pátek 25. března 2016

Velikonoční výzdoba zahrady 2016

Co mne z různých internetových tipů zaujalo letos pro velikonoční výzdobu zahrady? Nic zásadního, jen pár "hloupostí" na terasu, před dům a drobnosti na větvičky. Tento rok s motivem ptačích hnízd:

Inspirace na téma hnízda. (Zdroj obrázků: http://photos.oregonlive.com/oregonian/2011/11/peckprintzip_5.html, https://cz.pinterest.com/pin/334321972310348551/, http://blogg.skonahem.com/https://cz.pinterest.com/ a http://nicety.livejournal.com/1110368.html)
Akorát že terasa ještě není a zahrada se stále skrývá po záplavou hlíny a stavebních materiálů, takže letos ještě stále nezdobím... jen si ukládám inspiraci do Pinterestové nástěnky: https://cz.pinterest.com/zahrada/velikonoční-výzdoba-zahrady/

Obrázky:
Photos from The Oregonian, Special to The Oregonian, via Oregonlive, http://photos.oregonlive.com/oregonian/2011/11/peckprintzip_5.html
Osterdeko: Natürliche Osternester mit Frühlingsblumen, BLOOM's, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/334321972310348551/
Paskpyssel sota fagelbon att hanga i paskriset, Helena Lyth, http://blogg.skonahem.com/hemmamedhelena/2015/03/21/paskpyssel-sota-fagelbon-att-hanga-i-paskriset/
Osterdeko: Osternest aus Kirschzweigen mit Frühlingsblumen, BLOOM's, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/298996862735022622/
ДЕТАЛИ: ПАСХА, Nicety Deco, http://nicety.livejournal.com/1110368.html

sobota 19. března 2016

V záplavě jarních květin II

Ty hlavní a první jarní květiny jsem zmínila v minulém článku. Šlo především o cibuloviny a u nich trápí zahradníky jedna jejich vlastnost. Po odkvětu se zatahují zpět do cibulky a listy hnědnou. Nesmí se v této době stříhat, musí se počkat až na úplné zatažení. A takové hnědé listy nejsou už na jaro to, co bychom chtěli vidět.
Chytří zahradníci pěstují cibuloviny a brzké jarní květiny spolu s pozdějšími, často třeba hajními rostlinami. Jejich rašící listy zakryjí hnědnoucí krásu a postupně přinesou krásné drobné květy. A mnohdy jsou ve velké ploše nádherné už samy o sobě, ne jen v záhoně cibulovin. Však se podívejte. Přidávám také ještě další tipy na tzv. kobercové jarní květiny.

Pomněnky v modré i růžové
Právě pomněnky se doporučují v mnohých zahraničních článcích jako podsadba jarních cibulovin. Brzkým ciblovinám by měly pomněnkové lístky trochu zakrýt vadnoucí listy a u pozdnějších cibulovin (především tulipány a některé pozdní narcisy a pozdní krokusy) pak doplnit další drobnou barvu svými kvítky, které vykvétají až někdy v květnu. Ať už jsou klasické modré, nebo netypické šlechtěné růžové. Pokud mají pomněnky vhodné podmínky (polostín pod stromy, nejlépe i kompost v půdě a trochu vhlčeji), rozrůstají se samy pomocí semen a tvoří jemná krásná "moře" drobných kvítků. Jejich pěstování je také obvyklé právě ze semen, sazeničky jsem viděla myslím jen u trvalkové školky Florianus.
Pomněnky zakryjí květy pozdních cibulovin a když mají vhodné podmínky, rozšiřují se po zahradě samy pomocí semen. A dají se koupit i v růžové  barvě. (Zdroj obrázků: http://www.english-country-garden.com,  https://www.flickr.com/http://www.bhg.com/ a https://commons.wikimedia.org/)
Jemně žlutavé prvosenky, petrklíče a primulky
Další celkem roztomilou jarní květinou jsou petrklíče, prvosenky, primule. Pod tím vším se skrývají pojmenování pro různé druhy jedné rostliny Primula. Ten klasický petrklíč vám zahradu pro své malé nenápadné květy zrovna nerozzáří, maximálně trošku provoní. Ale jiné druhy prvosenek s velkými květy už parádu udělají. Jsou často nízké, takže pokud mají jejich listy skrýt zatahující se cibuloviny, bude to možná fungovat tak maximálně u některých velmi nízkých, jako jsou sněženky či krokusy. 
Prvosenky by se vám v zahradě měly postupně rozmnožit samy, pokud mají vhodné místo (pod stromy v polostínu, půda nejlépe s přidaným kompostem), rozšiřují se svými oddenky. Sami je můžete množit i dělením trsů.
Spousta lidí si primule kupuje v předjaří do bytu a následně sází na zahradu. To je taky způsob, jak si mile postupně rozšiřovat počet prvosenek na zahradě. Akorát to má tři háčky. Zaprvé, některé primule prodávané v květinářstvích vůbec nepřežijí naši zimu. Zadruhé, mnoho barevný primulí je jen dobarvovaných barvivem v zálivce a postupně se dostanou do klasické žluté barvy. A zatřetí, pokud už seženete barevné druhy, které jsou opravdu vyšlechtěné, jejich potomci rozšíření po zahradě ze semen si často vůbec barvu neudrží. Například já si kupuji primule nejlépe v osvědčených zahradnictvích a často si vybírám ty, které voní (mnoho primulí je oproti klasickému petrklíči bez vůně). Pozor na trhání primulí, některé druhy s výraznými chloupky prý mohou ošklivě poranit pokožku.

Šlechtěné primule jsou v zahradě vidět, svědčí jim to pod stromy a keři. Některé druhy i pěkně lehce voní. (Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/http://hubpages.com/ a http://www.gardenista.com)
K zakrytí zatahujících se listů cibulovin jsem pak už objevila jen bíle kvetoucí mařinku vonnou (Galium odoratum, pro některé plevel). Napadl mně pod stromy zkusit experimentovat třeba s hrachorem jarním (Lathyrus vernus, obrázek níže), ten je vyšší, mohl by zakrýt hnědnoucí listy cibulovin, a zároveň už v dubnu sám půvabně kvete. Nevýhodou je, že jeho semena špatně klíčí, takže se sám špatně po zahradě rozšiřuje, nedocílíte jím tak snadno velké osázené plochy. Ale roste trochu keříčkovitě, takže při případné koupi není potřeba tolik sazenic (mají jej u Krulichů i v trvalkové škole Florianus). Lusky a semena jsou, tak jako u jiných hrachorů, slabě jedovaté.

Další květiny už vám zatahující cibuloviny nezakryjí, ale patří k dalším zajímavým tipům na jarní květinovou záplavu pod stromy a keři:

Fialové jaterníky jen za sluníčka
Jednou ze zajímavých jarních rostlin, které dokáží v zahradě potěšit, jsou i jaterníky (Hepatica). Když je slunečný den, jejich fialové hlavičky pěkně září a ozdobí místa pod stromy a keři, kde je polostín a vlhčí humózní půda. Ale jakmile slunce zastíní mraky, není po květech ani památky, schovají se. Měly by se po zahradě rozšiřovat samy pomocí semen (roznáší je mravenci), pro začátek ale budete potřebovat nejlépe sazenice (semena nelze skladovat v suchém stavu). Já je koupila loni na ekozahradnictvi.cz, ale už je nemají. Naopak se objevily v nabídce LukonBulbs. Nebo můžete zkusit trik – natrhat si v lese na procházce kytičku květů jaterníku pro radost a na zahradě ji rozhodit třeba do živého plotu. Pokud květy zavčas najdou mravenci, roznesou semena. Z 10 loňských pohozených květů mi takto vzešla 1 rostlinka.
Na jaterníky se vždycky těším, ať už v lese či parcích. (vlastní fotografie)
Další hajní rostliny, které mohou zdobit i zahrady, jsou již zmiňovaný zmiňovaný půvabný hrachor jarní (Lathyrus vernus, lehce jedovatý) a také plicník (Pulmonaria). Plicník by se měl ve vhodných podmínkách (polostín až pod stromy) rozšiřovat postupně sám.

Nahoře je šlechtěný druh plicníku a ten obyčejný vedle. A dole hrachor jarní. (Zdroj obrázků: https://cz.pinterest.com/http://www.crocus.co.uk/ a https://cz.pinterest.com/)
Modré moře ladoněk
Ladoňky (Scilla) jsou nenáročné jarní cibuloviny, které dobře zplaňují. Především ladoňka sibiřská prý rychle tvoří velké modré koberce květin a vykvétá už v březnu, ostatní druhy trochu později. Rostou nejen pod opadavými stromy, ale také pěkně i v trávníku. A v zahradě se samy rozšiřují semeny a postranními cibulkami.
Ladoňky se rozrůstají prý velmi dobře. (Zdroj obrázků: http://5thandstate.blogspot.cz/ a http://blogg.skonahem.com/)


Typicé i netypické modřence
Modřence (Muscari) jsou cibulovina, která osamělá někde ve skalce úplně zapadne. Naopak, sluší jí to ve velkých kobercích výrazné modré barvy. Právě původní klasické modré druhy (především prý modřenec arménský) se prý výborně rozmnožují dceřinnými cibulkami a semeny a pokryjí brzy velkou plochu. Příliš přešlechtěné odrůdy (Blue Spike a Fantasy Creation) jsou ale sterilní a tam se rozšíření semeny nedočkáte a včely taky jásat zrovna asi moc nebudou.
Mne zaujalo, že modřence lze koupit například i v růžové a žluté barvě. Ty žluté jsou zrovna takoví "chameleoni", neboť postupně mění barvu a žluté jsou až na konec. Jak dobře se samy rozšiřují tyto žluté a růžové druhy, to už jsem nezjistila. 
Ještě dodám, že modřence by měly velmi silně vonět, o to víc ve velkém množství.  (Doplněno po letech: mám je, ale nevoní.)

Modřence naladí zahradu na jaře do modra, existují ale i ve zvláštní, postupně se vybravující žluté barvě. (Zdroj obrázků: https://commons.wikimedia.org/https://commons.wikimedia.org/ a http://www.johnscheepers.com/)
Další inspirační obrázky si ukládám do Pinterestové nástěnky: https://cz.pinterest.com/zahrada/záplava-jarních-květů/

Obrázky:
Myosotis sylvatica, family Boraginaceae, English Country Garden, via http://www.english-country-garden.com/flowers/forget-me-not.htm
Spring daffodil garden, Eric Perlstrom, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/erpd50/6985829336/
Spring Planting Partners, Start Early, Meredith Corporation, via http://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/spring-planting-partners/#page=3
Myosotis sylvatica Rosylva, by David Monniaux (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 2.0) or CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia Commons,https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Myosotis_sylvatica_Rosylva_dsc00967.jpg
Primroses, Primula vulgaris, Caitlin Kight, via Flick, https://www.flickr.com/photos/specialagentck/6907317312/
A carpet of primroses, nettlemere, via HubPages, http://hubpages.com/education/Spring-Wild-Flowers-in-Burnley-Lancashire
Primroses, Kendra Wilson, Gardenista, http://www.gardenista.com/posts/the-fine-art-of-edging-and-clipping-with-character-the-english-gardener
Are you there Spring?, Scilla, Debra Phillips, http://5thandstate.blogspot.cz/2014/03/are-you-there-spring.html SCILLA I VÅRTRÄDGÅRDAR, blomsterverkstad, http://blogg.skonahem.com/blomsterverkstad/2013/04/21/scilla-i-vartradgardar/
Pulmonaria 'Diana Clare', sproutsshootsandsunshine.com, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/298996862741729456/
Pulmonaria 'Blue Ensign', Crocus, http://www.crocus.co.uk/plants/_/pulmonaria-blue-ensign/classid.2000004292/
Stockholms gröna rum: Vårärt - Lathyrus vernus, slottstradgardsmastaren.blogspot.se, via Pinterest, https://cz.pinterest.com/pin/205828645443839409/
Muscari, By Donar Reiskoffer (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20090410-13_Somme_-_Normandie_(0088).jpg
Muscari, © Nevit Dilmen [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muscari_1290239.jpg
Muscari macrocarpum Golden Fragrance, John Scheepers, Inc., via http://www.johnscheepers.com/flower-bulbs-index/muscari/muscari-macrocarpum-golden-fragrance.html

neděle 13. března 2016

České blogy o zahradě 2016

Další rok uběhl a já musím říct, že teď čtu především své stálice:


Občas zavítám i na jiné blogy, jako například http://myazahrada.cz/ (v zimě tam je pár příspěvků), http://priroda-zahrada.cz/clanky/ (v průběhu roku se nějaký článek objeví), http://romansabik.blogspot.cz/ (s novým pozemkem možná bude víc článků) a http://filfil.blog.cz/. Nejspíš čekáte, jestli jsem taky tento rok objevila něco nového... moc se mi nedařilo hledat nové blogy zaměřené především na zahradu. Až teprve před pár dny či týdny jsem našla tyto dva slibné a hezké:

Na stránce Aubrieta.cz najdete velmi pěkný a milý strukturovaný blog o krásných květinách. Aubrieta píše zajímavé tipy především o okrasných keřích a květinách, přidává parádní nápady (na hmyzí hotel, mrazivé lucerničky, ale třeba i vlastní vypěstované avokádo či na šiškové mulčování). V článcích jsem našla spoustu informací, které jsem vůbec nevěděla. Autorka také mapuje hezké procházky po Čechách.


Na stránce http://inspirovanoprirodou.weebly.com/ můžete sledovat příběhy a postřehy z jednoho statku u Benešova. Pár dvou matematiků tam má krásnou ukázkovou přírodní zahradu, můžete je i navštívit. V sekci "Zahrada" – "Blog o zahradě" píšou pěkně o vyvýšených terasách, přírodním jezírku, roubování, plánech na skleník či pěstování brambor. 


Jsem zvědavá na jejich další příspěvky a těším se na další čtení. Jestli znáte nějaký další blog zaměřený (především) na zahradničení, pište do komentářů.


No jinak a končím s čekáním na příspěvky u http://stastnezahrady.blogspot.cz/, http://www.zahradnikem-nedopatrenim.cz/, http://www.podoresakem.cz/ a nejspíš i u http://snezles.blogspot.cz/.

sobota 5. března 2016

V záplavě jarních květin I

Babička měla malou okrasnou zahrádku hned pod okny a na jaře mi hlásila, že už rostou sněženky, že vykoukly krokusy a nebo za chvíli pokvetou narcisky. Já bych si jinak té jedné nebo dvou kytiček kolikrát ani nevšimla. Doposud mám takové "sbírkové zahrádky", kterou jsou opravdu sbírkami různých jednotlivých exemplářů darovaných i koupených květin, svým způsobem ráda. Vždy je tam na co koukat. Na to, abych ale při pohledu do zahrady cítila, že přichází jaro, potřebuju osobně něco úplně jiného.
Vždycky mne dostanou fotografie míst, kde se člověk doslova ztrácí v záplavě jarních květin. To je pro mne to pravé – velké množství stejných jarních květin, které jsou vidět už zdálky. A co teprve ta vůně... Mnohá tato "moře" jarních květin jsou ale hodně náročná nejen na péči, ale i na peněženku. Takže jsem k mým popisům drahých rostlinek hledala pokud možno i takové jarní květiny, kde by mohlo být za relativně málo peněz časem hodně jarní muziky, tedy takové druhy, které se samy postupně v zahradě rozmnožují. Tady je moje první část výběru jarních květin.
S prominutím jsem většinou vynechala bíle kvetoucí květiny (sněženky, bledule, sedmikrásky, medvědí česnek, sasanky, kovalinky), byť jsou krásné, není to pro mne ale úplně to pravé "pastelově barevné" jaro. 

Žluté narcisy – pěstuje je v mulči mezi levandulemi moje tchýně. No a já na nich mohu vždy na jaře oči nechat, krásně žluté hlavičky jsou vidět hned z okna na terasu a jasně září a ohlašují jaro, i když je třeba zrovna zataženo nebo prší. Záplava květů ze šlechtěných narcisů není úplně levnou záležitostí, i když si vyberete levnější odrůdu, 100 cibulek nezbytných pro nějaký větší efekt přijde na 1500–3000Kč a je potřeba je každých 4–5 let přesadit, aby stále dobře kvetly.

Zářivá záplava žlutých květů umí dokonale člověka naladit na přicházející jaro. Na všech obrázcích jsou především šlechtěné narcisy, které je nutné kompletně vysazovat. (Zdroj obrázků: http://northcountryreflections.com/http://www.gardeners.com/http://www.mackenzie-childs.com/ a https://www.flickr.com/)
O něco zajímavější je to s tzv. botanickými narcisy, přírodními druhy menšího vzrůstu, které se samy dobře rozrůstají dceřinými cibulkami. Hůř se shání, nejsou tolik výrazné, patří mezi ně například: Narcissus assoanus, narcis sukničkový (Narcissus bulbocodium, měli jej jednu dobu u Krulichů), narcis bramboříkový (Narcissus cyclamineus) nebo Narcissus minor.
Oblíbený nízký druh narcisu, který se prý dobře sám rozrůstá je "Tete a Tete" (mívají jej např. i v Ikee v květináči). Narcisy potřebují slunečné místo (to máte na jaře ale i pod listnatými keři) a někdy se doporučuje dát trochu písku na dno jamky pro lepší drenáž. Nevýhodou jsou potom trochu ošklivější listy, které se nemají kosit, než zaschnou. Obvykle se pod stromy a keři sází narcisy mezi jemné trvalky, které zasychající listy potom později zakryjí (často pomněnky, primulky, macešky, fialky, plamenky a petrklíče, někde byl i tip na pěstování s mátou). Pokud vám záleží na včelách, jsou pro ně lepší botanické narcisy a nebo ty, do kterých se nějak dokážou dostat (tedy některé plnokvěté jsou ze hry). Samozřejmě nutno podotknout, že narcisy jsou dost jedovaté.

Žluté a fialové krokusy (šafrány)
Krokusy (jarní šafrány) kvetou velmi brzy, jsou důležitou medonosnou rostlinou a samy se množí dceřinnými cibulkami nebo samovýsevem semeny. Vzhledem k jejich malé výšce je lidé pěstují i jako jarní ozdobu trávníků. Pokrýt brzy velkou plochu by se mělo podařit s obyčejným fialkovým šafránem Tommasiniho (Crocus tommasinianus) a šafránem Sieberovým (Crocus sieberi). Obecně se jim ale lépe daří spíše v podrostu listnaných keřů, neboť jim vyhovuje polostín a mulč z listí. Pro zakrytí zasychajících listů se obvykle pěstují spolu s pomněnkami.

Zdroj obrázků: https://www.flickr.com/, http://blomsterverkstad.blogspot.cz/, https://www.flickr.com/ a http://wifemothergardener.blogspot.cz/
Ještě bych měla taky podtknout, že krokusy jsou jedovaté, nicméně nenašla jsem, že by kdy byly zaznamenány otravy těmito rostlinami.

Fialové bramboříky
Sám se na zahradě bude vysévat a postupně rozšiřovat krásně fialový, časný venkovní brambořík Cyclamen coum hybridum. Roste v polostínu, klidně i ve stínu a v půdě mu svědčí trochu vápna. O rozšiřování semen se postupně zaslouží mravenci a bramboříky tak mohou pokrýt větší plochy. I jejich listy jsou potom pěkné a kryjí půdu. Velmi často je najdete pěstované se sněženkami, neboť často vykvétají zároveň s nimi. Na závěr jen musím podtknout, že brambořík je jedovatý, především jeho čerstvá hlíza, kdy k otravě stačí už 0,3 g a prý silně poškozuje ledviny. Tak pozor na zahradě s dětmi. Skvěle bude ale vypadat třeba ve stínu v předzahrádce spolu se sněženkami.

Venkovní bramboříky vypadjí parádně v kombinaci se sněženkami. Navíc jejich listy potom trochu skryjí zatahující se listy sněženek. (Zdroj obrázků: https://www.learningwithexperts.com/https://www.sarahraven.com/
Žluté talovíny
Na jaře jako první v zahradách všichni hledají sněženky a přitom talovíny jsou kolikrát i časnější a září krásně žlutou barvou. Vyhovuje jim vlhčí půda pod stromy a keři, kde budou trochu zakryté v listí. Množit se dá dělením hlíz a nebo se rozšiřuje i sám pomocí semen. V případě rostlin ze semen ale výsledný efekt dlouho trvá, protože nové rostlinky kvetou třeba až po čtyřech letech. Pokud chcete využít právě samovýsevu, pořiďte si klasický původní druh Eranthis hyemalis, kříženci už totiž semena tvořit nemusí. Talovín je také jedovatý, ale otravy nejsou zaznamenány.

Talovíny jsou maličké, ale ve velkém množství také pěkně září, mnohdy už v únoru. (Zdroj obrázků: http://scoodoos.com/http://gardenofeaden.blogspot.cz/ a https://commons.wikimedia.org/)

Inspirovala jsem vás na vytvoření zářivého jarního koberce na zahradě? Jestli ne, počkejte třeba na další dva články o dalších (pozdnějších) jarních květinách v zahradách. A kdo se chce pokochat obrázky jarních květin už teď, připravila jsem Pinterestovou nástěnku: https://cz.pinterest.com/zahrada/záplava-jarních-květů/



Články na stejné téma:
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jarni-kouzlo-lesniho-zakouti-jak-pestovat-hajni-kvety-na-zahrade/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jaro-kvete-modre-ladonka-pomnenkovec-pupkovec-jaternik-kosatecek/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jak-vypestovat-pestry-koberec-jarnich-kvetin-pod-stromy-a-keri/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/vicekvete-tulipanky-na-skalku-i-na-zahon/
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/vyber-botanickych-narcisu-a-tulipanu-pro-jarni-zahradu/

Obrázky:
* Judith Irven, A host of golden daffodils, North Country Reflections, http://northcountryreflections.com/a-host-of-golden-daffodils/ * Kathy LaLiberte, Success With Spring Bulbs, http://www.gardeners.com/how-to/how-to-choose-spring-bulbs/5017.html
* MacKenzie-Childs Aurora, Spring daffodils, http://www.mackenzie-childs.com/GalleryView.aspx?gid=28
* Natali Antonovich, Keukenhof, Holland, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/natali_antonovich/6163734644/in/set-72157627494114499
* Jürgen Krug, Krokuswiese - Crocus meadow, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/39112736@N02/4466283249/
* Mina Mercke Schmidt, Field of crocus, http://blomsterverkstad.blogspot.cz/2011/04/krokusmatta.html
* Marla-H, A profusion of flowers, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/31693460@N06/6925220273/
* Andrew Petterson, Garden Blogger's Bloom Day ~ March 2013, Wife, Mother, Gardener, http://wifemothergardener.blogspot.cz/2013/03/garden-bloggers-bloom-day-march-2013.html
* Andy McIndoe, Late Summer: Time To Order Bulbs, MyGardenSchool, https://www.learningwithexperts.com/gardening/blog/late-summer-time-to-order-bulbs/
* Sarah Raven, Cyclamen coum, Sarah Raven shop, https://www.sarahraven.com/flowers/bulbs/bulbs_for_naturalising/cyclamen_coum.htm
* Nicola Stocken Tomkins, Cyclamen carpet, via Flickr, https://www.flickr.com/photos/countrysideonline/8444590662/
* Scoodoos, Contorted hazel, Scoodoos, http://scoodoos.com/more-information-about-the-trees/9-hazel/
* Simon Eade, WINTER ACONITE - Eranthis hyemalis, The Garden of Eaden, http://gardenofeaden.blogspot.cz/2014/02/winter-aconite-eranthus-hyemalis.html
* Winter aconite, By Martin Olsson.  [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eranthis_hyemalis_aka_winter_aconite_2005_5th_april_in_tradgardsforeningen_gothenburg_sweden.jpg

úterý 1. března 2016

Březen – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v březnu?
  • Dělají vám doma radost kupované hyacinty, prvosenky nebo narcisky? Můžete si je zasadit do zahrady pod listnaté stromy, kde příští rok možná některé znovu vykvetou.
  • Již můžete vyhlížet ptáky vracející se z teplých krajů: vlaštovky, čápy, jiřičky, husy, skřivany či špačky a drozdy. Březen je také vhodná doba pro umístění případné ptačí budky, nebo umístění hnízda pro vlaštovky.
  • S fotoaparátem můžete na zahradě hledat první letošní posly jara – sněženky, bledule, krokusy, "kočičky" na kvetoucích vrbách či nenápadné žluté kvítky dřínů. Pokud při tom náhodou najdete i vysíleného čmeláka, máte mu prý zkusit dát cukr.
Už to začíná rašit, zde například svěže zelené lístky medvědího česneku.
  • Často již lze sázet kerblík, šalvěj, tymián, špenát, ředkvičky, cibule, salát, pažitku či červenou řepu. Ale také jetel či vlčí bob na zelené hnojení stromů. A když už jste u toho hnojení, je vhodná doba pro rozhození vyzrálého kompostu.
  • Chybí vám stromek či keř v zahradě? Teď je ještě lze sázet, byť podzimní sázení  je lepší. 
  • Ke konci března již můžete vyhlížet také první motýly – žluťásky.
  • Před Velikonoci si můžete zahradu vyzdobit pentlemi a kraslicemi. (O velikonoční výzdobě zahrady.)
  • Březen je doba, kdy zanícení milovníci zeleniny už za okny hýčkají malé rostlinky a předpěstovávají ze semen rajčata, celery, papriky a postupně i další zeleinu.
  • Pokud opravdu chcete a potřebujete stříhat či řezat stromky či keře, v březnu se ve dnech, kdy nemrzne a nefouká vítr, stromy stříhají. Ale stříhejte jen, když opravdu víte, co děláte a proč to děláte.

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?