středa 28. prosince 2016

Myslete o svátcích i na přírodu

No, vánoční svátky už máme za sebou. Ale jestli je ve Vás ještě ta krásná nálada, kdy chcete lidi kolem sebe obdarovat, co takhle dát něco i přírodě kolem? Obvykle zde dávám několik různých tipů, ale letos vám chci napsat o jedné věci, která se mi hodně líbí.



Hnutí Brontosaurus spustilo pěkný web Darkyprirode.cz, díky vtipně pojatým dárkům tam můžete pomoci čištění a vyvěšování ptačích budek, čištění studánek, sázení stromů i tvorbu domečků pro hmyz. Já si je letos vybrala kvůli milé osobní zkušenosti. V naší vesnici působí už rok lesní školka pro děti, obec jí propůjčila krásný velký neosázený pozemek u lesa a letos se zakladatelům a zakladatelkám školky podařila velká sázecí akce. Každý, kdo měl chuť a sílu, mohl přijít na podzim sázet stromy, živé keře i ovocné keříky. Šla jsem taky a jak jsem hloubila v té kamenité půdě díru pro aronii, chvíli jsem si s dvěma brontosauřicemi povídala. 
Stačila mi opravdu chvilka na to, abych poznala, že do toho sázení dávají ty holky srdce a že jim opravdu nejvíc jde o ty stromy a přínos pro děti a pro všechny okolo. A jestli jsou tam všichni ostatní stejně fajn jako tyhle dvě brontosauřice, tak jsou to lidi na správném místě. Proto vám zde píšu právě o nich, přijde mi, že to s tou pomocí přírodě totiž myslí opravdu velmi vážně.

sobota 17. prosince 2016

Jak jsme zahradu vyzdobili na Vánoce

Adventní čas mám ráda. Vždycky jsem bloumali a stále bloumáme vesnicemi a přitom obdivujeme vyzdobené předzahrádky a nebo nakukujeme do zahrad a těšíme se na každý vánočně zdobený keř či stromek. Světélka, baňky, věnce z přírodnin na dveře, ale také ozdobené buxusy, svíčky, proutění sněhuláci i nazdobené sáně. Něco je vkusné, něco kýčovité, ale nejspíš to znáte – hranice mezi vkusný a kýčovitým je velmi tenká. Co člověk, to jiný názor a pohled na věc. A tak zatímco já a manžel někdy ohrnujeme nos nad zběsile blikajícími světýlky na stromku, synek je naopak z takové dekorace naprosto nadšený.

Zajímalo by mne, co si o naší výzdobě zahrady myslí sousedé. Vkusná či kýčovitá? Těžko říct.
Ještě v září jsem si myslela, že o letošní zahradní vánoční výzdobě těžko budu něco psát. Jednoduše nebylo co pořádně zdobit. Rozpočet po stavbě domu byl napjatý a investice do jedličky tak akorát ze světa snů. Nehledě na to, že normální a severské a kavkazské jedličky prostě v zahradnictví v okolí téměř nejsou, všude na nás koukaly jen ty španělské a stříbrné. Mohla jsem si jedličku tak akorát přát od Ježíška.
A věřte nebo ne, on mi to opravdu nějak zařídil. V říjnu nám manželovi rodiče totiž věnovali nádherný dar – překrásnou dvoumetrovou (a velmi drahou) kavkazskou jedli. Nádherně rostlou, s pořádným kořenovým balem. Byla taky pořádně těžká, takže tchán musel manželovi s jejím zasazením pomoci. Splnil se nám s manželem malý sen o krásné jedličce, která je zasazená hned naproti oknům z jídelny. A navíc na synka už nefouká, když si chce hrát na takovém tom kupovaném pískovišti.
Se zasazenou jedličkou jsem ale honem začala procházet inspiraci na výzdobu a shánět materiál. Když máme takovou krásnou jedli, musí přece na Vánoce taky krásně vypadat. Nejvíc mne nakonec zaujal tento ozdobený stromeček na Pinterestu: https://cz.pinterest.com/pin/298996862732405846/. Juta, baňky a hvězdičky vytvořené z klacíků nabarvených bílou barvou. Přírodní a milé. Ale ve shonu v práci a starostem okolo domu a tak jsem se nakonec místo vlastní tvorby zmohla jen na prosté objednání ozdob: malované proutěné hvězdy z aranžérských potřeb a bílá svatební organza. Ekologické to není, ale naší jedličce to náramně sluší:

Fialová barva zdobí zahradu nejen v létě, ale i zimě.
Jedlička nakonec není jediným ozdobeným stromem na naší zahradě. Ale začnu pěkně popořadě. Od té doby, co s manželem už slavíme Vánoce spolu (tj. deset let), zdobíme si taky stromeček po svém. Manžel vybírá ozdoby a vše ladí do nejlepšího vzhledu a designu a náš stromeček patří k takovým těm moderním stylovým sladěným. Je to rozdíl oproti tomu, co jsem zažila jako malá. U nás se na stromeček daly vždycky všechny ozdoby, které byly doma, nezávisle na velikosti stromečku. Barevná výrazná všehochuť, která taky měla své kouzlo.
Každý rok nějaké ozdoby dokupujeme, každý rok se výzdoba nějakým směrem posouvá. Často se stává, že nějaké baňky zůstavají v krabicích nevyužité, protože už se nehodí. Některé neviděly stromeček mnoho let a tak jsem jim před dvěma lety udělala vlastní krabici. Asi správně tušíte, že s nadpisem "zahrada". Letos jsem ji se synkem slavnostně přinesla a protože na zahradě zatím moc jiných jehličnanů nemáme, ozdobili jsme si sladkovišeň:

Sladkovišeň je ještě maličká, na většinu větví jsme dosáhli. Byli jsme hodně opatrní především na pupeny.
Pár ozdob dostal i můj převislý modřín. Zdobit takové modřínky začala moje tchýně a ten nápad se mi tehdy moc líbil. Využila jsem opravdu každičkou ozdobu, co jsem si kdy schovávala. Zdobení z kupovaných adventních věnců, zvonečky i háčkovaného andělíčka, kterého jsem si kdysi jako malá koupila na trzích a zdobila si s ním větvičky v mém pokojíčku.
A protože jsme zahradu nazdobili už první adventní neděli, tuším, že vás bude zajímat, jak to tyhle ozdoby zvládají. Ani jedna ozdoba z fotografií není dělaná na venkovní použití. Musím říct, že dostávají opravdu zabrat. Už moje tchýně mne upozorňovala, že baňky a ozdoby venku velmi trpí a vydrží maximálně dvě sezony a nejspíš jí budu muset dát za pravdu. Některé staré plastové ozdoby už jsem vyhodila, první mráz je naprosto potrhal a popraskaly. Proutěné hvězdičky, které jsou na silném větru a často obalené v ledu, námraze či jinovatce už velmi blednou oproti těm, co jsou v závětří. Po silném větru chodím spadané ozdoby znovu věšet a háčky na baňkách už jsou celé zrezivělé.  Jedna baňka už se rozbila, no venkovní podmínky jsou holt venkovní podmínky.
Modřínek taky dostal pár ozdob, a to ještě v době, kdy měl na sobě neopadané jehličí. Borovička na terase v noci celá barevně září díky vánočním světélkům a synek ji obdivuje z domu za okny. No a proutěné hvězdičky na jedličce dostávají v námraze a ledu a větru pořádně zabrat.
Možná se vám bude zdát, že tohle všechno zdobení, rozšířené o prostor zahrady, je jen další z moderních nápadů, které vzdalují advent od jeho původu a smyslu. Advent jako dobu zklidnění a rozjímání jsem už roky a roky neměla. Spíš kolem mne jen tyhle čtyři týdny prosvištěly ve stresu a shonu v práci a tak. Tento rok je v mnohém podobný, ale v jedné věci jiný. Skoro každý den chodím se synkem na zahradu, procházím kolem nazdobených stromů a zastavuji se u nich a koukám. Přesně v tuto chvíli mám pocit, že se umím zklidnit a vůbec uvědomit si, že je advent. Asi jsem právě ozdoby na klidné spící zahradě na tohle potřebovala.

pondělí 12. prosince 2016

Dárky pro milovníky přírodní zahrady (2016)

Chcete na Vánoce potěšit někoho, kdo rád (nejen přírodně) zahradničí? Přidávám pár tipů, které mne letos něčím zaujaly:

  • pan Kvapil z webu http://www.potravinovezahrady.cz/ nabízí semínka odrůd zeleniny, která nejsou obvyklá. Zaujaly mne například maličké okurky anguria vhodné na minikvašáky, cukrový hrášek s krásně fialovými květy i semena klasické tykve, která se pak suší a sušená dužnina používá na zdravé zahušťování polévek, guláše apod. A nebo fialová mochyně.
  • čerstvá novinka a bestseller má být malá kniha bez obrázků s názvem Tajný život stromů od Petera Wohlebena. Příběhy lesníka a nové vědecké poznatky by na stránkách knihy měly popsat to, co vlastně našim předkům bylo intuitivně jasné. Že jsou stromy až neskutečně živé, něco cítí a komunikují. No nevím, jak vy, ale já bych si tuhle knížku rozhodně ráda přečetla.
  • na zahradní keramiku mne moc neužije a ani umění v zahradě příliš neholduji. Ale jedna keramická drobnost, kterou asi spíše označíte za kýč, mne dostala. Keramické hříbky, které prodává paní Bohda na Fleru: https://www.fler.cz/zbozi?ucat=376814. Loni jsme je koupili na Vánoce tchánovi pro radost a na zaharadě vypadají fakt pěkně.
Pro většinu lidí to asi bude nejspíš kýč v zahradě, ale nám se keramické hříbky opravdu líbily
  • po tom, co přestali vydávat český časopis Zahrada v obrazech, se postupně koukám po nějakém jiném plném krásných obrázků. Kamarádka mi zatím doporučila časopis Gardens illustrated, který není zaměřený na přírodní zahrady, ale na krásné anglické (trvalkové) zahrady. Pro milovníky květin je tam záplava nádherných fotografií ze zahrad a k tomu popisky jednotlivých odrůd květin a užitečné informace. Časopis lze i u nás odebírat v papírové podobě (http://zahranicni.magaziny.cz/gardens-illustrated/), ale je to hodně drahá záležitost. Levněji to jde v podobě elektronického předplatného (přes aplikace pro Apple nebo Android: http://www.gardensillustrated.com/issue/special-issue, ale ty nejde tak snadno někomu věnovat jako dárek. Případně pro klasické počítače přes Zinio).
Gardens Illustrated – časopis pro milovníky květin a anglických zahrad.
Je něco hezkého, co před Vánoci zaujalo Vás?

pátek 2. prosince 2016

Nový vzhled aneb o kovářově kobyle

Znáte to pořekadlo o kovářově kobyle, která chodila bosa? Slovo dalo slovo a je na čase, aby i holka z IT začala mít modernější a hezčí a hlavně "responzivní" vzhled blogu, jak se na dnešní dobu patří. Ať blog i na tabletu mojí maminky vypadá hezky a jde dobře číst. Tak do toho jdu. Mějte prosím tedy trpělivost, pokud se v následujících týdnech s blogem něco bude dít. Měl by se snad obléct do nového kabátu a než jej odladím, tak to chvíli zabere.

čtvrtek 1. prosince 2016

Prosinec – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v prosinci?
  • Ustřihnout pár větiček zdatným a zdravým stromům či keřům a rychlit tzv. barborky. (O barborkách.)
  • Pokud je na zahradě námraza, vzít fotoaparát a fotit tu pomíjivou krásu.
  • Ozdobit si jedličku, smrček, ale klidně i jakýkoliv listnatý stromek na zahradě, a to buď světélky a ozdobami pro potěchu oka, nebo jedlými ozdobami pro zvířátka (raději si ale zjistěte, jaké, ať zvířátka neotrávíte). Inspirujte se na vánoční výzdobu v nástěnce Vánoční výzdoba zahrady. V zahradě také najdete materiál pro krásné přírodní vánoční ozdoby do domu (Domácí vánoční ozdoby ze zahrady.)

  • Teprve po přejití mrazem jsou jedlé šípky, plody dřišťálu či trnky a také mišpule, pokud tedy mrzne, můžete s nimi začít experimentovat v kuchyni. (O přemrzlých plodech.) Taky si můžete po přejití mrazem zkusit vyrýpnout trs pažitky a doma zasadit do květináče. Pokud opravdu přešla několikadenním mrazem, nastartuje se růst.
  • Na zeleninových záhonech září růžičková kapusta, kadeřávek a pórek. Vyhrabávat by měly jít topinambury a ze stromu trhat mišpule. (Více o zimních dobrotách.)
  • Pokud není sníh, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.

    Když je už i sníh nebo poprašek:

  • Užít si koulovačku na zahradě.
  • Hledat na čerstvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří. (Stopy ve sněhu.)