Naši kluci mají prostě ze zahradního ovoce nejvíc rádi jahody a borůvky. Ostatní ovoce musím zapracovat do dezertů, muffinů nebo manžel do smoothie a lassí, které často dělá. A tak jsem přemýšlela, kam by ještě tak šlo pár těch kanadských borůvek na zahradě dát...
Borůvky u kluků prostě vedou... |
Ne, nemáme nafukovací zahradu. Pořád zahradničím na pozemku, který má 750 m2 a část z něj zabírá dům a stání pro auto, takže pro každou novou věc, kterou do zahrady pořídím, musí uvolnit místo něco jiného. Tentokrát to byl převislý modřínek, který uschnul. Když jsme ho vykopávala, našla jsem zaškrcené obtočené kořeny... takže rozhodně pamatujte na všechny poučky o sázení, které upozorňují na rozmotání a rozvolnění kořenů při sázení. Mně se ale zrovna ztráta modřínku hodila, protože holt uvolnil místo pro něco lepšího a hlavně jedlého. A druhé místo pro borůvky jsem našla na kraji záhonu s jahodami, kde už byly jahůdky větší část dne ve stínu a špatně tam plodily. Kanadské borůvky by polostín či stinnější místo měly využít lépe a nějaké ty plody přinést (minimálně mně jiné keře v polostínu celkem pěkně plodí). Však se uvidí.
Naše nové borůvkoviště se čtyřmi zasazenými kanadskými borůvkami |
No a ještě jsem našla třetí místo pro borůvky z východní strany domu, ale pssst, o tom asi manželovi řeknu až někdy jindy. Je to totiž on, kdo mi pomáhá odvážet hlínu, vozí a nabírá piliny a kůru od mého táty a tahá pytle s rašelinou. Vykopat řádnou a správnou jámu pro borůvky totiž není jen tak, je to dřina. O svých plánech a postupech na borůvkové jámy jsem už kdysi psala a v příspěvku použila fotografie od mé kamarádky: Důmyslné jámy pro pěstování kanadských borůvek. Od té doby jsme už kopali borůvkové jámy třikrát a ještě pomáhali s jámou na borůvky u jiné kamarádky, ale nějak se to seběhlo vždycky rychle a já zapomněla fotit. Tak tady po nějakých šesti letech splácím dluh a konečně (Konečně!) jsem celý ten náš vychytaný postup taky pěkně nafotila.
Co potřebujeme na malé borůvkoviště pro 4 menší keříky (cca 170 cm x 120 cm x 55 cm)?
- kus/kusy jezírkové folie (my ještě pořád (pořád!) využíváme zbytky, co nám zůstaly ze stavby našeho jezírka, takže hezky zero waste přístup...)
- nějaké menší kameny naspod na "drenáž"
- větve a jehličí z vánočního stromku
- 10-12 pytlů rašeliny (ty 80 litrové)
- 4 pytle pilin (či pilin s drobnými kousky kůry, prostě to, co odpadlo tátovi po řezání dřeva na zimu - díky, tati!)
- hodně vody na prolití
Vykopala jsem díru o rozměrech přibližně ... Borůvkové keře se mají dávat 80 cm od sebe, já je dala krapet blíž k sobě s tím, že se natáhnou trochu víc do prostoru kolem sebe. Prostě víc prostoru jsem na tom místě neměla a navíc mám menší odrůdy.
Do díry přišla jezírková folie, kterou jsme měli, a naspod vždycky dáváme malé drobné kameny, kterých máme na zahradě stále požehnaně. Vytváříme tak borůvkám něco jako "spodní vodu", takový malý rezervoár, kde se může držet voda. Takovou drenážní vrstvu.
Další jáma na kanadské borůvky bude tam vzadu... |