je na zahradě námraza, vzít fotoaparát a fotit tu pomíjivou krásu.
  • Ozdobit si jedličku či smrček na zahradě, a to buď světélky a ozdobami pro potěchu oka, nebo jedlými ozdobami pro zvířátka (raději si ale zjistěte, jaké, ať zvířátka neotrávíte). Inspirujte se na vánoční výzdobu v nástěnce Vánoční výzdoba zahrady.
(Zdroj obrázku: http://www.freeimages.com/)
  • Teprve po přejití mrazem jsou jedlé šípky, plody dřišťálu či trnky a také mišpule, pokud tedy mrzne, můžete s nimi začít experimentovat v kuchyni. (O přemrzlých plodech.) Taky si můžete po přejití mrazem zkusit vyrýpnout trs pažitky a doma zasadit do květináče. Pokud opravdu přešla několikadenním mrazem, nastartuje se růst.
  • Pokud není sníh, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.
Když je sníh:
  • Užít si pořádnou koulovačku na zahradě.
  • Hledat na čerstvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří.
  • Postavit si iglů nebo alespoň hradbu ze sněhu. Dělat tzv. andlíky ve sněhu.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

neděle 23. listopadu 2014

Bezúdržbová "trávníková" předzahrádka

Předzahrádkám jsem už věnovala dva příspěvky a do třetice všeho dobrého jsem se pustila ještě do jedné kategorie předzahrádek. Především novostavby a moderní architektonicky zajímavé domy obvykle mají jako předzahrádku jen čistou trávníkovou plochu. Chápu, že je to takhle krásně upravené, čisté a podtrhne to krásu architektury, nic proti takovému účelnému designu, když se to majitelům líbí. Druhou stranou mince je to, že tito nadšení majitelé novostaveb po čase zjistí, že je nebaví trávník sekat a zalívat, že je to moc náročné. A to už je jen krůček od smutného zasypání prostoru mrtvými kameny, štěrkem nebo vydlážděním, jako to kolikrát vidím na procházkách v městě i satelitních městečkách.
Půdokryvná mateřídouška je jednou z rostlin nahrazujících trávník. Tady je použitá na svažitou část, konkrétně wooly thyme, lat. Thymus pseudolanuginosi, Podobný druh se dá koupit i u nás.  (Zdroj obrázku: http://www.diynetwork.com/)
A přitom existuje tolik zajímavých alternativ. Blogeři (ale také prodejci osiv a rostlin) v zahraničí už před pár lety propadli kouzlu tzv. trávníků bez sekání (no-mow lawn). Ve zkratce jde o to, že lidé místo klasického pěstěného jednodruhového trávníku pěstují jinou vybranou rostlinku, která má nízkou výšku, takže si nemusí kupovat sekačky, mulčovače, provzdušňovací techniku, hrábě, pesticidy a hnojiva, zavlažovací systém apod. Plocha stále vypadá jednolitě jako trávník, mělo by po ní jít chodit (minimálně občas ano), navíc mnohdy i pěkně kvete a voní. A nebo se používají různé tzv. "kobercové rostliny" (na ně ale ne vždy lze často stoupat).
 Rmen římský (Chamaemelum nobile) je v zahraničí na "trávníky" velmi oblíbený.  Používá se i pro prvky moderní architektury. (Zdroj obrázků: http://www.stepables.com/http://www.hgtv.com a http://www.garden-collection.com/)
Pro klasický zahradní trávník se ne každá rostlinka hodí, pro bezúdržbovou předzahrádku je to ale celkem zajímavé řešení, vytvoříte jednolitou živou plochu, která drží vláhu, vypadá pěkně a nestojí tolik námahy na údržbu. A třeba mateřídoušky i krásně kvetou a voní a přilákají včely a motýly. 
V zahraničí frčí i "trávníky" tvořené druhy vrbiny penízkové (Lysimachia nummularia). Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu s dlouhými šlahouny, používá se na vyvýšené zelené plochy, které by bylo jinak těžké sekat, navíc vrbina přes okraje krásně visí. Dokáže také zazelenit i schodiště a kus chodníku, měla by snést občasné sešlapávání. (Zdroj obrázků: http://www.stepables.com/http://davesgarden.com/ a http://www.bhg.com/).
Se kterými rostlinami lze experimentovat:
  • Mateřídoušky (Thymus) – vyžadují slunné stanoviště, krásně kvetou a voní. V zahraničí již mají připravené šlechtěné hezky půdokryvné druhy, jako například wooly thyme (Thymus pseudolanuginosis), varianty red creeping thyme . U nás seženete mateřídoušku časnou Thymus praecox 'Pseudolanuginosus' např. v zahradnictví Flos a mateřídoušku úzkolistou Thymus serpyllum 'Minimus' či bílou variantu tamtéž, případně můžete zkusit experimentovat s dalšími druhy mateřídoušky. Doporučuje se až 16 rostlin na m2.
  • Rozchodník šlahounovitý (Sedum sarmentosum) –  je velmi odolný vůči suchu. Zakoupit jej lze například na LevneRostliny.cz, dává se 20–30 rostlin na m2, ale stačí trs zakoupené rostliny rozdělit na více jednotlivých rostlinek, takže prakticky jich není potřeba prý koupit tolik.
  • Mochnička (Waldsteinia ternata) – nenáročná rostlinka, která zvládne i stín, jen v něm tolik nekvete. Na m2 stačí 10 rostlin, v nabídce je má zahradnictví Flos i Krulichovi či levně Venkovskazahrada.cz.
Mochnička (Waldsteinia) je nenáročná půdokryvná rostlinka vhodná i do polostínu nebo stínu. Akorát ve stínu tolik nepokvete žlutými kvítky, které ji jinak na jaře zdobí. (Zdroj obrázků: http://dl1.clackamas.edu/ a http://zojalitwin.wordpress.com/)
  • Rmen římský (Chamaemelum nobile) – je to takový nízký nepravý heřmánek, pěkně voní a je léčivý, kvete bíle. U nás se dají sazenice koupit na Zahrada-zizka.cz a mají ho i Krulichovi, mělo by jich stačit 10–20 na  m2. (Doplnění po letech: POZOR, jako trávník bez sekání funguje pouze ten šlechtěný římský heřmánek, u nás lze sehnat odrůdu "Treneague". Klasický římský heřmánek prostě poroste do výšky.)
  • Úrazníky – o těch jsem již psala v článku Úrazník – kouzelný mechový polštářek.
  • Vrbina penízková (Lysimachia nummularia) – má ráda polostín až stín, ve stínu ovšem méně kvete. Vyžaduje častější zalévání, má ráda vlhko. Měli byste ji u nás sehnat ve většině zahradnictví v různých variantách. Na 1 m2  by mělo stačit do 10 kusů.
  • Dále lze zasadit skalníky (Cotonester), bedrničku (Acaena), barvínky (Vinca Minor).
Pro pokrytí plochy předzahrádky lze použít i půvabně kvetoucí barvínek (Vinca Minor). (Zdroj obrázků: http://davesgarden.com/ a http://expressphotos.blogspot.cz/)
Které ještě najdete v zahraničních článcích zmiňované:
  • Leptinella – rostlinka vhodná na slunce a vyžadující lehce kyselou půdu, dobře se rozrůstající. Sází se 12–16 rostlin na m2. Bohužel ji u nás zatím nejde moc dobře koupit.
  • Microclover (Trifolium repens) – V zahraničí mají i certifikovaný jetel nízkého vzrůstu, vyšlechtěnou malolistou odrůdu, která se sází například na golfová hřiště. U nás a na Slovensku jsem ji zatím viděla jen jako malou příměs trávníkových směsí, samostatnou k zakoupení ještě ne.
  • Zoysia Tenuifolia – korejská tráva, celkem pěkná na obrázcích, ale jedná se o invazivní druh, takže jej u nás neseženete (což je dobře). Další tráva, kterou nelze sehnat je Carex pensylvanica.  
Leptinella, jedna z rostlin vhodných jako náhrada trávníku. Je otužilá a snese i trochu sešlapávání, takže se často dává mezi nášlapné kameny. Jen se u nás zatím nedá sehnat. (Zdroj obrázku: http://www.houzz.com/)

Další články na podobné téma:
Náhradníci za trávník (P. Chlouba)
Kobercové rostliny nejen jako alternativa trávníku
Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
Zelený trávník z půdopokryvných rostlin
No mow plants – anglický přehled vybraných rostlin
Půdokryvné kvetoucí trvalky

sobota 15. listopadu 2014

Půvabné předzahrádky

V minulém článku jsem polemizovala o moderním trendu kamenných předzahrádek. Pokud nejsou kamenné předzahrádky vaše parketa, jste tady dobře. Hledala jsem půvabné předzahrádky, kde to žije, kvete, voní – tady jsou.
Někdo má jako předzahrádku velký kus neoploceného pozemku, někdo jen pás před plotem a někdo si zvelebuje i třeba jen pás oddělující chodník od silnice. Jako předzahrádku se snažím brát vždy to, co mohou z ulice vidět kolemjdoucí.

Kvetoucí venkovská předzahrádka "za plotem"
Klasika našich babiček a prababiček z vesnic je plaňkový plot a za ním vykukující nádherné růže, topolovky, pivoňky, lilie, kopretiny, stračky, máky, ale třeba taky slunečnice a hvězdnice. Vždy jde o květiny s vysokými (někdy i nepěknými) stonky, které chytře skryje ten plot, a velkými voňavými květy, které se přes nízký plot sklání. Stačí jen 3–4 druhy květin, aby zahrádka nebyla přeplácaná. Bez plotu by to nebylo ono, právě ten plot drží květiny na místě, ohraničuje předzahrádku a udává množství květin určitý řád a uhlazenost.
Vždycky se potom najde nějaký kolemjdoucí, který si ke květině přivoní, či třeba malý kluk, který utrhne kvítek pro milou slečnu. Přesně z takové zahrádky obvykle v mnoha vzpomínkách babičky trhaly kytice do kostela na nedělní mši či v červnu vnoučatům pro paní učitelku. A z takové předzahrádky budou mít radost i včely a motýli.

Nahoře půvabná předzahrádka v Kubově Huti (zdroj obrázku http://www.panoramio.com/), dole kopretiny (zdroj obrázku http://www.pinterest.com/), žluté růže (zdroj obrázku http://www.pinterest.com/), slunečnice (zdroj obrázku http://www.pinterest.com/).

Předzahrádka jako ze zámku
Milovníci historie, hradů a zámků a romantiky si obvykle s předzahrádkou pěkně vyhrají, volí stříhané živé ploty, obvykle z jedovatého (a poněkud nevonícího) buxusu či tisu, kvetoucí voňavé keře jako jsou šeříky a kaliny, do stínu hortenzie a hosty. Půvabná kamenná pítka a fontánky už jen dotvoří atmosféru a drobné květiny jako jsou okrasné česneky či voskovky dodají trochu barvy. V takové předzahrádce se často zabydlí ptáci. 
Pokud nemáte na zahradě místo pro malé leknínové jezírko, může být předzahrádka skvělou volbou. Už jsem takové jezírko v jedné vesnici u řadovky viděla, jen jsem je nestihla vyfotit. Pokud jezírko osázíte vodními rostlinami, budou k němu přilétat vážky z okolí. S takovou předzahrádkou bych si připadala, že každý den vcházím ne do obyčejného domu, ale do zámku.

Formální předzahrádky jsou plné zeleně, často je volí majitelé, kteří mají dům otočený směrem na sever a předzahrádku ve stinné části. (Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/http://www.pinterest.com/ a http://www.mein-schoener-garten.de/

Kousek motýlí louky
Nemáte místo pro krásnou louku na zahradě? A co takhle na předzahrádce? Tento krásný nápad jsem objevila díky soutěži Město v Květech Valašské Klobouky, jeden ze soutěžních příspěvků totiž právě krásnou motýlí louku obsahoval.
Ne všichni lidé jsou v dnešní době zvyklí ještě vídat luční květiny, abyste dali najevo, že nejde o zanedbanou zaplevelenou plochu (což si občas někteří úředníci o loukách myslí :-) ), stačí louce vymezit hranice ozdobným řetízkovým plotem a dodat třeba pěknou cedulku "motýlí louka".

5. místo v soutěži Město v Květech (Valašské Klobouky) získala předzahrádka pana Martina Janíka (zdroj obrázku http://www.valasskeklobouky.cz/). Dole na obrázku je další kousek louky ze stejného města (zdroj obrázku http://www.novinky.cz/)

Skalky a všehochuť
Tyhle zahrádky patří mezi ty nejčastější, které u nás na vesnicích, ale i v městské zástavbě najdete. Naštěstí. Ať jsou občas trochu kýčovité, náročné na úpravu a někdy lahodí oku méně, někdy více, jsou díky květinám plné života a každý měsíc v nich kvete něco jiného. Sice je nenavrhují architekti, neodpovídají prvkům feng shui, ale jsou prostě naše české typické.
Jako malá jsem si říkala, že nikdy takovou "nemoderní" předzahrádku nebudu mít. Ale teď se právě u těchto předzahrádek vždycky těším, co tam vykvete nového a občas si nějakou pěknou květinku, často se čmelákem či motýlem i vyfotím. I ty obyčejné, "nemoderní věci" jsou prostě někdy krásné svým vlastním způsobem.

První obrázek pochází ze stránky http://foto.mapy.cz/, druhá fotografie předzahrádky pochází ze soutěže Nejupravenější předzahrádka 2012 obce Újezd a třetí fotografie dokazuje, že pěknou předzahrádku může mít i ošklivý panelák (fotografie pochází ze soutěže Rozkvetlé Znojmo).

Zeleninové předzahrádky
Praktické zeleninové předzahrádky jsou zatím spíše doménou nových trendů v zahraničí (Anglie, USA) v satelitních městečkách s malými pozemky či ve městech. Vždyť u nás by si každý majitel velké zahrady klepal na čelo, proč pěstovat zeleninu zrovna v předzahrádce, když v zahradě je místa dost. A byť jsem již viděla na vlastní oči jednu předzahrádku přímo s řádky brambor, u nás se zelenina před domem moc "nenosí".
Každopádně se podívejte na zahraniční inspiraci, jak pěkně se dá vytvořit praktická předzahrádka, která může, v rámci možností, i lahodit oku kolemjdoucích. Navíc, když budete do předzahrádky často chodit na sklizeň, získáte spoustu možností pobavit se sousedy a třeba je i trochou zeleniny podarovat. Ideální nápad pro domy, které mají tu nejlepší orientaci pro pěstování zeleniny (jižní) zrovna před domem.
I zeleninové předzahrádky mohou být půvabné. (Zdroj obrázků: http://www.pinterest.com/http://www.rosalindcreasy.com/ a http://www.makkelijkemoestuin.nl/)

Předzahrádky s trávníkem bez sekání
V zahraničí jsou populární tzv. trávníky bez sekání (no-mow lawn) tvořené trvalkami nízkého vzrůstu, které snáší sešlapávání a často ještě i pěkně voní. Právě jimi lze nahradit trávníky, pokud majitele omrzelo je neustále sekat. Pořád je to lepší alternativa, než zasypat celou plochu kamením. Rostlinkám pro trávníky bez sekání věnuji samostatný příspěvek příště.

Tak co, líbí se vám alespoň jedna z představených předzahrádek? Dala jsem je do pinterestové nástěnky, kterou občas doplním o další hezké předzahrádky, když nějaké objevím: http://www.pinterest.com/zahrada/půvabné-předzahrádky/

neděle 9. listopadu 2014

Kde je hranice mezi moderní předzahrádkou a šutrovištěm?

K následujícímu článku mne inspirovala blogerka Anita Blahušová svým článkem Předzahrádka.... Taky jsem si totiž všimla nové módní vlny v městských i vesnických předzahrádkách. Lidé ve velkém nahrazují květinové záhony a trávníky kamennými "pouštěmi", někdy s oázou jedné nebo dvou rostlinek (obvykle mini jehličnanů). Aby jim neprorůstal plevel, jsou nezbytnou součástí speciální neprorůstací fólie a občasný postřik herbicidem pro ten plevel, který se uchytí i mezi těmi kameny. Funguje jednoduchá úměra, že čím více chci ohromit kolemjdoucí, tím dražší musí kameny být.
Samozřejmě, vzhled a upravenost okolí domu je věc velmi individuální. Jsem na tenkém ledě, pokud si troufnu o nějaké předzahrádce tvrdit, že je nevkusná či nehezká. Předzahrádky obsahující kameny jsou totiž mnohdy právě ty, pro které lidi hlasují v soutěžích o nejkrásnější předzahrádky měst a vesnic. Například v soutěži Nejkrásnější okno, balkon a nejkrásnější předzahrádka města Slavkov u Brna se do úzkého výběru odborné komise probojovaly především předzahrádky obsahující kameny. Architekti, ať ti klasičtí nebo zahradní, by jistě zajásali nad čistými liniemi apod. I já musím uznat, že chodím na procházky s kočárkem kolem dvou kamenných předzahrádek, které jsou prostě pěkné na pohled. Lahodí oku, mají pěkné geometrické linie, jsou čisté a upravené, dovolila jsem si je vyfotit:
Kamenné předzahrádky v městské zástavbě (Brno)
A popravdě musely své majitele stát i nemalé peníze, alespoň co jsem měla možnost se dívat na cenu takových bílých a nebo tmavých blištivých lomených kamenů v hobymarketech. Je až s podivem, že si kolemjdoucí ty bílé kameny neodnáší. Pro živočichy je to celkem mrtvá plocha, nic na těchto předzahrádkách nekvete, ale musím uznat, že jsou hezké a upravené. A o to většině lidí jde především, znám spoustu lidí, kteří nechtějí bydlet v zanedbané a zaplevelené oblasti, protože mají pocit, že tam bude bujet kriminalita a problémy. Není se čemu divit, jejich pocit je prý vědecky podložen jako tzv. Teorie rozbitého okna.
Ale někde se to tou upraveností podle mne už přehání, známé je tím obecně USA, ale ani nám se nevyhnuly extrémní přístupy, média například propírala výrok dřívějšího radního Prahy 6, který měřil trávu každý den na různých místech pravítkem (viz video Přidej se) a "přerostlou trávu" hned řešil.
Zpět ale k našim předzahrádkám. Na stejné ulici, jako jsou ty dvě pěkné kamenné předzahrádky, šli majitelé moderních domů ještě dál a dovedli "uklizenost" do úplné dokonalosti, tedy vysypali předzahrádku téměř jenom kameny, však se podívejte:

Opět městské předzahrádky v Brně, tentokrát ale jen prosté "šutroviště".
Těžko hodnotit nějaký estetický efekt, majitelům těch domů se určitě jejich předzahrádky líbí, investovali do nich nákupem kamenů nemalé peníze. A rozhodně jsou předzahrádky čisté a uklizené. Jen jsou poněkud smutné, alespoň pro mne. Člověk projde kolem a nemá se nač dívat, jde o mrtvou plochu. Já jim říkám "šutroviště".
Část pruhu před plotem vysypali drobnými kamínky i naši sousedé. Když jsem se ptala, proč nedají trávník, tak mi říkali, že by se špatně sekal sekačkou a navíc by do něj kakali pejsci a pak by to sekačka rozmetala všude kolem. A to mají pravdu, na kamenných předzahrádkách jsem psí výkaly rozhodně neviděla. Proč nedali skalníky či nějaké pěkné trvalky, to nevím, někdy se zeptám... zahradu mají totiž krásných květin, keřů a stromů plnou a boční plot zahrady osázeli krásně kvetoucími keři.

No a jaký je vlastně závěr mého zamyšlení? Hranice mezi moderní předzahrádkou a obyčejným šutrovištěm je jen velmi malá a záleží velmi na vkusu a vnímání toho, kdo se na ty předzahrádky dívá. No, ale tady jste na blogu o vysněné zahradě a kamenná šutroviště tedy přenechme majitelům moderních strohých domů. Pro lidi, kteří mají rádi zeleň, květiny, vůně, barvy a rádi rozzáří tváře kolemjdoucích a sousedů, nechť si počkají na další článek. Chystám inspiraci na předzahrádky, na kterých to trochu žije.

sobota 1. listopadu 2014

Listopad – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v listopadu?
  • Na svátek všech svatých, na dušičky, můžete na zahradě na bezpečných místech zapálit svíce a svítilny a vzpomínat na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.
  • Listopad je známý svým melancholickým počasím. Kolem svátku svatého Martina často přicházejí první sněhové vločky, někdy dříve. Jindy bývají neproniknutelné mlhy, občas jinovatka a vůbec bílé ojínění listů. Můžete si obléct teplé rukavice a jít pořídit náladové fotografie.
  • Teď už definitivně stromy shazují listí, takže si je můžete naplno užít. Pokud moc neprší a listí je suché, tak dětem k zábavě bude stačit jedna malá hromada listí. Skákat do ní může nadchnout i hravé dospělé.
  • A jakmile vás hry s listím omrzí, tak je hráběmi dejte pod keře, živé ploty, nebo je nechte pod stromy, pokud to jde. Pokud máte ale pěstěný anglický trávník, tak tomu asi listí moc nesvědčí, to potom dejte na kompost.

  • Urodily se dýně? Upečte dýňový koláč, jezte pražená dýňová semínka a u toho vydlabejte z okrasných dýní pěkné lucerničky nebo myší domečky, jako blogerka Monika: Myšáci jsou doma. I když jsou dýně spojeny spíše s americkými svátky, vydlabávání zeleniny je původní Keltská záležitost, byť ti dlabali řepy, hezky si o tom počtěte na blogu O svátku světel
  • Pokud jste zaseli, můžete ještě sklízet zeleninu odolnou mrazu: zelí, kapusta, kadeřavá petrželka, pórek. A nebo si vychutnávejte Podzimní dobroty ze zahrady uvařené a upečené z uskladněného ovoce, zeleniny a ořechů.
  • Naolejujte zahradní nářadí a schovejte na zimu.
  • Začátek listopadu je ještě ideální dobou pro sázení stromků, keřů, zakládání živých plotů, sázet lze do zámrazu půdy (více o sázení stromků). Založit si můžete i květnatou louku.
  • Choulostivější rostlinky raději zamulčujte vrstvou slámy. Samozřejmě nejideálnějším mulčem je listí stromů. A pokud málo prší, tak můžete hlavně mladé a stálezelené stromy a keře pro jistotu trochu zalít.
  • Nechte někde v rohu zahrady "nepořádek", tedy větve a větvičky, listí, trávu, pár květináčů, klacíků, slámy. Budou sloužit jako ideální úkryt užitečným živočichům, například ježkům.A ptáci budou nadšení z vyzrálého květu slunečnice se semínky.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

neděle 26. října 2014

Jak jsem hledala podzimní fialové polštářky aneb O hvězdnicích

Chodila jsem kolem nich celé léto, ale nevšimla jsem si jich. Až na podzim se vždy rozzářily a spravily náladu i v pochmurném dni. Takové fialově rozkvetlé nízké "polštářky" v jedné předzahrádce domku v Brně, květy jako kopretiny. Vypadaly přesně takto:


Teprve tak třetím rokem mi došlo, že to jsou trvalky a tedy ideální květina pro rozzáření podzimních dní i do naší budoucí předzahrádky. A navíc ve fialové barvě, kterou mám ráda. Nevím proč jsem vždy měla představu, že podzimní květiny jsou jen složitě pěstované jednoletky nebo takové ty choulostivé druhy, co musí na zimu do chladné místnosti v domě. Začalo tedy hledání, co že je to za pěknou květinu. Někdo mi radil název "listopadka", mamka prohlásila, že to jsou přece astry, jak to, že je neznám, když je pěstovala i moje babička. Jiný mluvil o podzimních kopretinách a někdo tipoval chryzantémy. Kdo máte zahrádky, už vám podle obrázku musí být jasné, že to jsou "astry" a pěstuje je kde kdo. Jenže když se budete po astrách pídit v zahradnictvích, tak získáte úplně jinou rostlinku – takovou jednoletou celkem náročnou "bambulku" s latinským názvem Calistephus chinensis. Konečně jsem pochopila, jak to s těmi astrami je, až s loňským podzimním číslem časopisu Venkov s styl, kde byl milý článek věnovaný hvězdnicím. Hvězdnice jsou totiž pěkné trvalky v mnoha různých odrůdách a mají latinské jméno Aster. A z toho vychází ty zmatky s astrami, "vytrvalými astrami", "drobnokvětými astrami" a podobnými názvy. To je ta půvabná květina, kterou jsem hledala. Navíc hezký český název "hvězdnice" se mi osobně zamlouvá mnohem více, než astry.

Některé odrůdy hvězdnice křovité (Aster dumosus) jsou pěkně nízké, některé trošku vyšší. (Zdroje obrázků: album uživatele czechgangsta  na http://czechgangsta.rajce.idnes.cz/, vlastní fotografie, https://shop.afterbuy.de/ a http://plantsgallery.blogspot.cz/)
Stačilo pak jen vyloučit všechny odrůdy, které jsou vysoké (mohou být až dvoumetrové) a které jsou jarní nebo letní. Nakonec mi zbyla ve výběru už jen nízká hustá hvězdnice křovitá (Aster dumosus) a různé její varianty v odstínech fialové, růžové i bílé:
  • Fialové: vyšší kopretinový Blauer Zwerg s výrazně žlutým středem; hustý nízký Mittelmeer s dlouhými okvětními lístky;  a pěkně hustá a výrazná Blaue Lagune. Dále se ještě dají sehnat Prof. A. Kippenberg, Lady in Blue a Woods Light Blue
  • Růžové: skoro kopretina s velkým středem Newstars Final Touch, světlá staro-růžová Anneke, na každé fotce jinak růžová Herbstgruss vom Bresserhof, velmi sytě růžovo-červená Jenny, kompaktní sytě růžový polštářek Rosenwichtel,  hustá a sytě růžová Starligh  či starorůžová, jemná a spíše nevýrazná Wood´s Pink. Dále se ještě dají sehnat Peter Harrison,  Kassel, Alice Haslam, Dietgard Rosa a Tina. 
  • Bílé: nenápadné jemné bílé "kopretinky" Schneekissen, husté s velkými květy Niobe a jemné tenké Kristina.
Hvězdnice jsou mrazuvzdorné trvalky, některé více choulostivé, některé trochu méně. Obecně všechny trápí padlí (moučnaté bílé povlaky), všechny hodně chutnají slimákům a některé je lepší na zimu chránit před holomrazy chvojím. Rostou a dobře kvetou jen na slunci a nesmí jim koncem léta chybět vláha (rozhodně se doporučuje je mulčovat), daří se jim lépe v půdě s příměsí vápna. Takže to není úplně rostlinka typu "zasadím a nechám žít". Sama jsem jich pár zkoušela jen tak zasadit a nestarat se o ně, ale udusil je plevel či uschly.
Ještě jsem se při hledání odrůd pídila po těch nejmenších a nejnižších druzích, které udělají opravdu pěkné nízké husté polštářky. A zjistila jsem, že výška v centimetrech uváděná u popisu rostliny se prodejce od prodejce diametrálně liší. Nakonec jsem na nějakém diskusním fóru objevila tu hlavní podstatu, majitelky tam ty keříčky po odkvětu stříhají stejně jako levandule a udržují tak ten polštářkový tvar. A čas od času rozdělí trsy, aby nekvetly jen po okrajích. Předpokládám, že stříhat květy budu tak nějak přirozeně. Sice z nich neudělám klasické kytice do vázy, protože na to nemají dostatečně dlouhé stonky, ale parády se s nimi dá doma udělat opravdu hodně, inspirujte se obrázky na následujících lincích:
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=352447
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=443279
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=373444
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=292612
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=187062
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=373334


Ještě jsem si všimla, že fialové hvězdnice lidé velmi často sázejí k zářivě oranžovým hlohyním. Vypadají spolu opravdu pěkně. Už se na naše hvězdnice těším, budou dělat radost nejen mně, ale taky včelám, jsou totiž jednou z důležitých včelařských rostlin pro pozdní pastvu včel (samozřejmě ty neplnokvěté odrůdy). A motýlům, ti je na podzim také prý zbožňují.

Další články o hvězdnicích:
Hvězdnice (Aster) - krásné podzimní ''kopretiny''
Aster – drobnokvěté
Astry - podzimní krásky v zahradě

neděle 12. října 2014

I užitečné rostliny umí být na podzim krásné

Když jsem plánovala zahradu, nechtěla jsem podzim podcenit. Přece chci krásnou zahradu nejenom na jaře, ale také v říjnu a listopadu právě na spravení nálady z pochmurného a chladného počasí. Hledala každý možný článek zaměřený na podzimní zahradu a doslova hltala každičké slovo. Byly tam doporučovány javory, okrasné trávy, okrasné jabloně a třešně, vilíny, ambroně, pěnišníky, přísavník, brslen či jedovatá škumpa. Sepisovala jsem si do seznamů a pak je postupně vyškrtávala, protože kromě své krásy na podzim mi nepřinášely nic jiného ve zbytku roku.
Tak nějak jsem se smířila s tím, že si podzim prozářím akorát hvězdnicemi. A pak přišel náš první podzim na zahradě a spadla mi brada úžasem. Aronie zářila takovou cihlově oranžovou barvou už z dálky, meruňka "Citronka" se vybravila do zářivě žluto-oranžové. Zezlátly listy moruše i svraskalé růže, zčervenaly listy muchovníku. Byla to parádní podívaná, škoda, že jsem neměla foťák s sebou.
Vzpomněla jsem si, jak vlastně hezky vypadaly v zahradě listy hrušní a třešní, když jsem byla malá. A tak jsem prohledala obrázky na internetu, abyste se mohli podívat, jak krásný podzim na zahradě vykouzlíte i jen s "obyčejnými" užitečnými stromky a keři:

Nahoře je vidět krásně zlatavá moruše (zdroj obrázku: http://www.pinterest.com/), vedle ní typicky zářivá třešeň u silnice (fotografie pochází z alba Podzim uživatele heleju na rajce.idnes.cz), dole vlevo září duhová hrušeň (fotografie pochází ze soutěže Barevný podzim ze stránky http://www.moje-rodina.cz/, autorem je Wykky, rok 2006 ) a vedle ní zlatavý myrobalán (fotografie pochází z článku pana Svobody http://rodovystatek.cz/ z jeho rodového statku).
Samozřejmě, tyhle užitečné stromy se nejlépe zabarví, právě když k tomu mají optimální podmínky. Tedy, když nastanou krásné slunečné suché a teplé dny, není větrno a zároveň jsou chladné suché noci. Naše (evropské) vlhké podzimní počasí tomu ne vždycky nahrává, a tak je jasné, že vysazení ozdobného javoru je na podzim sázkou na jistotu, on totiž nějaké ty pěkné barvy vždycky předvede. Já si ale dokážu počkat a radovat se z pěkných listů, i když to není pokaždé krása na dva měsíce. Když nic jiného, tak si alespoň pochutnám na dobrých plodech.

Nahoře je vidět duhové minikiwi, které mají v přírodní zahradě Hnutí Duha Střední Čechy, vpravo krásně zlatý kaštanovník setý, který prý u nás taky jde pěstovat (zdroj obrázku: http://pinguicula.typepad.com/). Dole vlevo krásně září červené listy muchovníku (zdroj obrázku: http://www.verdeepaesaggio.it/) a vedle něj se lehce začíná zabarvovat meruňka (fotografie pana Karla M. z roku 2006 ze stránky http://priroda.sdas.cz/).
A které stromy, keře a jiné jedlé a užitečné rostliny vám při troše štěstí a dobrém počasí prozáří podzim barvami?
  • Třešně, které obvykle září v alejích kolem cest jako červené drahokamy.
  • Moruše, které svou krásně zlatou barvou inspirovaly i Vincenta van Gogha k namalování obrazu (The Mulberry Tree, 1889).
  • Hrušně, které hrají červenozelenými tóny a pomalu každá větev trochu jinak.
  • Nashi hrušně, které se barví do pěkné žluté.
  • Aktinidie (minikiwi), které někdy zezlátnou celé v jeden okamžik, jindy se barví do červené i žluté postupně, záleží hodně na odrůdě.
  • Ostružiny, kde hraje prim zelená s červenou, obvykle se barví jen některé listy a třeba jen lemováním.
  • Meruňky, podle odrůdy jdou do lehce zelenooranžové, nebo zářivé oranžové.
  • Muchovníky, krásně červené stromy, jejichž ovoce se dá jíst.
  • Kanadské borůvky, které prozáří kdejaký kout tmavě červenými barvami.
  • Myrobalány, z jejichž plodů je výborný džem, září krásně žlutě.
  • Lesní jahody, kterým se občas zabarví nějaký ten list do červena a některé dostanou červené lemování.
  • Vinná réva, která se dle odrůdy zabarvuje žluté, přes červenou, až po rezavou.
  • Aronie, která je půvabně sytě červená.
  • Kdouloň, která krásně zezlátne a z jejíž plodů je výborné želé i marmeláda.
  • Broskvoň, jejíž listy jsou ve vrcholcích žluté a u stonků ještě zelené.
  • Kaštanovník setý, který by měl jít pěstovat i u nás a který září pěkně žlutě.
Nahoře vlevo je krásně zabarvená vinná réva (fotografie pochází ze stránky http://thefieldofgold.blogspot.cz/), vedle je červenající se aronie (zdroj obrázku: http://plants.bachmanslandscaping.com/), dole ukázka dočervena zabarvených maliníků  z naší zahrady.
Založila jsem si na pinterestu nástěnku, která vzdává hold stromům, které kromě užitečných a jedlých plodů přinášejí na podzim i potěšení z krásných barev: I užitečné rostliny umí být na podzim krásné.

Články na podobné téma:
Barvy podzimu Ovocný jedlý les a okolí (Jaroslav Svoboda)
Barvy podzimu Tvrdý sad a okolí (Jaroslav Svoboda)
Barvy podzimu na užitkové zahradě (Pavel Chlouba)

neděle 5. října 2014

Podzimní dobroty ze zahrady

U nás bylo podzimní období především obdobím jablek. Sklízela se ze stromů, skládala do bedniček a děda velmi dbal na to, abychom si nebrali hned ta krásná na jídlo a nechali je řádně uležet, což nás jako děti pěkně štvalo. A taky jsme se sestrou nesnášely sbírání nahnilých jablek do kýblů. I když jsme měli doma jabloní a jablek opravdu hodně, nikdy jsme nedělali mošt. Ten nám občas donesla na ochutnání teta, častěji než mošt však burčák, který jsme nepili. A tak jsem opravdový skvělý mošt ochutnala až loni na návštěvě u své kolegyně z práce. Zrovna plnila lahve moštu na zavaření, takže jsem jej měla čerstvý a skvělý.
Jablka, která by skladování nepřežila (trochu potlučená, ošklivější), děda sušil na "křížaly" a za dlouhých zimních večerů vždycky jeden papírový sáček křížal (jablečných i hruškových) rozbalil, nabídl nám a vyprávěl u toho příběhy z jeho mládí. My tak měli dost času poradit si s poněkud gumovými kousky křížal, které nešly ukousnout, nebo hrudkovitými křížalami z hrušek s kameničností. Ale stejně to mělo své kouzlo.
Jednou chci zkusit servírovat horký jablečný mošt přímo v jablečných pohárcích (zdroj obrázku a receptu: http://www.gimmesomeoven.com) a upéct si jablko plněné tvarohem podle Lucie (zdroj obrázku a receptu: http://delicious-blog-lucie.blogspot.cz/). Dědovy hruškové křížaly rozhodně nevypadaly tak nádherně jako na obrázku dole vlevo (zdroj obrázku: http://www.pinterest.com/). Hruškám to ještě sluší v receptu z Apetitu: Zapečené hrušky a ostružiny ve smetanovém krému (zdroj obrázku a receptu: http://www.apetitonline.cz/)
Kapitolou samou o sobě byly dýně. Na podzim ležely obří oranžové plody rozvalené na poli a pokud děda jen náznakem zavětřil špatné deštivé počasí, hned dostaly polystyrenové polštáře, aby neležely na zemi, a igelitové stříšky, aby na ně nepršelo. Bylo to docela komické. Večery po sklizni dýní potom patřily rodinnému krájení dýně na kostky. Taťka jako jediný člen rodiny schopný obrovským nožem tu dýni rozpůlit, vždycky začal, a my ostatní jen krájeli a krájeli a krájeli. A pak se zavařovalo, zavařovalo a zavařovalo. Já jsem pak zavařenou dýni vůbec nejedla, takže tahle bohulibá činnost nepatřila zrovna k mým oblíbeným. Naštěstí, babička myslela i na mne, a část dýní jsem pak vždycky tajně objevila schované v kůlně. Byly kandované – v bílé krabičce vyložené ubrousky a byly sypané jemným cukrem. Lepší lahůdku snad neznám. Až teprve nedávno jsem našla návod na jejich výboru – pěkně pracný a složitý – a musím tady ještě jednou říct "Díky babi!" a složit mé babičce poklonu.
Z dýně se zužitkovala i semena, děda je sušil a my děti pak chroupaly jen tak.

Dýni jsem se naučila pořádně jíst až díky receptu na dýňové lívanečky podle Maryny (zdroj obrázku i receptu: http://www.laskominyodmaryny.cz/) a na dýňovou polévku podle Lucie (zdroj obrázku i receptu: http://delicious-blog-lucie.blogspot.cz/). Do té doby jsem jedla jen a pouze kandovanou dýni, recept na její přípravu se mi podařilo najít na blogu Kláry z kopce (zdroj obrázku i receptu:http://conovehonakopci.cz/?p=66)
Na vlašské ořešáky jsem vzpomínala loni, kdy ještě ten náš šedesátiletý ořešák stál. Ale už je bohužel pokácený, táta jej sundal a zbořil přitom část střechy kurníku. Každopádně bílé vnitřky ořechů patřily k dalším podzimním lahůdkám. Také se mi jako dítěti poštěstilo jíst i brambory pečené v ohni a krátit si chvíle na poli při vybírání brambor tím, že jsem hledala lískové oříšky na okolních keřích lísek. Čerstvě vyloupané chutnaly nejlépe.

O bílých skvělých vnitřcích vlašských ořechů bez slupky psal pan Cuketka (zdroj obrázku i článek: http://www.cuketka.cz/?p=10696). Vpravo je vidět zářivý vnitřek brambory pečené v ohni (zdroj obrázku: http://tracnik.blogspot.cz/). No a samostatnou kapitolou jsou skvělé lískové ořechy a z nich dělaný domácí čokoládový krém i křupavý posyp horké čokolády (zdroj obrázků: http://www.emikodavies.com/ a http://thehealthyfoodie.com/chocolate-hazelnut-smoothie/)
Teď se chystám na spoustu dýňových receptů (pyré, pečená dýně jako příloha, varianty polévek, koláče), doma mám dnes 2 kila čerstvě nasbíraných lískových ořechů z bedýnky (museli jsme je dosušovat, byly hodně mokré, jak pršelo) a stůl plný papírů s recepty na domácí lískovo-čokoládovou pomazánku, dort z lískových ořechů či müsli tyčinky. A k tomu pár tipů na recepty z červené dýně a obrovský stoh receptů na koláče a dobroty z hrušek. Celkem jsem se s těmi podzimními plody rozjela. Jen zatím nejsou z mé zahrady, ale to chce čas a pečlivou přípravu na dobu, až budu sklízet dýně pěstované na kompostu, oříšky z obyčejných lísek i z té turecké a červenou řepu z vyvýšeného záhonu.
Zajímavé tipy na podzimní dobroty ze zahrady si jako obvykle vedu v nástěnce na Pinterestu: http://www.pinterest.com/zahrada/dobroty-ze-zahrady-podzim/

A bez jakých dobrot ze zahrady si podzim neumíte představit vy?

středa 1. října 2014

Říjen – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v říjnu?
  • Mnohé stromy se už začínají barvit do žluta, červena či oranžova. Užijte si těch barevných listů a vyrábějte s dětmi dekorace, náhrdelníky, čelenky či lepené obrázky, podzimní věnce či miniherbáře. Inspirujte se článkem Jak využít podzimní listí nebo Podzim – žádná nuda aneb patero tipů co dělat!
  • Sklízet podzimní jablka a hrušky a uskladnit je ve sklepě. Ze záhonu lze ještě sklízet kapustu. Můžete trhat lískové ořechy, pokud už je za vás neotrhaly veverky, a sušit šípky na čaj.
  • Stále si můžete užít květiny ve váze, protože kvetou jiřiny, půvabné hvězdnice a chryzantémy.

  • Chybí vám na zahradě nějaký stromek či keř? Teď je ideální doba pro zasazení, stejně tak pro založení živého plotu či vysetí květnaté louky.
  • Pokud nemáte krmítko pro ptáky, tak je ideální doba na jeho výrobu.
  • Krásných dnů už je jen pomálu, je tedy čas sklidit posezení na terase, houpací sítě, zazimovat houpačky a další věci, kterým by mráz nemusel udělat dobře.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?

pátek 26. září 2014

Naše malá úroda roku 2014

Chci si zde na blogu vést každý rok krátká shrnutí, co nám zahrada byla schopna poskytnout. Zatím je toho málo, jak minulý rok, tak letos. Především, když letos ani nebyl čas něco sázet a set a o zahradu se více starat. O to víc mám radost z každé drobnosti.


Co jsme tedy sklízeli?
  • dva svazky listů z medvědího česneku, snědli jsme jej jen tak na chlebu s máslem či sádlem,
  • 4 mísy jahod, tentokrát byly velké, ale poněkud kyselé, trhali nám je především sousedé a těch pár, co bylo sladkých, dostal syn do příkrmu,
  • malá hrst lesních a měsíčních jahod,
  • 6 mini moruší tak akorát synkovi na ochutnávku,
  • alespoň tři nebo čtyři misky angreštu, stačilo to jak manželovi na chuť, tak synkovi na příkrmy, angrešt zbožňuje,
  • pár hrstí báječných malin, taktéž pro syna,
  • pár hrstí ostružin a to jak Black Jewel, která nám nechutnala, tak i nějaká neznámá odrůda od mého dědy,
  • trochu černého rybízu na domácí limonádu a bílého rybízu na chuť,
  • dvě hrsti sladkých mini hrášků, které jsou teď schované v mražáku pro synka,
  • rozmarýn, tymián, oregano a saturejka do grilovaných ryb a dva lístky jahodové máty do nápoje.
A to nepočítám...
  • několik rostlin brambor, které samovolně vyrostly v kompostu (neměli jsme čas jej přehazovat :-) ),
  • pár bobulí muchovníku – nestihli jsme je sklidit,
  • asi tři hrsti plodů aronie, taktéž jsme je nestihli sklidit, jen ochutnat,
  • kontryhel na čaj, je ho málo, tak jsem jej zatím nesbírala,
  • pár šípků svraskalé růže, ještě jsem je do čaje nesbírala.
Ano, je vidět, že nejvíce naší úrody jsme dali našemu malému synovi jako malé ochutnávky. Jsem ráda za to, že jsme pro něj měli ty nejsladší plody v té nejlepší kvalitě.

pátek 19. září 2014

Růže svraskalá – nenápadná pichlavá kráska

O svraskalé růži (Rosa rugosa) jsem se poprvé dozvěděla ze stránky webu pana Svobody a později i z jeho knihy o ekozahradách. A musím uznat, že pan Svoboda píše velmi dobře, na zasazení této růže na zahradu mne texty rozhodně zlákaly. Dokonce se mi tak zalíbila, že jsem úplně pozapomněla na praktickou stránku věci a troufale jsem tuhle pichlavou růži zasadila hned vedle kompostéru, kam hodlám denně chodit. No, uvidím, jak moc mi budou nebo nebudou ty drobné trny vadit.


Samozřejmě mám jako asi každá žena v oblibě i ty klasické krásné růže, které plní květinářství a které neodmyslitelně patří k romantickým okamžikům nejednoho vztahu. I toho mého. Krásně voní, krásně vypadají, sousedka jednu takovou úžasnou růži pěstuje na zahradě a nemůžu projít kolem, aniž bych si přivoněla. Ale na naši zahradu klasické růže neplánuji. Ani ty stolisté, které zbožňovaly naše babičky, ani moderní anglické či irské, ani popínavé, jaké má moje mamka, ani roubované stromkové, ani skalkové. 
Jednoduše je s nimi dost starostí, musí se opečovávat a myslím, že budu mít dost starostí s opečováváním zeleniny, natož ještě květin. Mému vkusu většina klasických růží nevyhovuje, protože jako celek nevypadají tak pěkně. Svraskalá růže je pěkným keřem i v době, kdy nekvete, a na podzim ji zdobí velké červené šípky a pěkně žluté až žlutooranžové listy, v zimě je půvabná s jinovatkou či námrazou, podívejte se na obrázky na těchto odkazech:
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=171962
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=124531
http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=370917

A už se těším na šípkový čaj, který si z ní uvařím. Zatím mám na zahradě jen čtyři zavalité šípky o velikosti ředkviček. Ale na hrníček čaje na podzimní nachlazení to snad stačit bude, nejspíše je usuším jen v celku (ale déle se pak louhují), na správné zpracování šípků a odstranění chloupků a té vrstvičky, co obaluje semena, si ještě netroufám. O tom budu psát nejspíš až tak někdy za rok.

Jedlé jsou i její okvětní listy, obvykle se kandují v cukru, ale myslím, že se mi podaří časem najít a zkusit i pár dalších receptů, jen co se poperu s překlady z jiných jazyků. Zatím jsem byla ráda, že jsem si užila jejich vůni, než mi je rozfoukal silný vítr, který na zahradě máme.

Tak tyto recepty mám v záložkách na vyzkoušení: šípková marmeláda z růže svraskalé (zdroj receptu a obrázku: http://gastronomicavolante.blogspot.it/), růžový cukr (zdroj receptu a obrázku: http://pinkcake.blox.pl/), jahodovo-růžový sorbet (zdroj receptu i obrázku: http://gronaskafferiet.se/) a peprmintové bonbony z okvětních lístků růže (zdroj receptu a obrázku: http://thenerdyfarmwife.com/).
Jen pokud se už těšíte, až si z šípků něco uvaříte, tak pozor na plnokvěté odrůdy svraskalé růže, u těch se šípků nejspíše nedočkáte. A počítejte s tím, že odnožuje zespod keře, právě proto je ideální do živých plotů, neměla by vyrůst více než 1,5 metru. Prý pěkně zpevňuje svahy a snáší zimní solení silnic a chodníků.

sobota 13. září 2014

Jak si vypěstovat batáty na zahradě

První setkání s batáty nebylo zrovna ideální. Koupila jsem si je v obchodě, udělala z nich kaši po vzoru kaše bramborové a nechutnala mi. Byla sladká. Dalo se to podle názvu ("sladké brambory") čekat, jen já to tak nějak nečekala. Ale dala jsem jim ještě šanci, zkusila pár jiných receptů a popravdě teď je doma jíme snad častěji než klasické brambory. Jenže jsou docela dost drahé, a tak jsem si řekla, že se kouknu, jestli by se pár hlíz nedalo vypěstovat i na zahradě. Nemyslím zásobu na půl roku, vždyť ani nemáme sklep, ale spíše pár hlíz na podzim na chuť a přilepšení.

V našem podnebí se batáty dají pěstovat jen podobně jako rajčata – vysadit ven, až pominou jarní mrazíky. Mráz jim totiž rozhodně nesvědčí, i když asi existují druhy (Dioscorea batatas), které to do určité míry v půdě u nás zvládnou (dle diskuze http://diskuse.nachvojnici.cz/). Obdobně jako rajčata potřebují solidní dobrou půdu, vyhřátou, a zalévat. A sklízet až na podzim, když rostlině ovadnou a zaschnou listy (prý pro lepší chuť je dobré je ještě 10 dní nechat v suchu a teple, aby byly sladší a lepší). Mně se ovšem ještě zamlouvá, že jde o docela pěknou poléhavou a "rozlezlou" rostlinku s hezkými listy a půvabnými květy, však se podívejte:

Batáty jsou docela pěkné krásky, rozhodně nezapřou svůj původ z rodiny svlačců. Pěstují se i jako okrasné s různě panašovanými a světle zelenými listy. (Zdroj obrázků: http://www.raisedurbangardens.com/, http://www.pinterest.com/http://www.raisedurbangardens.com/ a http://www.pinterest.com/)
Tyhle sladké brambory prý do Evropy přivezl samotný Kolumbus 100 let před bramborami, které známe. Ale název "sladké brambory" je dost zavádějící, používá se totiž i pro "jam", což je rostlina z úplně jiné čeledi (Dioscorea) a s jinými vlastnostmi, nebo pro maniok, což je také úplně jiná čeleď (Manihot esculenta). A navíc s bramborami batáty nemají nic společného (brambory jsou z čeledi lilkovitých, batáty z čeledi svlačcovitých).  A proč vlastně tato laická biologická vsuvka o původu a názvu? Píšu ji sem, neboť potom na internetu najdete různá upozornění, že batáty prý obsahují solanin (ne, to si je někdo plete s bramborami). Nebo je prý celá rostlina hodně jedovatá, jako maniok (taky ne tak docela). Jiní (často tzv. vitariáni) zase bez obav nabádají ke konzumaci syrových batátů, což ale taky není dobrý nápad, neboť syrové batáty obsahují kyanogenní glykosid, který se ničí až právě tepelnou úpravou (díky Standa von Königgrätz z diskuze na http://www.zahrada.cz/ za informaci a odkaz na článek). No, raději při pěstování batátů pozor na řeči prodejců hlíz, kteří s klidem ke konzumaci syrových batátů taky občas nabádají.

Sazenice batátů (Ipomoea batatas, česky povijnice jedlá) se dají sehnat prý už u nás, měli by je mít v zahradnictví Kruh (za 69Kč) a v některých kamenných zahradnictví. Ale prý se dají vypěstovat i ze zakoupené hlízy, pokud nebyla chemicky ošetřena či upravena proti klíčení. Což já třeba nemám ani ponětí, kupuji je obyčejně v obchodě a k bio batátům (ze kterých by to mělo jít) jsem se tedy ještě vůbec nedostala.

Vlevo naklíčený batát umístění na teplém místě (zdroj obrázku: http://down---to---earth.blogspot.cz/), vpravo postup podle blogu http://www.outlawgarden.com/2012/04/25/grow-your-own-sweet-potatoes/)
Ze zakoupené hlízy prý stačí (nepoškozený a pěkný) batát mít na jaře doma na teplém místě a až vyraší výhonky, tak jej zasadit do květináče. Poškozený batát prý nevyklíčí. Jiní batát rozpůlí, vloží do misky s vodou, aby byl napůl ponořený a dají jej k oknu na slunce, pak stačí jen pravidelně udržovat vodu na stejné hladině a čekat. Ještě se na internetu dají najít takové komplexní umístění nařezaných batátů párátky do sklenice s vodou, ale autorka blogu http://www.outlawgarden.com/2012/04/25/grow-your-own-sweet-potatoes/ tvrdí, že to není vůbec potřeba.

Potom už stačí naklíčené rostlinky udržet doma v teple (klidně už předpěstované v květináči) nejlépe na slunném parapetu a až pominou jarní mrazíky, tak je zasadit ven na slunné místo do dobré půdy. Způsoby pěstování se taky celkem liší, prostor pro experimenty tu rozhodně je. Někteří batáty pěstují klasicky v půdě jako brambory v hrůbcích, jiní jen v půdě zamulčované slámou. Někteří je používají v zeleninových polykulturách na pokryv půdy k jiným plodinám. A spousta návodů volí pěstování v dostatečně velkých nádobách třeba i na terase (ale mají menší výnosy). Ve všech případech je ale důležitá pravidelná zálivka a hodně slunce.

Shora zleva: batáty klasicky v půdě v hrůbcích (zdroj obrázku: http://gardenharbor.hubpages.com/), batáty v zeleninové polykultuře slouží jako hezký pokryv půdy, na dřevěné treláži kolem nich se pnou fazole (zdroj obrázku: http://www.pinterest.com/pin/280067670548999902/), batáty lze mulčovat slámou (zdroj obrázku: http://down---to---earth.blogspot.cz/) a nebo pěstovat v nádobách (zdroj obrázku: http://www.outlawgarden.com/).
Kdo má sklep, prý se dá uchovat potom i vlastní sadba hlíz v písku právě ve sklepě. A pozor prý na batáty dovážené z USA, prý mají nějakou chorobu, takové krupičkování listů.

Na jaře si asi zkusím pěstovat jednu rostlinku na balkoně v nádobě a uvidím, jak to půjde. Zatím se pustím jen do testování dalších receptů na dobroty z batátů. Pár příkladů na zajímavá jídla dávám zde (většina je z blogu Delicious blog od Lucie):

Články a diskuze k tématu:
http://botanika.wendys.cz/cizi/rostlina.php?93
http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/sladke-brambory-neboli-bataty-na-taliri-ale-i-na-zahonu.html
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/bataty-sladke-brambory-recepty-a-pestovani/
http://www.zahrada.cz/forum/brambory/bataty-259943/