sobota 21. ledna 2017

Souboj s větrem na zahradě

Tak už pár měsíců na vlastní kůži pociťujeme, co to doopravdy je ten větrný tunel či větrný koridor. A jak dokáže být nepříjemný. O tom, že se vítr mezi blízko postavenými domy zesiluje, jsem věděla. Ale co to doopravdy znamená, to nejspíš člověk musí zažít na vlastní kůži. 
V zimě je v našem "větrném tunelu" severák obzvlášť mrazivý.
Celé babí léto jsme se synkem chodili po zahradě v tričku. Ať už na vyhřátou trampolínu obehnanou převislými morušemi nebo k jezírku chráněnému živým plotem. Ale stačilo vejít do úzké uličky z východní strany domu a spěšně jsme nasazovali mikiny a svetry. Neuvěřitelný rozdíl na jedné maličké zahradě. Na podzim a v zimě se tam vítr ještě umocnil a cokoliv mu do "větrného tunelu" stavíme do cesty, zatím silně prověřuje a rostlinám připravuje zatěžkávající zkoušku. A představa, že bude mít syn z východní strany domu krásnou houpačku a pískoviště? To je opravdu jen představa někde na papíře. Pískoviště tam už sice je, ale syn si na něm málokdy hraje, v tom silném větru mu to taky není zrovna dvakrát příjemné. A nebo se oba krčíme za plastovým poklopem jako za provizorní protivětrnnou zábranou a o pořádném hraní nemůže být řeč.

Tak tady máme ten náš větrný koridor či větrný tunel, jak se mu také někdy říká. Rozpracelované pozemky a domy na přibližně stejných místech vytváří úzké místo, kudy proudí vítr mnohem rychleji (v mém laickém nákresu failová barva), zatímo na zahradě schované za živými ploty, stromky a keři je příjemně (zeleně naznačeno v nákresu).
Možná si říkáte, že je to na těch pár metrů kolem domu jedno. Na hektarovém pozemku možná, ale na maličké zahradě se každý metr počítá a já měla s tímhle úzkým průchodem kolem domu velké plány. Něžné trvalky, malé jezírko, houpačka a malá odpočívací teráska či místo na lehátka. Jenže většina z toho vzala za své právě kvůli silnému větru. Inu, nezbývá než místo naříkání vzít raději zase do ruky papír a tužku a krapet to přeplánovat.
O tom, jak se bojuje s větrem na zahradě, jsem už něco málo psala. Jenže řada větrolamů v tak úzké uličce, to se těžko dělá. Zvlášť když je to hlavní přístupová cesta do zahrady a nějaká ulička na pohodlný průchod je tam nutná. A obvyklé typické větrolamy, jako jsou lísky, vzhledem k vysokému a bujnému růstu použít moc nejde, o nějakých stromech ani nemluvě, protože přece nemůžeme zastínit sousedovi terasu. Dali jsme tedy hlavy dohromady a prostě experimentálně zkoušíme, co jde:
Takhle máme v plánu bojovat
s větrem v úzkém místě.

  • úzká klikatá cestička na průchod – místo rovné krátké cestičky jsme ji zvlnili. Vypadá lépe a umožní nám stavět větru do cesty keře na přeskáčku z leva i zprava v tom úzkém prostoru.
  • stínící (rašletový) úplet na plot – koupili jsme jej a pracně připevnili především kvůli bezpečnosti syna. Soused má u plotu pár milých, ale trochu jedovatých rostlin, a budou hned přes plot vedle našich jedlých. Raději jsme je takto odstínili. Tajně jsme doufali, že úplet na plotě třeba trochu vítr zmírní, ale chyba lávky. Spíše jej ještě zrychluje, protože je ve směru toho největšího větru. Tohle tedy nepomohlo.
  • vysoký strom s malou korunou – na jedno místo ve svahu do zahrady jsme nakonec zkusili vysadit malý strom. Takový, který jednou nezastíní souseda, ale pomůže rozbít vítr svou korunou ve výšce dvou metrů. Přesně takový strom se ale složitěji hledá, zvlášť když požaduji jedlé plody. U nás to vyhrál muchovník, který se pokusíme zapěstovat do stromového tvaru, nicméně aktuálně má sazenice 40 cm, takže to bude běh na dlouhou trať. Ještě byla ve hře malá mišpule. Dají se využít samozřejmě i okrasné stromy, celkem se mi líbí javor mléč Globosum. U stromů s vyšlechtěnou velmi hustou korunou však není jisté, jestli neudělají spíš efekt zdi a vítr půjde do turbulencí. Například sousedé bojují s větrem pomocí katalpy Nana (ale moc dobře se jí na větru nedaří) a pomocí kroucené vrby, kterou každý rok razantně seřezávají (je to totiž jinak dost velký strom). Už třetím rokem po vysazení vrby měli pěkné závětří a vítr odstíněný, vrba (silně zalévaná) roste velmi bujně a velmi rychle. Nicméně každý rok ji řezat, to není nic pro mne. A navíc bere vláhu okolním rostlinám. Ale je to jedno z nejlepších velmi rychlých řešení.
  • jehličnany – velká krásná jedle, kterou jsme dostali darem a zdobili si ji na Vánoce, je dalším prvkem proti větru. Zbrzdí severák hlavně v zimě, kdy jsou ostatní stromky a keře holé. Ještě jednu jedli plánujeme na okraj domu. Naše jedle pomáhá výborně a navíc ochrání přes studeným severním větrem i keře borůvek, které jsme vysadili hned vedle ní. I sousedé si chrání svoji terasu před větrem pomocí stěny z rozmanitých jehličnanů. Nevýhodou je, že je kvůli pomalému růstu potřeba kupovat již vzrostlejší kusy, aby splnily svůj účel, a to jde dost do peněz. Navíc se uvádí, že příliš kompaktní a příliš husté, případně do roviny stříhané jehličnany mohou spíše působit jako zeď a vítr jde naopak do turbulencí a zrychlí se.
  • keře – přirozeně rostoucí keře by měly proti větru taky pomoci, především pro synka na jeho pískoviště. Sázíme kdoulovce, dříny, borůvky i zakrsle rostoucí muchovníky. I když nejsou tak účinné a nesníží nám vítr "u hlavy", v jejich závětří mohou růst něžné kvetoucí trvalky, které jsem na tomto místě chtěla pěstovat. Mnoha kvetoucím trvalkám silný vítr totiž nesvědčí.
  • stříhaný živý plot – živý plot ostříhaný do podoby zdi se proti větru nedoporučuje. Může prý způsobit větrné turbulence. My to s kouskem takovém živého plotu ale zkusíme, zasadili jsme přebytečné sazenice buků tak, aby tvořily metr a půl dlouhou clonu, která (snad?) umožní na jaře a v létě klidné odpočívání na malé miniterásce u jídelny. 
  • treláže a oblouky s popínavkami – do úzkého prostoru mne napadly jako první. Pevná kostrukce se větru staví do cesty hned, rostliny vítr trochu zmírní, a přitom jde procházet. Popravdě se ale trochu bojím, která z popínavek to na silném větru zvládne. Z diskuzí radí do větru snad pouze přísavník trojcípý. Popínavé růže, plaménky, fazol, minikiwi a mnohé další zajímavé popínavky často žádají chráněné místo před větrem. Možná bych zkusila hlízolu nachovou, ale moc informací o ní zatím nemám a hlízy jsou docela drahé na takové zkoušení do větru.

To jsou naše plány, jak zmírnit vítr v malém "větrném koridoru". Jak moc budeme nebo nebudeme úspěšní, to se ukáže jedině časem. A co vy? Taky bojujete proti silnému větru na zahradě a u domu? Jaké rostliny mu stavíte do cesty?

pátek 13. ledna 2017

Barevné sněhohrátky

Sněhuláci, koulovačka, sáňkování. To je klasika, když se začne pořádně chumelit a máte doma minimálně jedno dítě. Vždycky při nové sněhové nadílce si hlídám, abych stihla jít do zahrady první a tu neposkvrněnou, nepodupanou a nerozchozenou krásu si stihla vyfotit předtím, než propukne všechna ta zábava a dovádění. Před následujícími tipy, co se ještě na sněhu dá s dětmi podniknout, fotím vždy. Po nich už totiž zahrada není bílou zahradou.

Kreslení do sněhu


Někdy prostě není ideální sníh na koulovačku ani na stavbu sněhuláka. Nelepí, drolí se, koule nedrží ani náhodou. My v takový den třeba jdeme kreslit. Stačí pár sáčků potravinářského barviva a lahve z měkkého plastu s dobrým stříkacím uzávěrem (aby je zvládly stisknout i malé děti), případně vodní pistolky. Obarvíme venku vodu v míse, pomocí trychtýře nalijeme do lahve či naplníme pistolku a o ostatní se postará už dítě. Pistolkou nejdou kreslit čáry, spíš jen dělá hezké drobné tečky. Lahev umožní při troše snahy i něco nakreslit. Nejčastěji všichni malí umělci v návodech kreslí duhu :-), viz třeba: http://reallyquitelucky.blogspot.cz/2010/01/kid-activity-for-snow-days.html Případně lze takhle obarvovat například sněhové bábovičky či sněhuláka (když je mokrý sníh a lze je tvořit), tak jako v tomto příspěvku: http://www.sikovny-cvrcek.cz/barevny-snih

Nezjišťovala jsem si, zda jsou potravinářské barvy pro přírodu v pořádku. Snad ano. Jsem krapet líný rodič, takže jsem jen jednoduše koupila sáček s barvou a bylo. Nicméně přírodní barevná voda se dá vyrobit i doma - povařením červeného zelí, obarvením pomocí kurkumy či šťávou z červené řepy.


Sněhová sopka

Sněhová sopka je klasickou variací na nalévání octa do jedlé sody. Jen se jde ven na sníh a rodiče, kteří si zapomenou vzít teplé rukavice, z toho akorát pěkně zebou ruce. Inspirovala jsem se jedním z mnoha návodů http://www.science-sparks.com/2013/01/21/snow-volcano/. Na sněhovou sopku je potřeba sklenice (stačí malá od dětské výživy či od marmelády nebo nějakého ořechového másla, ideálně nízká, aby směs zvládla vybublat nahoru), potravinářská barva v prášku, minimálně dva balíčky jedlé sody, celá lahev octa. Někdo ještě přidává trochu prostředku na mytí nádobí. 
Doma si v klidu ve sklenici smíchejte sodu s potravinářským barvivem a přidejte trochu prostředku na mytí nádobí. Ven vezměte tuto sklenici a ocet. Dítě uplácá tu nejhezčí sopku a do jejího vrcholu přijde zabudovat sklenice. Pořádně sopku raději ještě udusejte a upěchujte, jinak "láva" jen proteče po stěně sklenice dolů a dovnitř a efekt sopky nebude žádný. Na takhle připravenou sopku už jen nechte dítě lít sklenici octa.

Co ocet a soda udělají s trávníkem? To opravdu nevím a raději jsem to nechtěla zjišťovat. Pokus jsme dělali na kamínkovém podkladu budoucí terasy...

Sněhové drahokamy a barevné sněhové koule

Na sněhové drahokamy mne inspiroval tento příspěvěk: http://klokanigulas.blogspot.cz/2015/02/snehove-drahokamy.html.
Nevypadalo to jako něco, co by hned na první pokus zabavilo našeho synka, ale nakonec z toho byla hezká akce. Ve třech nádobách jsme si rozmíchali potravinářské barvivo a namáčeli v něm sněhové koule. Na tuhle aktivitu je potřeba mít mokrý sníh, ze kterého lze vůbec koule vytvořit a drží pohromadě. Co se týká samotného namáčení, jsou děti, které to zvládnou holýma rukama. I můj syn odmítá v zimě nosit občas rukavice, takže prakticky by na to připravený byl. Ale v mínus pěti stupních jsem nezvládla dát kouli holou rukou do vody ani já (odmítala jsem si zabarvit sněhově bílé lyžařské rukavice). Naštěstí jsme měli po ruce lopatičky a nebo koule napichovali na klacíky a pak opatrně sundávali. Příště si z kuchyně donesu velké kuchyňské kleště, těmi to půjde dobře. 
Pokud mrzne, tak přes noc drahokamy krásně ztvrdnou a opravdu připomínají jakoby safíry či rubíny. Syn si je nakládal na nákladní autíčko a rozvážel po zahradě.

Snad se vám tipy, jak si s dětmi zpestřit zasněžené dny na zahradě, líbily.

pátek 6. ledna 2017

O mrazových trhlinách na stromech

Bíle natřené stromy v sadech jsem vídala. Přišly mi takové ošklivé a divné. Stejně tak stromy o která byla opřená velká prkna. Absolutně jsem nevěděla, co tím zahradníci sledují a absolutně mě to tenkrát ani nezajímalo. Některé věci totiž začne člověk řešit, až na něj vykouknou nejmíň pětkrát šestkrát z knih, článků a časopisů. Takže preventivní opatření proti mrazovým trhlinám řeším až po čtyřech letech a navíc teprve začátkem ledna, kdy mi při tom hrozně mrznou ruce.


Co to vlastně ty mrazové trhliny jsou? Takové ošklivé pukliny a trhliny na kmenech a větvích stromů. Sice se z nich strom většinou dokáže dostat, rány se zahojí, ale jsou vstupní branou pro nemoci a infekce, takže je na místě spíš prevence než řešení následků. K jejich vzniku jsem našla několik různých možností, často to souviselo s rozdílem teplot:
  • Pokud na podzim stromy přihnojíte příliš pozdě, jsou nuceny stále ještě vytvářet přírustky a nestačí se připravit na zimu a ukončit vegetaci. Pak prý stačí několikadenní malý mráz v době, kdy ještě ve stromě proudí míza (podle http://forum.abecedazahrady.dama.cz), a vzniknou mrazové trhliny nebo třeba i mrazové desky (to je ještě rozsáhlejší poškození kůry).
  • Před příchodem jara už začíná být slunce hodně silné, na jižní straně kmene začíná proudit míza a strom se začíná probouzet. Bohužel mu pak pletiva poškodí noční mrazy (v míze se vytvoří krystalky) a kůra se buď roztrhne (mrazové trhliny), nebo se pletivy poškodí plošně (mrazové desky, kůra v létě začne černat a propadat se, strom neroste, špatně se vyvíjí).
  • Ke vzniku mrazových trhlin stačí, když jedna část kmene nebo větve je ohřívána nad bod mrazu a jedna část pod bod mrazu.
  • Někdy mohou mrazové trhliny vzniknout tak jako tak při velmi nízkých teplotách pod -15 nebo -18 stupňů. Obdobně při vysokých letních teplotách mohou vzniknout tzv. sluneční trhliny.
Nejvíce prý trpí stromy s tenkou kůrou, tj. jabloně a buky. Potom třešně, které mají tmavou kůru, jež se snadněji zahřeje. Obecně taky všechny mladé stromky, především mladé meruňky a slivoně. Především vysokokmeny a taky obecně i starší stromy, kterým bylo náhle odstraněno přirozené stínění kmene (keře, jiný strom apod.). Takže jsem naznala, že naše stromky taky potřebují nějakou preventivní ochranu.
Kmeny našich stromů dostaly netypický zimní kabátek. Tak doufám, že žádnou mrazovou trhlinu neschytají.

Jak se dá mrazovým trhlinám bránit? Každý zkouší něco jiného a stoprocentní obrana vlastně neexistuje. Nejčastěji se dělají tato opatření:
  • nepřehnojit stromy na podzim
  • mladé stromky sázet tak, aby měly opěrný kůl z jižní strany
  • pěstovat stromy přirozeně, tedy i původním obrostem větví, které v zimě částečně kmen i zastíní, případně pěstovat stromy v guildech, kde kmen zastíní vysoké trvalky nebo keře.
  • natřít strom bílým nátěrem. Sadaři obvykle jedou do stavebnin pro hašené vápno, které smíchají s jílem. Začátečníci asi sáhnou po dražším řešení v podobě hotového nátěru v kyblíku. Kromě toho, že je bílý nátěr na stromech poměrně neestetický, musí se pravidelně obnovovat. Prý odrazuje ptáky, kteřá ze stromů vybírají škůdce. V případě hašeného vápna však je nátěr sám o sobě preventivním prostředkem proti škůdcům.
  • omotat kmen stromu jutou, netkanou textilií nebo speciální papírovou páskou, případně připevnit na jižní stranu kmene chvojí. Všechna tato řešení jsou však kritizována pro přílišnou vlhkost, kterou u kmene mohou zadržovat a způsobit jiné potíže.
  • opřít o kmen velkou dřevěnou desku z jižní strany. Poměrně efektivní a znovupoužitelné řešení pro každý rok. Ale nic na zahradu, kde kolem stromů běhají v jednom kuse děti.
  • Omotat kmen prodyšnou vrstvou z rákosové nebo bambusové rohože či obalit kmen proutím. Nesmí být těsné, aby nedocházelo přecejen k nějakým problémům s vlhkostí a nebo aby mezi kmenem a rohoží nezimovali škůdci. Rohože lze znovu využít a ty rozpadající se potom třeba zužitkovat do domečků pro hmyz. 

Pro mne ze všech těch možností vycházelo nejlépe omotat stromy rákosovou rohoží. Svůj názor na estetiku či spíš neestetiku bíle natřených stromů a na velké desky opřené o stromy jsem nezměnila. Opravdu se mi to nelíbí. No a z fotografií můžete posoudit, jestli jsem si vlastně s tím omotáním rohožemi po té estetické stránce vlastně nějak pomohla ;-)

Jestli je tohle hezčí než obílené kmeny v sadech? Pro mne určitě, ale jak víte, estetitika je prostě věc názoru...

Další články:
http://forum.abecedazahrady.dama.cz/viewtopic.php?f=116&t=100710
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/poskozeni-kury-stromu-v-zime-a-v-predjari-mrazove-trhliny-a-desky/
http://hobby.idnes.cz/bileni-ochrana-stromu-0ua-/hobby-zahrada.aspx?c=A150126_121059_hobby-zahrada_bma

neděle 1. ledna 2017

Leden – co dělat na zahradě

Co můžete dělat na zahradě v lednu?
  • Pokud jste na Vánoce měli jedličku, můžete ji využít na zakrytí jahod, skalniček či trvalek, aby měly ochranu proti mrazům. Opadané jehlice ze smrčků mohou přijít na kompost či k jahodám, malinám a ostružinám, zkrácené větve na hromadu do rohu zahrady pro úkryty pro užitečné živočichy. (Více v článku Co s vánočním stromečkem?)
  • Mrzne, až praští? Pokud teploměr ukazuje alespoň mínus 9 °C, pořádně se oblečte a běžte na zahradu s bublifukem. V této teplotě už stihnou bubliny zamrzat a tvořit křehké umění. Více najdete v odkazech: http://www.malovanikresleni.cz/news/recept-na-zamrzle-bubliny/ a http://extrastory.cz/podivejte-se-co-se-stane-kdyz-budete-v-mrazivem-pocasi-vyfukovat-bubliny.html
  • Pozorovat ptáky na krmítku, pokud je v těžkých mrazech přikrmujete (více o krmení ptáků). Do pítka jim v holomrazech dávat pravidelně vodu (více o pití ptáků v zimě).
  • Stále můžete sklízet zimní cibuli, pórek, růžičkovou kapustu, topinambury, pastinák nebo kadeřávek (zimní dobroty ze zahrady).
  • Požád lze chodit do zahrady pro stálezelené bylinky. Mrazuvzodrný rozmarýn (odrůda Faust od Krulichů), šalvěj či tymián jsou v pokrmech pořád lepší takhle čerstvé než sušené. I když je jasné, že silic a vonných látek v nich není tolik, co v létě. Pokud mrzne, nesahejte jim venku na listy holýma rukama, teplotní šok by způsobil zčernání.
  • Nepravý jasmín, vilíny či kaliny nebo malé čemeřice mohou začít někdy kvést dokonce už v lednu, pokud je máte, podívejte se, zda se třeba neprobudily k životu (více o zimních květech).
  • Koukat se na zahradu za oknem z domu, listovat knížkami a přemýšlet, kterou kytku vysadíte v tomto roce, nebo plánovat, jaké změny na zahradě uděláte.
  • Fotit barevné bobule skalníku, hlohyně či dřišťálu, pokud je ještě nesezobali ptáci. Hezké listy mají i cesmíny.
  • Pokud není sníh a zmrzlá půda, tak zalijte jehličnany a stálezelené keře (především při holomrazech). Pokud jste sázeli stromky, tak i ty, pokud nemrzne.
Když je sníh:
  • Hledat na čerstvě napadaném sněhu stopy a určovat, kterým zvířatům patří. (O stopách ve sněhu.)
  • Užít si pořádnou koulovačku na zahradě, postavit sněhuláka či sněhulačku či rovnou iglů či hrad. 
  • Pokud je sníh těžký a mokrý, raději jej z mladých stromků trochu setřeste, aby nepolámal mladé větve. 
Zapomeňte na:

Inspirováno: Práce na zahradě. A nechcete raději zábavu?